Tworząc Posadzmylas.pl wyznaczyliśmy podstawowe cele:
1. Zmniejszenie stężenia CO2 w powietrzu i zwiększenie produkcji tlenu
2. Ochrona rodzimych lasów
3. Zagospodarowanie nieużytkowanych gruntów rolnych
4. Wsparcie polskich rolników
5. Promowanie "ekopozytywnych" postaw osób i firm działających na polskim rynku
Połączyła nas chęć niesienia pomocy przyrodzie.
Pomysłodawcą i twórcą projektu Posadzmylas.pl jest Marcin Mróz - absolwent prawa, HR-owiec z pasją, pisarz-amator, lubiący podróże, Bieszczady i górskie wspinaczki.
Inicjatywa "zaraziła" kolejne osoby:
Olga - artystka, grafik komputerowy, pedagog z wykształcenia i zamiłowania, arteterapeutka, autorka min. loga projektu, współtwórczyni projektu Posadzmylas.pl
Damian - ekspert w dziedzinie mediów społecznościowych, doświadczony lider ds. obsługi Klientów, pasjonat biegów długodystansowych, uwielbia spędzać czas ze swoją rodziną oraz ekipą Posadzmylas.pl ;)
Pomysł niczym wirus szerzył się wśród naszych przyjaciół, rodziny i znajomych.
Nie sposób tutaj wymienić wszystkie osoby, które obecnie z nami współpracują w ramach projektu i nas wspierają.
Ponad pół tysiąca osób kibicuje nam w mediach społecznościowych i z dnia na dzień nasza społeczność się powiększa.
Projekt Posadzmylas.pl podzieliliśmy na III podstawowe etapy.
W tym etapie posadzimy 1000 drzew tlenowych na gruntach rolnych.
Każda firma lub osoba fizyczna może nam w tym pomóc.
W zamian za wsparcie finansowe, które umożliwi nam posadzenie konkretnej liczby drzew, oferujemy baner reklamowy na stronie www.lastlenowy.pl
Dzięki temu przedsiębiorstwo lub osoba udzielająca wsparcia otrzyma stały baner z nazwą i odnośnikiem do swojej strony internetowej oraz gwarancją wyświetlania przez okres co najmniej 10 lat.
W zależności od wielkości wkładu i baneru oferujemy szereg dodatkowych profitów. Więcej informacji można znaleźć po prawej stronie.
Poniżej przedstawiamy właściwości drzewa tlenowego:
- Hektar lasu tlenowego pochłania ponad 100 ton dwutlenku węgla rocznie.
- Produkuje ok 10 razy więcej tlenu od przeciętnego drzewa liściastego.
- W trakcie kwitnienia stanowi doskonałe źródło nektaru dla pszczół
- Już po 6 latach może być wykorzystane w przemyśle,a po wycięciu odrasta pozwalając na wycinkę co 4 lata
- Jest odporne na warunki atmosferyczne i mało wymagające
I etap to nie tylko posadzenie lasu, to również wsparcie dla pszczół i pszczelarzy. Zaprosimy pasieki do naszego lasu zapewniając nektar z kwitnących kwiatów naszych drzew.
Wdrożymy kolejny etap strategi promocyjnej w mediach i mediach społecznościowych w celu promowania ekologicznych postaw polskiego biznesu (w tym promocja firm, które udzieliły nam wsparcia w I etapie projektu)
Zorganizujemy szereg spotkań z polskimi rolnikami, aby zachęcić ich do udziału w II etapie projektu posadzmylas.pl
W II etapie posadzimy 10 000 drzew tlenowych na gruntach polskich rolników.
Dzięki
temu rolnicy zagospodarują część swoich nieużytkowanych
gruntów.
Inwestując jedynie swoją pracę przy plantacji będą
mogli czerpać realne finansowe korzyści z lasu tlenowego.
Oczywiście nadal będziemy współpracować z pszczelarzami.
Na tym etapie podejmiemy współpracę z gminami (w pierwszej kolejności tymi, w których produkowanych jest najwięcej zanieczyszczeń powietrza). Na gruntach gminnych powstaną nasze pierwsze plantacje tlenowe.
Część pozyskanych środków przeznaczymy na badania naukowe prowadzone w celu przygotowania polskiej sadzonki naszego rodzimego drzewa liściastego odpornego na choroby, szybko rosnącego i mało wymagającego, które będziemy mogli sadzić i tworzyć kolejne, polskie lasy. Zależy nam na zachowaniu różnorodności biologicznej.
Działamy odpowiedzialnie.
Drewno z lasów tlenowych powstałych na gruntach rolników będzie wykorzystywane między innymi do celów przemysłowych. Dzięki temu mniej drzew będzie wycinanych w polskich lasach. Drzewa tlenowe po wycięciu odrastają i pozwalają na kolejne wycinki co 4 lata. Uratujemy wiele drzew w polskich lasach.
Zorganizujemy szereg szkoleń i spotkań edukacyjnych.
Posadzimy 100 000 drzew.
Powstaną pierwsze lasy z sadzonek drzew występujących na terenie Polski ale przygotowanych w odpowiedni sposób przez laboratoria badawcze i ośrodki naukowe tak, by dzięki dużej odporności i szybkiemu wzrostowi mogły stopniowo przejmować "produkcję" drewna dla celów przemysłowych oraz stanowić cenny surowiec na rynku drzewnym, jednocześnie ograniczając wycinkę drzew w naszych rodzimych lasach.
Będziemy kontynuować sadzenie drzew na gruntach rolników oraz gruntach gminnych kontynuując plan zazieleniania Polski.
Nawiążemy ścisłą współpracę z biznesem wykorzystującym drewno w swojej produkcji np. producenci mebli. Dzięki temu powstaną dedykowane plantacje drzewne dla konkretnych producentów. Oszczędzimy wiele drzew w naszych rodzimych lasach jednocześnie wielokrotnie zwiększając produkcję tlenu, a zmniejszając stężenie CO2 w powietrzu.
Nadal będziemy prowadzić działania edukacyjne, organizować konferencje i spotkania w poszukiwaniu nowych rozwiązań pozwalających na ograniczanie wycinki rodzimych lasów i zachęcanie do odpowiedzialnego sadzenia kolejnych drzew z zachowaniem różnorodności gatunkowej we współpracy z ekspertami (naukowcy, badacze, pracownicy polskich, przyrodniczych ośrodków naukowych)
Stworzyliśmy wyjątkowy projekt ekologiczny i jednocześnie użyteczny społecznie. Możemy sprawić, że w naszym kraju zaczną powstawać lasy tlenowe, a rolnicy zamiast odchodzić z rolnictwa będą sadzić lasy na swoich gruntach, bo będzie to dla nich opłacalne. Pomożemy naturze; produkować więcej tlenu, zmniejszać stężenie CO2 w powietrzu, pomożemy pożytecznym pszczołom, zazielenimy nasz kraj, oszczędzimy wiele drzew w naszych rodzimych lasach, a to wszystko z korzyścią dla każdego z nas i przyszłych pokoleń. Polska nie musi się kojarzyć jedynie z emisją dwutlenku węgla. Wspólnie posadźmy las!
Podjęliśmy już szereg działań związanych z I etapem projektu. Abyśmy mogli już w tym roku zrealizować I etap projektu i na przełomie maja i czerwca posadzić 1000 drzew potrzebujemy Waszej pomocy.
Można nas wspierać na różne sposoby.
- Każdy może posadzić drzewo lub drzewa wspierając nas finansowo poprzez platformę odpalprojekt.pl i otrzymać w zamian atrakcyjne nagrody. Opisy pakietów dostępne są z prawej strony. Wykaz dostępnych banerów znajduje się na stronie: www.lastlenowy.pl
- Jeżeli nie możesz wesprzeć projektu finansowo, to zachęcamy do udostępniania strony projektu np. poprzez media społecznościowe. Sukces uzależniony jest od tego, do ilu osób zdołamy dotrzeć.
- Jeżeli masz pomysł na inną formę wsparcia naszej inicjatywy to zachęcamy do kontaktu: [email protected]
Zachęcamy do śledzenia nas w mediach społecznościowych (poniżej odnośniki). Na stronie Posadzmylas.pl oraz na Facebooku można na bieżąco sprawdzać co robimy. Jako ciekawostkę możemy zdradzić, że będzie można odwiedzać nasz las nie tylko osobiście, ale również wirtualnie poprzez kamerę internetową, która będzie zasilana energią słoneczną i wiatrową.
Nasza społeczność zgromadzona wokół projektu ciągle rośnie. Będzie zielono i ciekawie. Mamy wiele dobrego do zrobienia :)