Witamy w pomocy

Tutaj znajdziesz odpowiedzi na najczęstsze pytania

 

 

Ogólne

Co to jest finansowanie społecznościowe/crowdfunding?

Finansowanie społecznościowe to rodzaj pozyskiwania kapitału, w którym wiele osób małymi wpłatami wspiera pomysłodawcę, by ten mógł zrealizować swój projekt. W zamian oferuje on związane z projektem bonusy. Mogą to być np.: bilety, gadżety, produkty. Mechanizm ten opiera się na prostym założeniu, że tam gdzie ryzyka nie podejmie jeden podmiot (np. anioł biznesu lub bank) pomocna może okazać się wspierająca projekt mikropłatnościami szeroka społeczność. Ostatecznie, 10 000 osób wpłacających po 100 zł pozwala zrealizować projekt o budżecie miliona złotych!

Jak działa OdpalProjekt.pl?

OdpalProjekt.pl jest platformą, która pośredniczy pomiędzy kreatywnymi pomysłodawcami, a społecznością wspierających. Nasze rozwiązania umożliwiają prezentację projektów, ułatwiają ich promocję w mediach społecznościowych oraz gwarantują bezpieczeństwo transakcji i relacji pomiędzy autorem projektu, a wpłacającymi. Co ważne, OdpalProjekt.pl zapewnia także zgodność zbiórki tego typu z obowiązującym w Polsce prawem.

Przebieg całego procesu finansowania społecznościowego jest prosty i transparentny. Autor projektu po akceptacji przez moderatora określa parametry projektu i zajmuje się jego promocją. W profilu projektu znajduje się aktualizowany automatycznie licznik zgromadzonych środków.

Możliwe są dwa modele finansowania: Pierwszy - "wszystko albo nic" umożliwia wypłatę zgromadzonych środków dopiero po osiągnięciu założonego wcześniej finansowego. Jeśli nie uda się zebrać zakładanej kwoty środki są zwracane wpłacającym.

Drugi - "Bierzesz ile zbierzesz" zakłada, że niezależnie od wysokości zebranej kwoty projektodawca może wykorzystać wpłacone środki na realizację swojego projektu. Jeśli jednak stwierdzi, że ilość pieniędzy jest za mała, zostaną one zwrócone wpłacającym

OdpalProjekt.pl nie pobiera prowizji ani żadnych opłat od wspierających.