14 Przegląd Filmów Etnograficznych "Oczy i Obiektywy"

Projekt
zakończony
1500
/ 3000 zł
22
wspierających
 

Czy marzysz o podróżach do najdalszych zakątków świata? Czy chcesz poznać inne kultury? Ciekawi Cię jak wygląda życie u podnóża Himalajów czy w paragwajskiej dżungli? Może wolisz poznać nocne życie Kubańczyków lub codzienność mieszkanek Ghany? "Oczy i Obiektywy" to podróż w świat antropologii i filmów etnograficznych z całego świata, w którą zabiorą Was etnolodzy skupieni wokół Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna oraz studenckiego koła naukowego "Etno".


Wystarczy odwiedzić nas w Służewskim Domu Kultury w Warszawie w dniach 7-10 czerwca! W czasie "Oczu i Obiektywów" czekają na Was pokazy filmowe, spotkania z filmowcami, wystawa fotograficzna, debata ekspercka, animacje dla dzieci oraz koncert muzyczny.


thumb_d86903e_resize_1920_1080.jpg

Materiały promocyjne do filmu Last Street


Dlaczego jesteśmy na Odpalprojekt?

Choć nasza podróż nie wymaga drogich biletów i noclegów, to jednak nie jest to podróż za jeden uśmiech. Organizacja naszego przeglądu to duży koszt. Znaczną jego część pokryliśmy z dofinansowania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ale jak to w podróży! Budżet ciągle trzeszczy i zawsze jest coś, co jeszcze przydałoby się dokupić albo zobaczyć na miejscu.

Za środki zebrane w trakcie zbiórki chcielibyśmy pokryć część kosztów organizacji przeglądu np. koncertu muzyki folkowej czy zakupu licencji i druków plakatów oraz ulotek.

Pamiętać należy, że za okazaną w drodze pomoc trzeba się odwdzięczać. "Oczy i obiektywy" nie zapominają o tej zasadzie i w podziękowaniu za Wasze wsparcie podczas zbiórki przygotowaliśmy drobne prezenty. Mamy dla Was między innymi dwie książki o etnologii, plakaty oraz archiwalne numery Kontekstów i Kwartalnika filmowego.


Będziemy Wam bardzo wdzięczni za rozpowszechnianie informacji o zbiórce, a przede wszystkim za wspólne spotkanie w czasie Przeglądu.


thumb_257cafd_resize_1920_1080.jpg
Materiały promocyjne do filmu Chidra

Kilka konkretów o przeglądzie:

„Oczy i Obiektywy” to coroczny, przegląd filmów etnograficznych organizowany przez Koło Naukowe Studentów Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW „Etno” oraz Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna im. Witolda Dynowskiego. Podczas przeglądu pokazywane są filmy polskich i zagranicznych twórców – zarówno nowości, jak i twórczość klasyczna, której do tej pory szersza widownia nie miała szansy poznać.

Układając program festiwalu ogłaszamy szeroki nabór, ale korzystamy też ze współpracy z wiodącymi, światowymi ośrodkami antropologii wizualnej oraz najważniejszymi festiwalami filmów etnograficznych.
W ponad dziesięcioletniej historii „Oczu i Obiektywów” współpracowaliśmy m.in. z Royal Anthropological Institute, Granada Centre for Visual Anthropology czy Moskiewskim Uniwersytetem Państwowym im. Łomonosowa.

Pierwsza edycja „OiO” została zorganizowana w 2004 r. przez Koło Naukowe „Etno” Instytutu Etnologii
i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Jednak ambicje organizatorów od początku były większe i przegląd już rok później wyszedł poza mury uniwersyteckie.
Przez wiele lat „Oczy i Obiektywy” gościły w sali kinowej Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. W krótkim czasie stały się jedną z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych imprez etnograficznych
w Polsce. Jednocześnie, na fali rosnącego zainteresowania pokrewnym filmem dokumentalnym, impreza zaczęła przyciągać coraz więcej widzów spoza środowiska etnograficznego, zaintrygowanych, co może się kryć za określeniem „film etnograficzny”.
Definicji jest wiele, ale najkrócej mówiąc filmy etnograficzne to obrazy kręcone przez antropologów z zacięciem filmowym i przez filmowców z wrażliwością etnograficzną.


thumb_5ce255d_resize_1920_1080.jpg

Materiały promocyjne do filmu Graniczne Cięcie


Kim jesteśmy?


Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego (SPE) to organizacja pozarządowa skupiająca przede wszystkim etnografów i antropologów kultury. Powstało w 2006 roku w Warszawie
z inicjatywy studentów i absolwentów Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego.  Obszarem naszych zainteresowań jest zarówno tradycyjna kultura ludowa, jak i współczesność np. procesy emancypacyjne, czy problemy grup mniejszościowych.

Do celów Stowarzyszenia należą m.in. budowanie postaw otwartości i tolerancji, rozumienia własnej kultury, przełamywania stereotypów, umiejętności odczytywania kodów kulturowych i posługiwania się nimi, wspieranie i pielęgnowanie dziedzictwa kulturowego, czy promocja etnologii jako nauki. 

Pracownia Etnograficzna realizuje projekty badawcze, dokumentacyjne, edukacyjne i popularyzatorskie. Razem z trzema innymi organizacjami (Stowarzyszenie Rozwój w Biały Dzień, Stowarzyszenie 61 oraz Inicjatywa Wolna Białoruś) współtworzymy otwarte miejsce na kulturę w Warszawie – Pracownię Duży Pokój

Koło Naukowe Studentów Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW "Etno" jest kontynuacją Koła Naukowego Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, jednego z najstarszych i najbardziej aktywnych kół naukowych Uniwersytetu Warszawskiego, założonego już w latach siedemdziesiątych. Członkami Koła są studenci i studentki etnologii oraz innych kierunków zainteresowani problematyką antropologiczną.

Zasadniczym polem działalności Koła jest organizowanie wyjazdów naukowych, konferencji studenckich, seminariów naukowych, spotkań dyskusyjnych oraz prezentacja dorobku członków Koła. W ramach działalności Koła odbyło się kilkadziesiąt wyjazdów badawczych sfinansowanych częściowo przez Radę Konsultacyjną d.s. Studenckiego Ruchu Naukowego, Fundację im. Stefana Batorego oraz Polską Fundację Upowszechniania Nauki, m.in. do Irlandii, Turcji, na Syberię, do Iranu, Mongolii, Dagestanu, Kirgistanu, Meksyku, Peru.

Przygotowania do badań terenowych i opracowywanie zebranych materiałów są koordynowane przez specjalistów z IEiAK i innych ośrodków uniwersyteckich w Polsce i za granicą.
Na bazie przywiezionych materiałów powstało wiele publikacji do czasopism naukowych i prasy. Niejednokrotnie zebrane dane stanowiły bazę dla prac magisterskich uczestników badań i były podstawą do ich dalszej pracy naukowej. Wśród obecnych pracowników i doktorantów Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW oraz Polskiej Akademii Nauk są osoby niegdyś współtworzące Koło.


thumb_b92404b_resize_1920_1080.jpg

Materiały promocyjne do filmu Emails to My Little Sister

Odwiedź nas w Internecie i nie zapomnij wspomnieć o nas swoim znajomym!

Facebook: https://www.facebook.com/oczy.obiektywy/
Strona www i program:  https://www.oczyiobiektywy.art.pl/program.html  
Instagram: https://www.instagram.com/oczyiobiektywy/


thumb_b0ab64a_resize_1920_1080.jpg

projekt plakatu: Klara Keler
Regulamin komentowania

Wybierz nagrodę