Robię sobie remont. Podstawowe wykończenia i naprawy w domu - dziewczyński poradnik

Projekt
zakończony
26821
/ 35000 zł
379
wspierających
 

Powstaje dziewczyński poradnik „Robię sobie remont -  podstawowe wykończenia i naprawy w domu“. Wesprzyj zbiórkę!

thumb_49e3806_resize_1920_1080.png

Jesteśmy trzema osobami, które połączył feminizm, pasja majsterkowania, idea DIY (zrób to sama) oraz miłość do fajnie wydanych książek i zinów (broszurek aktywistycznych).


thumb_ff99e9b_resize_1920_1080.jpgthumb_5925fe6_resize_1920_1080.jpg


Jola Gawęda

Trenerka WenDo, studentka bibliologii. Od kilkunastu lat pracuje w fundacji Feminoteka, gdzie miedzy innymi koordynuje projekty, jest konsultantką na telefonie antyprzemocowym dla kobiet, współprowadzi księgarnię oraz wydaje książkę "Robię sobie remont". Adopcyjna mama trzech piesków. Przeprowadzała się często, przy okazji remontując kolejne domy i mieszkania. Teraz wykańcza podwarszawski domek.


thumb_87d8828_resize_1920_1080.jpg


Asia Kubiakowska

Na co dzień mieszka w Berlinie, gdzie dzieli czas między pracą, kończeniem doktoratu o nieformalnej edukacji i pasjami sportowymi (uwielbia wspinaczkę i thai-chi). Asia i Basia na co dzień pracują razem jako polsko-niemiecki tandem tłumaczeniowy Trans-Translations, w ramach którego tłumaczą teksty całkiem poważne (typu dokumenty państwowe) i mniej poważne, acz dużo przyjemniejsze (jak feministyczne ziny) (www.trans-translations.com). Asię w remontach przeszkoliło 7 lat mieszkania w czterdziestoosobowej wspólnocie, w której razem z sąsiadkami i sąsiadami regularnie remontowała swój ówczesny dom - zdezelowany berliński budynek.


thumb_f29bc46_resize_1920_1080.jpg


Basia Janisch

Zawsze miała rzemieślniczy zapał. Lubi majsterkować, eksperymentować i remontować. Jakiś czas temu sama zreperowała swojego laptopa, który złamał się niefortunnie w zawiasie. Wywierciła tam dziurki, wstawiając nowe śrubki. Laptop wciąż świetnie działa :) Przez kilka lat była członkinią studenckiego klubu szybowcowego, gdzie jej zadaniem było między innymi remontowanie samolotów, naprawianie sprzętów na szybowisku i utrzymywanie podupadłego domu-bazy. Zawodowo jest lektorką języków obcych oraz tłumaczką.


Nasz projekt


Wydajemy dziewczyński poradnik podstawowych napraw i remontów domowych „Robię sobie remont“. Książka będzie wzbogaconą wersją niemieckiego poradnika „Wo der Hammer hängt“ autorstwa Kathariny Mahrenholtz. Poradnik zostanie bogato zilustrowany przez rysowniczkę Asię Bordową, której dziewczyńskie, punkowe rysunki kojarzone są z projektami na rzecz praw kobiet, niezależną kulturą muzyczną i aktywizmem.


Ważna jest dla nas funkcjonalność książki, w związku z czym będzie ona oprawiona w twardą, laminowaną okładkę, a strony będą solidnie zszyte tak, aby książka przetrwała niejeden remont. Layout polskiego wydania jest autorskim projektem graficzki Marty Przybył.


Poradnik zawierać będzie informacje o najważniejszych materiałach budowlanych, narzędziach które warto mieć w domu, a ponadto o tym, jak samodzielnie wykonać najczęstsze prace remontowe, takie jak malowanie ścian, wiercenie dziur w różnych materiałach, cyklinowanie podłogi, czy kładzenie kafelków. Poradnik napisany będzie zrozumiałym dla wszystkich językiem i utrzymany w dowcipnym tonie. Prócz nabycia nowych umiejętności i - mamy nadzieję - dobrej zabawy, poradnik pozwoli zaoszczędzić koszty związane z wzywaniem specjalistów do każdej drobnej i mniej drobnej naprawy.thumb_10d78b4_resize_1920_1080.jpgthumb_98175d4_resize_1920_1080.jpgthumb_a1b36e5_resize_1920_1080.jpgthumb_6f024d7_resize_1920_1080.JPGthumb_0eb2bdf_resize_1920_1080.jpgPrócz praktycznej zawartości książki ważny jest dla nas jej język. Basia Janisch jako tłumaczka zadbała o to, aby był on zaadresowany do wszystkich bez względu na płeć. Potraktowałyśmy zatem język polski jako równoległą „budowę“, wypróbowując inkluzywne (włączające) i niedyskryminujące formy językowe. Różnorodność osób, do których się zwracamy oddają ponadto piękne i zabawne ilustracje Asi Bordowej.


Książka ukaże się w październiku 2018. Wtedy też roześlemy ją do osób, które kupiły ją w przedsprzedaży. Od października 2018 książkę będzie też można nabyć w księgarni internetowej Fundacji Feminoteka oraz w małych księgarniach w całej Polsce (dokładna lista punktów dystrybucji ukaże się w październiku 2018 na stronie Feminoteki).


Poradnik ma być docelowo podręczną pomocą w samodzielnych naprawach i pracach remontowych. Chcemy ponadto, aby służył on jako materiał dydaktyczny w warsztatach umiejętności remontowych, zwłaszcza skierowanych do kobiet i osób niebinarnych. Po jej ukazaniu się książkę wyślemy więc do instytucji, fundacji i grup aktywistycznych, którym poradnik może się w tym celu przydać.


Skąd pomysł


Podstawowych umiejętności remontowo-budowlanych nie uczy się niestety w szkołach. Wszystkie więc w pewnym momencie życia boleśnie odczułyśmy tej wiedzy brak. A są to przecież umiejętności przydatne praktycznie wszystkim. Ponadto, jako że remonty to tradycyjnie „męska domena“, dziewczyny i kobiety mają do tej wiedzy utrudniony dostęp. Poradnik jest więc zabawną odpowiedzią na tę lukę w oficjalnej, tradycyjnej edukacji.


Etap projektu: prace wykończeniowe


Bardzo dużo udało nam się już zrobić. Na obecnym, wykończeniowym etapie jesteśmy w stanie realnie ocenić długość dalszego procesu i podać Wam dokładny termin ukazania się książki. Dzięki temu mamy pewność, że zamówione przez Was i z niecierpliwością wyczekiwane książki otrzymacie w terminie. Taka kolejność możliwa była dzięki zaufaniu i zaangażowaniu całego szeregu osób, które wykonały ogromną pracę nad książką bez wynagrodzenia, tak samo jak my wierząc w to, że nasza zbiórka crowdfundingowa i sfinansowanie projektu się powiedzie! A więc: liczymy na Twoje wsparcie! :)


Oto kroki milowe, które już wykonałyśmy: nabycie praw autorskich i praw do adaptacji niemieckiego poradnika „Wo der Hammer hängt“, przetłumaczenie tekstu i uzupełnienie go o nowe, przydatne w polskich realiach mieszkaniowych treści, 2 korekty językowe, korekta techniczna.


Obecnie Asia Bordowa pracuje nad ilustracjami do książki, a Marta Przybył nad layoutem. Ostatnim etapem będzie końcowa redakcja, druk i dystrybucja.


Na koniec chciałybyśmy też podziękować Michałowi Groszowi za stworzenie naszego crowdfundingowego filmiku, zespołowi WAiT za muzykę, Anecie i Zuzie za tłumaczenia na angielski i Agacie Kubis za sesję zdjęciową a nawet dwie! 100 x dzięki!thumb_d1f8c4c_resize_1920_1080.pngthumb_48e3406_resize_1920_1080.pngthumb_9411170_resize_1920_1080.pngthumb_f99e083_resize_1920_1080.pngthumb_886a852_resize_1920_1080.pngthumb_60c1ca4_resize_1920_1080.pngZawartość naszego poradnika 


Rozdział 01. Podstawy DIY
Pierwszy rozdział zawiera podstawowe informacje, jak prawidłowo wiercić, wbijać gwoździe, mocować meble do ścian i piłować. Ponadto zapoznasz się z podstawowym wyposażeniem skrzynki z narzędziami, które z pewnością okażą się przydatne podczas realizacji Twoich projektów.

Rozdział 02. Przed i po
Jak przygotować się do remontu i na co zwrócić uwagę po. Jak zedrzeć stare tapety i przygotować grunt do malowania, lakierowania lub tynkowania oraz na co zwrócić uwagę po wykonaniu tych prac.

Rozdział 03. O tynkowaniu
Jakie narzędzia się przydadzą, jakie materiały wykorzystać, jak tynkować i co robić w nieprzewidzianych sytuacjach.

Rozdział 04. O tapetowaniu 
Jakie narzędzia przygotować, jak wybrać i obliczyć ilość tapety przy kupnie? Jak przyciąć, nakleić i jak tapetować wokół przeszkód. Jakie trudności możesz napotkać? Oznaczenie tapet.

Rozdział 05. O malowaniu i lakierowaniu 
Malowanie ścian. Jak przygotować grunt i na co zwrócić uwagę? Różne typy farb i lakierów. Pierwsza pomoc w razie wypadku przy pracy.

Rozdział 06. O układaniu wykładzin i paneli 
Cyklinowanie desek. Jak kłaść panele lub wykładzinę dywanową i PCV? Jak cyklinować deski i podłogi z drewna. Jak przyciąć wykładziny i je podkleić? Na co zwrócić szczególną uwagę oraz jakie są najczęstsze błędy?

Rozdział 07. O układaniu płytek ściennych 
Jakie materiały i narzędzia będą potrzebne oraz skąd je zdobyć? Jak obliczyć ilość potrzebnych płytek? Jak przycinać płytki, rozrabiać klej i poprowadzić płytki, aby równo leżały? Jak fugować i uszczelniać?

Rozdział 08. O prądzie, wodzie i ogrzewaniu 
Podstawowe informacje na temat instalacji wodnych i elektrycznych w domu. Pierwsza pomoc przy awariach instalacji elektrycznej, ogrzewania oraz hydrauliczno-kanalizacyjnych. Zasady bezpieczeństwa przy pracy z urządzeniami elektrycznymi. Gdzie nie wiercić dziur w ścianie? Jak wyczyścić syfon i odetkać zapchaną umywalkę? Jak działa obwód elektryczny i grzewczy? Jak odpowietrzyć kaloryfer? Jak uszczelnić cieknący kran lub spłuczkę? Jak łączyć kable i podłączyć lampę?


Kto nas wspiera


Codziennik Feministyczny

thumb_a1a16e8_resize_1920_1080.png


Dziewczyny na Politechniki


Ambasarorka projektu


SIKSA 

Bardzo się cieszymy, że chce z nami współpracować Siksa - wspaniała polska artystka, performerka i działaczka społeczna z wybuchową punkową energią. Cenimy ją bardzo za jej super mocne i trafne teksty opowiadające o nierównościach społecznych i sytuacji dziewczyn i kobiet w polskim społeczeństwie. Siły dodaje nam jej pozytywny przekaz podkreślający, jak ważne jest wzajemne wsparcie i dziewczyńska solidarność na drodze do rzeczywistości równych szans i wzajemnego szacunku. Dzięki Siksa!

Instagram: @siksa_forever


https://vimeo.com/user87755686/review/281930722/e7ef3bff4b 


Nagrody (wliczone koszty przesyłki na terenie Polski)


UWAGA UWAGA! do każdego zamówionego papierowego poradnika dodajemy w gratisie poradnik w PDF!

oznacza to, że każda nagroda zawierająca papierowy poradnik (lub kilka poradników) to także gratisowy PDF lub PDF-y.


- 5 zł wrzuć piątkę, a podziękujemy Ci na stronie fb i www Feminoteki

- 30 zł poradnik w wersji PDF

- 35 zł duża torba bawełniana (nie barwiona bawełna) z logo projektu 


thumb_6ac052f_resize_1920_1080.jpg wymiary: 38 x 42 x 8 cm


- 55 zł poradnik "Robię sobie remont" w wersji papierowej - wyślemy go jak tylko przyjdzie z drukarni! + poradnik w wersji PDF

- 85 zł poradnik "Robię sobie remont" + duża torba bawełniana (kolor ciemno szary lub ecru / nie barwiona bawełna) z logo projektu + poradnik w wersji PDF.

- 160 zł "Pakiet kup sobie i osobie" 2 x poradnik i 2 x torba + poradnik w wersji PDF.

- 270 zł Pakiet "5 książek na prezenty". 5 x poradnik i 1 torba + poradnik w wersji PDF.

- 500 zł Dla koneserek i koneserów, jedyny egzemplarz makatki autorstwa Atakamakata w komplecie z poradnikiem + poradnik w wersji PDF!

- 1000 zł Złota Mecenaska/Złoty Mecenas. Twoje imię i nazwisko (lub inaczej, jeśli wolisz) zostanie wydrukowane w książce jako nasza specjalna wspierająca Mecenaska / nasz specjalny wspierający Mecenas!
Oprócz tego poradnik i torba + poradnik w wersji PDF.


thumb_3ebefae_resize_1920_1080.jpgthumb_a4d5d69_resize_1920_1080.jpg


Instagram: @robiesobieremont

Kontakt:Regulamin komentowania

Wybierz nagrodę