Rozbuduj z nami Chatę w Przybyszowie

Projekt
zakończony
11130
/ 15000 zł
121
wspierających
 

KIM JESTEM?

Przyjaciele, z racji mej długiej brody, pieszczotliwie mówią do mnie "Dziadek", a na imię mi Piotr. Pewnego dnia postanowiłem rzucić wszystko i zamieszkać w lesie, z dala od zgiełku cywilizacji. I choć nie każdemu udaje się ta sztuczka, mnie się udało. Siedem lat temu rozpocząłem budowę Chaty w Przybyszowie. Chata w końcu stanęła. Dziś, dla wygody odwiedzających wędrowców, chciałbym ją nieco rozbudować.

thumb_4dc81cb_resize_1920_1080.jpg


JAKIM MIEJSCEM JEST CHATA W PRZYBYSZOWIE?

Chata w Przybyszowie to mały drewniany domek położony nad strumieniem w malowniczej dolinie nieistniejącej już wsi Przybyszów, na granicy Beskidu Niskiego i Bieszczadów. Tuż obok przebiega słynny czerwony szlak turystyczny Główny Szlak Beskidzki, przechodzący m.in. przez Puławy, Tokarnię (778 m n.p.m.), Przybyszów, Kamień (717 m n.p.m.), aż do Komańczy.


thumb_881242f_resize_1920_1080.jpg


W Chacie warunki są bardzo skromne. Miejsce zdecydowanie do komercyjnych nie należy i nigdy takie nie będzie. I może właśnie dlatego tak chętnie odwiedzają je turyści? 

W domku nie ma stałego prądu (korzystamy z baterii słonecznej i świec). Toaleta znajduje się na zewnątrz, ale w Chacie jest łazienka z wanną, w której można się umyć, po wcześniejszym przyniesieniu wody ze strumienia i nagrzaniu jej na piecu. Do dyspozycji gości jest także w pełni wyposażona kuchnia. W Chacie znajduje się dziesięć wygodnych miejsc noclegowych, zaopatrzonych w ciepłe koce i poduszki. Do noclegu potrzebny jest właściwie tylko śpiwór. Odwiedzający Chatę mogą korzystać z gitary, gier planszowych i dobrodziejstwa całkiem pokaźnej biblioteczki.

Chata w Przybyszowie ma także swoją pieczęć:


thumb_bf4b76e_resize_1920_1080.jpg


thumb_1b4fa5d_resize_1920_1080.jpgthumb_8d27388_resize_1920_1080.jpgthumb_1b73c04_resize_1920_1080.jpg


Chata w Przybyszowie powstała z potrzeby serca i chęci życia w kojącej duszę głuszy, z czasem stając się miejscem odpoczynku turystów wędrujących pobliskim szlakiem. Z początku sporadyczne odwiedziny wędrowców, dziś są codziennością, a w Chacie, z sezonu na sezon, jest coraz bardziej tłoczno... Stąd plan rozbudowy miejsca.


RĘCE DO PRACY...


Chata ma swoich przyjaciół. I tych przyjaciół, ku radości, przybywa. Ci którzy dysponują czasem i zdrowiem już teraz pomagają w pracach. W ostatnim czasie wylaliśmy betonowe słupy i postawiliśmy konstrukcję nośną dobudówki. A przed zimą jeszcze cała masa roboty...


thumb_e545f1e_resize_1920_1080.jpg


Przy ogromie dobrych chęci i jeszcze większej ilości rzeczywistych starań, nie jestem w stanie zrealizować projektu bez pieniędzy, których w tej chwili nie mam, a których odkładanie zajęłoby mi cztery, może pięć lat. 

Dlatego niniejszy projekt, choć jest to inicjatywa prywatna, lokuję na odpalprojekt.pl – chciałbym bowiem spróbować zrealizować cel z pomocą otoczenia, nie dla siebie, a DLA INNYCH, wierząc w złotą i starą jak świat maksymę, że "grosz do grosza, a będzie...". Cóż. Co będzie, to będzie. Może się uda. A nawet jeśli nie - na początek dobre i to!

 

CEL PROJEKTU

Chciałbym, by moi Goście wypoczywali w bardziej komfortowych i przede wszystkim spokojniejszych warunkach. Rozbudowa polegać będzie na dobudowie osobnej części mieszkalnej dla turystów, wraz z aneksem kuchennym. Do tej części będzie także osobne wejście. Obecnie część turystyczna łączy się z resztą domu, w której mieszkam wraz z psem i kotami. I choć każdy stara się, by innym nie przeszkadzać, w Chacie, przy zwiększonym ruchu turystycznym, bywa naprawdę ciasno. Dzięki jej powiększeniu każdy będzie miał kąt dla siebie i nikt nie będzie sobie przeszkadzał, mogąc spokojnie wypoczywać.

Całość prac wykonuję sam, przy wsparciu przyjaciół. Środki zbieramy więc tylko na materiały niezbędne do wykonania przybudówki - materiały konstrukcyjne oraz okna, drzwi i wyłącznie najpotrzebniejsze wyposażenie nowej części w postaci np. zlewu, pieca gazowego, materacy, kocy, etc.


Łączny koszt projektu wyceniam na 15 000 PLN. 


KOSZTORYS

Drewno na dom:

- ściany zewnętrzne 1.500 PLN
- ściany wewnętrzne 2.000 PLN
- podłoga 1.500 PLN
- krokwie 500 PLN

Inne:

- gwoździe, wkręty, kątowniki 500 PLN
- fundamenty 500 PLN
- pokrycie dachowe 1500 PLN
- okna 1500 PLN
- drzwi 1000 PLN
- piec 1200 PLN
- folia 500 PLN
- farby 500 PLN
- materace, koce 1500 PLN
- aneks kuchenny 400 PLN
- oświetlenie 100 PLN
- drewno na opał 300 PLN

Z całości przedsięwzięcia na bieżąco będę umieszczał relacje na Facebook'u Chaty.

By poczuć klimat miejsca i jego ideę, gorąco zachęcam do obejrzenia filmu!

Serwus!

Regulamin komentowania

Wybierz nagrodę