PROJEKT „OSTROWIANKA” – SPORT, WYPOCZYNEK I POWRÓT DO ZDROWIA W POLSKICH GÓRACH

Projekt
zakończony
0
/ 50000 zł
0
wspierających
 

Projekt polega na rewitalizacji i unowocześnieniu ośrodka wypoczynkowego „OSTROWIANKA” położonego w miejscowości Szczawnik, w bliskiej okolicy Krynicy Zdrój i Muszyny.

Obiekt zlokalizowany jest w sercu Beskidu Sądeckiego. Otoczony przepięknymi terenami górskimi, w tym kilkoma ścisłymi rezerwatami przyrody. W bezpośrednim sąsiedztwie wyciąg narciarski łączący Szczawnik z trasami narciarskimi w dolinie Wierchomli. W odległości ok. 12 km ośrodek narciarski Jaworzyna Krynicka.

Obiekt obecnie nieczynny i nieco podupadły. Posiadamy jednakże realistyczny plan przywrócenia go do życia i unowocześnienia. Z niewielkim wsparciem ludzi, dla których nie są obojętne takie hasła jak góry, turystyka, sport, zdrowie – dokonamy tego.

thumb_4579a90_resize_1920_1080.jpg



KIM JESTEŚMY

Po pierwsze i ponad wszystko jesteśmy miłośnikami gór i przyrody. Również zwolennikami i propagatorami aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu, w tym turystyki górskiej i rekreacyjnego uprawiania sportów powiązanych z górami (kolarstwo górskie, narciarstwo itd.).  Jesteśmy również ludźmi, którzy na przestrzeni lat zdołali zdobyć doświadczenie biznesowe w różnych gałęziach gospodarki.  Przedsięwzięcie, którego się podjęliśmy nie jest łatwe, ale ponieważ ściśle wiąże się z naszą pasją, jesteśmy w pełni przekonani o racjonalnych możliwościach jego realizacji.


CO JUŻ OSIĄGNĘLIŚMY I CO CHCEMY OSIĄGNĄĆ

Od długiego już czasu rozważaliśmy różne możliwości synergicznego połączenia naszego potencjału i doświadczenia biznesowego z zainteresowaniem górami.

Wiele wysiłku poświęciliśmy na zlokalizowanie odpowiedniego obiektu, który mógłby stanowić bazę dla realizacji naszych planów.

Nie wdając się w szczegóły dotyczące mozolnego procesu – finalnie udało się nam przejąć obiekt opisany powyżej. Jego lokalizacja i praktycznie nieograniczony potencjał rozwojowy pozwalają nam wierzyć w stworzenie ośrodka, którego profil będzie stanowił nową wartość, dotychczas niespotykaną w tej części Beskidu Sądeckiego.

Naszą wizją jest aby na kanwie przedmiotowego obiektu uruchomić ośrodek sportowo – wypoczynkowo – rekreacyjny, który z jednej strony będzie oferował standardowe usługi pobytowe i gastronomiczne, a z drugiej – będzie bazą noclegową i treningową dla grup młodych sportowców (posiadamy wstępne uzgodnienia w tym zakresie ze związkami sportowymi, w tym PZPN), grup turystycznych, grup osób wymagających rehabilitacji, itp.

Z racji położenia obiektu na terenie gminy uzdrowiskowej rozważamy również uruchomienie na terenie ośrodka sanatorium, oferującego pobyty dla osób cierpiących na schorzenia układu oddechowego (gmina Muszyna od lat słynie z klimatu sprzyjającego leczeniu tego typu dolegliwości).


CZEGO POTRZEBUJEMY TERAZ I DLACZEGO ZWRACAMY SIĘ O WSPARCIE FINANSOWE PROJEKTU

Jak wspomniano wcześniej wiele czasu i wysiłku z naszej strony pochłonął proces przejęcia obiektu. Ale proces ten pochłonął także dużo naszych pieniędzy. Niestety dużo więcej niż początkowo zakładaliśmy. W efekcie projekt utknął w martwym punkcie z powodu braku możliwości finansowania dalszych prac adaptacyjnych. Prowadzimy obecnie zaawansowane rozmowy z bankami na temat finansowania inwestycji, jednakże warunkiem koniecznym jest uruchomienie działalności, tzn. doprowadzenie do takiego stanu, aby można było przyjmować gości choćby w podstawowym zakresie usługi noclegowej. Nie brakuje dużo. Na zamieszczonych poniżej zdjęciach (wszystkie zdjęcia rzeczywiste, bez jakiegokolwiek fotomontażu / obróbki) uwidaczniamy obraz obecnego stanu technicznego obiektu. Aby spełnić kluczowe wymogi musimy przeprowadzić podstawowe prace remontowe, których koszt szacujemy na 50.000 PLN.


thumb_df947a2_resize_1920_1080.jpgthumb_58c547a_resize_1920_1080.jpgthumb_362a4fe_resize_1920_1080.jpgthumb_c1e6acf_resize_1920_1080.jpgthumb_23d41ce_resize_1920_1080.jpgthumb_2494341_resize_1920_1080.jpg



ASPEKTY TECHNICZNE


Opis obiektu

Ośrodek położony jest w Szczawniku (Muszynie) na działce gruntu o powierzchni około 4 ha. Obecnie w jego skład wchodzą cztery budynki:

  1. Główny budynek hotelowy - z recepcją oraz 31 pokojami
  2. Wolno stojący budynek z czterema „apartamentami” (w tym jeden z własnym aneksem kuchennym)
  3. Budynek „stołówki” - tzw. „Stara owczarnia” - z dużym zapleczem kuchennym i salą jadalną na około 150 osób
  4. Budynek kotłowni wraz z warsztatem konserwatora

Pierwotnie na terenie Ośrodka znajdowało się jeszcze 26 domków typu „Brda”, jednakże w chwili obecnej pozostały po nich jedynie podłączenia wod-kan.


Położenie

Szczawnik jest miejscowością w południowo-wschodniej Polsce, położoną tuż obok znanej z corocznych, międzynarodowych konferencji ekonomicznych oraz wód zdrojowych Krynicy oraz Muszyny. Najbliższe duże aglomeracje to Kraków, Nowy Sącz, Tarnów, Rzeszów (bardzo dobrze skomunikowane dzięki autostradzie A4 oraz DK 75/94). W okolicy znajdują się co najmniej dwa duże stoki narciarskie: „Jaworzyna” i „Wierchomla” (sam Ośrodek położony jest w odległości 800 metrów od niedawno oddanego do użytku stoku narciarskiego).


thumb_6d508f2_resize_1920_1080.jpg

thumb_49de892_resize_1920_1080.jpg


Obecny stan zachowania obiektów należących do Ośrodka:

  • Ośrodek do lata bieżącego roku przyjmował turystów oraz organizował imprezy okolicznościowe. Docelowym klientem były osoby uprawiające aktywną turystykę, latem pieszą i rowerową, zimą narciarstwo. Niewątpliwą zaletą ośrodków położonych w górach jest fakt, iż nie ma ograniczeń co do sezonowości ruchu turystycznego


  • Główny obiekt hotelowy, na który składa się recepcja oraz 31 pokoi przeszedł na początku lat dwutysięcznych remont dachu, elewacji i stolarki okiennej. Wewnątrz wyremontowano również pokoje, w wyniku czego każdy pokój otrzymał samodzielną łazienkę. Pokoje są dwu, trzy i czteroosobowe. Wymagają odświeżenia i poprawy wystroju, który nie odpowiada dzisiejszym standardom i miejscowo nosi ślady wieloletniego intensywnego użytkowania


  • W obiekcie brak jakichkolwiek udogodnień typu SPA, usług fryzjersko-kosmetycznych, czy punktu sprzedaży produktów, którymi mogliby być zainteresowani goście hotelowi. Poprawy wymaga również estetyka Recepcji i holu


  • Budynek stołówki, zwany również „Starą Owczarnią” zasługuje na szczególną uwagę. Jest rzadkim okazem dość dobrze zachowanego obiektu, o typowo góralskiej architekturze. Oddalony od głównego obiektu hotelowego o około 30 metrów. Czyni go to w związku z tym atrakcyjnym miejscem na lokal gastronomiczny, z którego emisje hałasów i zapachów nie wpływają na komfort pobytu gości hotelowych. Budynek posiada bardzo duże zaplecze kuchenne, jednakże samo wyposażenie kuchni jest w sposób istotny wyeksploatowane i wymaga doinwestowania. Nie mniej jednak na bazie wyposażenia znajdującego się obecnie na wyposażeniu kuchni, do chwili obecnej organizowano okazyjnie duże imprezy, takie jak np. wesela, chrzciny itp. Aby budynek mógł pełnić rolę samodzielnego obiektu gastronomicznego, konieczne jest wyposażenie go w toaletę dla gości. W tej chwili goście stołówki korzystają z toalet znajdujących się w głównym obiekcie hotelowym. Konieczna jest również inwestycja w wystrój wewnętrzny budynku. O ile spełnia on standardy dla stołówki ośrodka wypoczynkowego, o tyle wnętrze nie komponuje się z „klimatycznym” charakterem zabytkowej „owczarni”, który powinien przy zamianie stołówki w restaurację być wykorzystany jako istotny atut tego miejsca


  • Domki typu „Brda”. W chwili obecnej praktycznie już nie istnieją. Z 26 takich obiektów pozostał jeden, który pełni rolę magazynu. Jednakże po zlikwidowanych budynkach pozostały podłączenia i teren - prawie 4 hektary pięknie położonej i ukształtowanej działki. Dawne drewniane domki „Brda” mogą zostać szybko zastąpione nowoczesnymi i komfortowymi, modułowymi konstrukcjami. To oczywiście jest najdroższa część projektu rewitalizacji całego obiektu. Na rynku dostępne są modułowe rozwiązania kontenerowe, które pozwalają cieszyć się indywidualnym odpoczynkiem w bezpośredniej bliskości natury. Zaletą takiego rozwiązania jest również to, że takie obiekty łatwo przenieść. Gdyby zatem w przyszłości zrodziła się koncepcja przebudowy lub rozbudowy części hotelowej, można elastycznie kształtować przestrzeń całego obiektu


thumb_8358512_resize_1920_1080.jpgthumb_18f2fc2_resize_1920_1080.jpgthumb_b1a8f27_resize_1920_1080.jpgthumb_bc4c236_resize_1920_1080.jpgthumb_3558eb5_resize_1920_1080.jpgthumb_78b825f_resize_1920_1080.jpgthumb_0bf87cc_resize_1920_1080.jpg



Odwiedź nas na Facebook'u!



Regulamin komentowania