"Przestrach" - film dyplomowy Joanny Heleny Szymańskiej

Projekt
zakończony
50
/ 30000 zł
1
wspierających
 

thumb_816c36c_resize_1920_1080.jpg

OPIS PROJEKTU

„PRZESTRACH” to osadzona w mazurskiej wiosce magiczna i brutalna opowieść o niezwykłej więzi pomiędzy ojcem, a ośmioletnią córką i o tym jak straszne konsekwencje może mieć próba odebrania nadwrażliwej dziewczynki uzależnionemu od alkoholu Muzykowi.

Mała Ula nie wie, że na przyjęciu komunijnym zamiast wyczekiwanej matki, która odeszła, zjawi się kuratorka z ośrodka opieki społecznej gotowa natychmiast zabrać ją do domu dziecka. Jednak dziewczynka nigdy i nikomu nie pozwoli na odebranie tego, co udało się jej ocalić po odejściu matki. Razem ze swoim ojcem, lokalnym organistą, wbrew wszystkiemu i wszystkim wierzy, że kobieta wróci i wciąż czeka na ten moment. Radosny, majowy dzień pierwszej komunii świętej zmieni się w koszmarny triumf dzikiego świata mazurskiej przyrody, który jest jedynym sprzymierzeńcem małej Uli.

thumb_0ad19d1_resize_1920_1080.jpg

OPIS GŁÓWNYCH POSTACI

Ula

Śliczna, delikatna ośmioletnia córka Muzyka. Dzień Pierwszej Komunii Świętej jest dla niej niezwykle ważny. I nie pozwoli, żeby cokolwiek czy ktokolwiek zniszczył jej ten dzień i jej dom. Stary dom w, którym mieszka z ojcem jest dla niej azylem. Sama sprząta, robi zakupy, pomaga ogarniać się ojcu po nocnym pijaństwie, próbuje dbać o niego i wie, że jest dla niego najważniejsza. Tęskni za matką, która odeszła i święcie wierzy, że wróci ona lada dzień. Tak jak dla ojca Uli – picie jest ucieczką od brutalnego, biednego świata w, którym żyje, tak dla Uli ucieczką jest sekretny świat owadów, świat pszczół, który pulsuje obok niej. Szaleńcza, potężna siła natury, która budzi się w maju jest dla małej światem, który ją fascynuje i którym wydaje się kierować.

Muzyk

Pijący nałogowo pięćdziesięcioletni organista w prowincjonalnym kościele, którego lokalna, muzyczna kariera załamała się, gdy zniknęła jego dużo młodsza żona. Muzyk nie ma nikogo oprócz ośmioletniej córki Uli, dla której zrobiłby wszystko, ale codzienne dbanie o nią i o dom kompletnie go przerasta. Picie jest jedynym antidotum na depresję, ból po odejściu żony i na zmaganie się z brutalną rzeczywistością. Muzyk ma jeszcze jedną taktykę przetrwania, nie przyjmuje do wiadomości pewnych faktów, nie odbiera pism z sądu, unika kuratorki, która coraz bardziej interesuje się jego córką.


thumb_40c731f_resize_1920_1080.jpgthumb_5e8be9c_resize_1920_1080.jpgthumb_2feeed1_resize_1920_1080.jpgthumb_435ceb2_resize_1920_1080.jpg


thumb_53a965d_resize_1920_1080.jpg

TWÓRCY

    JOANNA HELENA SZYMAŃSKA

thumb_964af29_resize_1920_1080.jpg

Reżyserka młodego pokolenia, absolwentka Warszawskiej Szkoły Filmowej    współpracująca przy swoich filmach z czołowymi polskimi twórcami filmowymi. Joanna jest laureatką nagród i wyróżnień, między innymi takich festiwali jak: Up to 21,    ŻubrOFFka, Filmy dobrze zakręcone, Tofifest, QL festiwal i wielu innych. W listopadzie    2015 r., podczas IX Festiwalu Filmowego "Offeliada" , Joannę Szymańską nagrodzono    dwukrotnie za film "Czeski błąd" w jej reżyserii. Została laureatką Offelii - Nagrody    Głównej Festiwalu w kategorii "Fabuła" oraz specjalnej nagrody Jury Stowarzyszenia    "Ośla Ławka" - organizatora Festiwalu. PRZEMYSŁAW BRYNKIEWICZ

thumb_5c94f9b_resize_1920_1080.jpg


Absolwent Sztuki Operatorskiej na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi. Autor zdjęć do wielu nagradzanych w Polsce filmów szturmem zdobywający rynek operatorski i uznanie środowiska. Tworzy obrazy zapadające w pamięci, autentyczne i przejmujące. Przemysław jest laureatem wielu prestiżowych nagród a filmy które współtworzył znajdują uznanie krytyków.
thumb_0247345_resize_1920_1080.jpg

FUNDUSZE

Polska kinematografia wciąż nie oferuję młodym twórcom wystarczającego zaplecza finansowego na projekty związane z kinem artystycznym, szczególnie tym krótkometrażowym. Niejednokrotnie okazywało się jednak że upór twórców prowadził ich do sukcesu. Działo się tak przez bezkompromisowe dążenie do popularyzacji filmu, obecność na festiwalach filmowych i niekonwencjonalne myślenie o całym projekcie. Wiele z takich produkcji doczekało się rozszerzenia na długometrażowy film kinowy po czym trafiało do szerokiej grupy odbiorców. Dołożymy wszelkich starań aby taka przyszłość spotkała nasz projekt. Jednak aby doszło to do skutku potrzebne będzie nam wsparcie, na które liczymy z Państwa strony!

Gwarancją artystycznego sukcesu naszego projektu jest stworzenie grupy młodych najlepiej zapowiadających się twórców filmowych z całej Polski. Entuzjazm i zaangażowanie łączymy z doświadczeniem uznanych aktorów znanych z wielkich produkcji kinowych. Te wszystkie aspekty w połączeniu z wyśmienitym scenariuszem ukształtują film jakiego w Polsce jeszcze nie było. Naszym celem jest zdominowanie konkursów krótkometrażowych w całej Europie.thumb_4eec44b_resize_1920_1080.jpg

FILMOGRAFIA

"Czeski błąd/ Czech Error"


"Przedział"
Zapraszamy także do obserwacji postępów Naszego projektu na:

Facebooku

oraz Instagramie!

Regulamin komentowania