Kim jesteśmy?
Małgosia pięć lat temu obroniła
doktorat z chemii. W tym samym momencie postanowiła też, że w zawodzie chemika nie
przepracuje więcej ani dnia. Tak zaczęła się jej droga do spełniania marzeń, a
tym samym przygoda z psychoterapią i doradztwem psychologicznym. Czy było łatwo
puścić z dymem 10 lat studiów, dyplomy i doświadczenie? Bez żartów ;) Czy było warto? Raczej tak, bo jako
chemik nigdy nie usłyszała "Chyba Bóg mi Panią zesłał" albo
"Dziękuję, że Pani jest", tak po prostu :)
Marzena jest coachem, pracuje i myśli w duchu Podejścia Skoncentrowanego na Rozwiązaniach. Jest współautorką dwóch książek o skutecznym uczeniu. Ukończyła m.in. Szkołę Profesjonalnego Coachingu i Szkołę Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Entuzjastka dobrej kawy (z myślą o domowym parzeniu kawy zrobiła nawet kurs baristy) i jeszcze lepszego życia. Z wiekiem coraz bardziej docenia budowanie nawyków jako najskuteczniejszy sposób wprowadzania pożądanych zmian. Wierzy, że jakość życia buduje się codziennie: małymi rzeczami i małymi krokami. Uzależniona od literatury rozwojowej. Obsesjonatka ośmiogodzinnego snu.
Cel projektu
Celem zbiórki jest wydanie przewodnika łączące w sobie funkcje kalendarza, plannera, dziennika i zeszytu. Będzie to przewodnik po najważniejszej podróży w życiu. Podróży w głąb siebie, przez (być może) nierozpoznane jeszcze krainy wartości, sensu, marzeń. Podróży, w której będziesz się coraz więcej o sobie dowiadywać i coraz bardziej ze sobą zaprzyjaźniać. Codziennie. Nazwijmy zatem nasz przewodnik Codziennikiem.
Podróż potrwa dwa lata. Przygotowałyśmy dla Ciebie pytania na każdy dzień roku. Zarówno w pierwszym, jak i drugim roku odpowiadasz na te same pytania, aby po zakończeniu całej podróży sprawdzić, jak ten czas wpłynął na Ciebie, jak zmieniało się to, co dla Ciebie ważne.
Te pytania pozwolą Ci dowiedzieć się czegoś nowego o sobie. Docenić siebie i to, co Cię otacza. Poukładać priorytety. Dokopać się do porzuconych albo nigdy nieodkrytych skarbów. Poeksperymentować. Zobaczyć, co chcesz w życiu zmienić, a co zachować i rozwijać. Stworzyć przestrzeń tylko dla siebie. Ale też zadbać o ważne relacje. Te pytania mogą Ci się wydać „zwykłe” – bardzo się bowiem starałyśmy, żeby brzmiały naturalnie i były zrozumiałe. Ale za każdym z nich kryje się jakaś koncepcja, teoria, badanie naukowe.
Na czym się opierałyśmy przy tworzeniu Codziennika?
Najwięcej skorzystałyśmy z Podejścia Skoncentrowanego na Rozwiązaniach, Racjonalnej Terapii Zachowań (szerzej: podejścia poznawczo-behawioralnego), psychologii pozytywnej, logoterapii (wartości i sensu życia), nurtu Gestalt. Ale też z filozofii małych kroków, z wiedzy na temat budowania nawyków, mentalizacji, psychologii sportu. Pytania ułożyłyśmy w odpowiedniej kolejności – tak, by powoli, bezpiecznie i przyjemnie zanurzać się w siebie, stopniować wyzwania.
Jak możesz zauważyć to świadomie zbudowany proces. Prostota jest efektem naszej ciężkiej pracy nad przełożeniem tego, czego nauczyłyśmy. Obie jesteśmy uzależnione od literatury rozwojowej – nie prowadzimy dokładnych statystyk, ale na każde pytanie przypada pewnie przynajmniej 2,5 książki. Jednak najcenniejszym źródłem naszej wiedzy są inni ludzie.
Wydaje nam się, że uniknęłyśmy pretensjonalizmu, coachingowej nowomowy i syndromu mówcy motywacyjnego :) Jest prosto, przyjaźnie i bez presji. Celowo dajemy Ci mało miejsca na odpowiedzi. Żeby nie było pokusy zagadywania tego, co siedzi gdzieś głębiej. Żeby uczyć się, zgodnie z duchem esencjonalizmu, trudnej sztuki dostrzegania i koncentrowania się na tym, co naprawdę ważne. Żeby nawet w najbardziej zabieganym dniu znaleźć chwilę na spotkania ze sobą. Ty decydujesz, na jakie pytania, kiedy i jak odpowiadasz. A nawet, kiedy zaczyna się rok. Ty nadajesz dodatkowe funkcje Codziennikowi (np. lista zadań, plan treningowy, zeszyt z przepisami, dziennik, notes na cytaty, dziennik wdzięczności).
Pierwsza edycja będzie wyjątkowa, bo dwuletnia - to bowiem wystarczający czas, żeby wprowadzić niemal każdą zmianę, żeby jak na dłoni zobaczyć swoją metamorfozę. Będzie też ekskluzywna i piękna - wydamy maksymalnie 1 tys. egzemplarzy, we współpracy z najzdolniejszym duetem graficzek jaki znamy. Podzielimy się też naszą wiedzą rozwojową - nadamy jej postać skondensowanych, kilkunastozdaniowych "pigułek mądrości", bo w końcu nie samymi pytaniami człowiek żyje :)
Ty zdecydujesz, czy będzie to dwuletnia podróż, czy podróż na całe życie – chcemy wydawać Codziennik co roku, żeby móc obserwować, jak się zmieniamy, jak inaczej odpowiadamy na te same pytania, jak ewoluują nasze wartości, jak spełniamy nasze marzenia. Wierzymy bowiem, że codzienny kontakt ze sobą, codzienne decyzje w małych sprawach, codzienne wybory zgodne z naszymi wartościami i długofalowymi celami, codzienne dbanie o swój zasób energii i o ważne relacje to jedyna skuteczna droga do dobrego życia. Jakkolwiek to dobre życie rozumiesz. Mamy obsesję na punkcie tego, że każdy zasługuje na dobre życie. A przynajmniej na możliwość podjęcia starań w tym kierunku.
Nie każdego stać na kilkumiesięczną pracę z coachem, na dobre warsztaty psychologiczne lub na cały proces terapeutyczny, dlatego chcemy aby cena naszego dwuletniego Codziennika kształtowała się na poziomie ceny jednej sesji coachingowej/terapeutycznej. Dzięki temu miesięczna inwestycja w siebie, w swoją jakość życia za pomocą Codziennika nie będzie kosztowała więcej niż latte w dobrej kawiarni. Żeby nie było wymówki, że taniej pogadać z przyjaciółką przy kawie :)