Nowa Siła Kuratorska 2018

Projekt
zakończony
4250
/ 4000 zł
109
wspierających
 
Typ projektu:

thumb_83636f7_resize_1920_1080.pngCzym jest Nowa Siła Kuratorska?


Nowa Siła Kuratorska to festiwal popularyzujący ideę kuratorstwa sztuk performatywnych, który rokrocznie odbywa się w Poznaniu i wielu wielkopolskich miejscowościach. W tym roku organizujemy już dziewiątą edycję. W ramach festiwalu prezentowane są autorskie projekty kuratorskie odwołujące się do różnych dziedzin sztuki, takich jak chociażby teatr, performans, sztuki wizualne czy sound art. Co więcej, każdego roku kuratorzy poszerzają zakres swoich działań – dlatego w czasie tegorocznej edycji będzie można zobaczyć projekty wykorzystujące m.in. bio art czy czerpiące z nurtu art&science.


Kim jesteśmy?

„My”, czyli studenci poznańskiej teatrologii Instytutu Teatru i Sztuki Mediów na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz wspierający nas doświadczeni praktycy kultury.


Jaki jest nasz cel?

Naszym celem jest przede wszystkim tworzenie projektów skoncentrowanych wokół współczesnego teatru i performansu. Nie ograniczamy jednak naszych pomysłów wyłącznie do sfery kultury, stawiamy też duży nacisk na projekty prospołeczne czy edukacyjne. Nasze działania przyjmują rozmaite formy – wykłady, warsztaty czy koncerty to tylko niektóre z wydarzeń, które możecie w tym roku współtworzyć.


Gdzie nas zobaczycie?

Nowa Siła Kuratorska to festiwal nie tylko poznański, ale wielkopolski, dlatego wychodzimy poza granice Poznania, zapraszając do współudziału w sztuce nowe grupy twórców i odbiorców – Jarocin, Kalisz czy Ostrów Wielkopolski to lokalizacje, w których będziecie mogli zobaczyć tegoroczną Nową Siłę Kuratorską.


Kiedy, co i jak?

Pierwsze wydarzenia odbędą się już 25 kwietnia i potrwają aż do 30 maja, co daje ponad miesiąc wydarzeń kulturalnych - koncertów, wystaw, warsztatów – oraz edukacyjnych, w których możecie uczestniczyć nieodpłatnie.

Pełny program festiwalu pojawi się już niedługo!


Ile kosztują bilety?

Wstęp na wszystkie wydarzenia projektów tegorocznej edycji będzie bezpłatny, bo za cel stawiamy sobie dotarcie do jak najszerszej grupy odbiorców. Nie obowiązują żadne bilety, jednak niektóre warsztaty wymagają wcześniejszych zapisów.


Idiom

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest „Performuj albo giń!” podkreśla ono potencjał zmiany społecznej, jaki drzemie w performansie. Na Nową Siłą Kuratorską 2018 składają się 3 projekty, które łączy wspólny temat – obrzeża, przekraczanie granic, sytuacje czy stany zepchnięte na margines. Przygotowaliśmy też specjalny Blok Konferencyjny, który pozwoli zapoznać się lepiej z teoretycznymi aspektami tematów poruszanych przez artystów biorących udział w festiwalu.


Na co przeznaczymy zebrane środki?

  • Wynajęcie sal oraz sprzętu potrzebnego do organizacji koncertów i konferencji.

  • Zakup materiałów potrzebnych do przeprowadzenia warsztatów.

  • Transport dzieł na wystawy.

  • Druk materiałów promujących festiwal i reklamę festiwalu w przestrzeni publicznej itp.


Z kim współpracowaliśmy?

W ubiegłych latach Festiwal współpracował z takimi organizacjami jak:

Teatr Polski w Poznaniu

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu

BWA Galeria Miejska w Bydgoszczy

Fundacja SPOT

Fundacja HOBO

Arteon. Magazyn o sztuce

Independent

Didaskalia. Gazeta Teatralna

Portal kulturaonline.pl


W tym roku do tego grona dołączą m.in.:

Palmiarnia Poznańska

Ogród Botaniczny UAM w Poznaniu

Ostrowskie Centrum Kultury

Forum Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim
Planetarium im. Twórcy Andrzeja Owczarka w Potarzycy k. Jarocina

Fundacja Sztuki Współczesnej „In Situ"


Znajdźcie nas na Facebooku: https://www.facebook.com/NSKfest/

thumb_2da18f6_resize_1920_1080.png

Dajcie się porwać na „Obrzeża”!


Obrzeża” to cykl muzycznych performansów oraz działań instalacyjno-wykładowych, który pokazywać ma, jak ciekawe zjawiska artystyczne znajdują się na tytułowych obrzeżach teatralnego świata – i przełamać sposób patrzenia na niego wyłącznie przez pryzmat dominującego w naszym kraju modelu teatru repertuarowego. Poprzez wykorzystanie formy improwizowanego duetu pomiędzy człowiekiem a tym, co nie-ludzkie (rośliną, kosmosem, grzybem), projekt włącza się też w dyskusję o pozycji Homo sapiens we współczesnym świecie, szczególnie wobec pozostałych organizmów żywych i tworzonej przez niego samego technologii.


Dźwiękowe atrakcje przygotowują dla Was doświadczeni improwizatorzy, od lat funkcjonujący na polskiej i europejskiej scenie sound artu i free impro – Witold Oleszak, Patryk Lichota czy Gerard Lebik. Część teoretyczną poprowadzi m.in. prof. Agnieszka Jelewska – specjalistka w dziedzinie transdyscyplinarnych relacji pomiędzy nauką, sztuką, kulturą i technologią.


thumb_32c5256_resize_1920_1080.jpg

Rafał Ziąbka

thumb_17cf20d_resize_1920_1080.png

Oprócz tego, że derealizacja/depersonalizacja jest zaburzeniem, objawem towarzyszącym schizofrenii i innym chorobom, jest również mechanizmem obronnym pojawiającym się w sytuacjach silnego stresu, lęku czy zmęczenia również u ludzi zdrowych. Opowieść o tym, co trudno opisać, a co dotyczyć może każdego z nas, poprowadzimy na dwa sposoby: naukowy – z perspektywy psychologii, filozofii i fizyki – oraz artystyczny – na warsztatach literacko-performatywnych oraz podczas wystawy prac artystów mających za sobą doświadczenie derealizacji.


Warsztaty poprowadzone zostaną przez dwoje fantastycznych dramaturgów – Agnieszkę Jakimiak i Mateusza Atmana, mających na swoim koncie współpracę z najważniejszymi polskimi i zagranicznymi artystami ostatnich lat, m.in. z Oliverem Frljićem. Spotkania z nimi potrwają w sumie trzy dni i oparte zostaną na dziełach niejako związanych z DD – chodzi tu np. o twórczość Sartre'a i Pereca. Zakończeniem spotkania będą dwa otwarte pokazy przygotowane przez uczestników warsztatów.


Wykłady poprowadzone zostaną przez dr Monikę Marszał (psychologia), dr. Tomasza Albińskiego (filozofia) i dr. Piotra Sułkowskiego (fizyka). O ile w przypadku dwóch pierwszych dziedzin łatwo jest się domyślić, o czym będzie mowa, tak ostatni temat może budzić zdziwienie. Osoby w stanie derealizacji często opisują widziany przez siebie świat jako płaski, dwuwymiarowy. Dlatego też doktor fizyki opowie nam, w sposób dostępny dla każdego, jak wyglądałby i funkcjonował Wszechświat, w którym liczba wymiarów byłaby różna od trzech.


I w końcu część być może najistotniejsza – gdyż stworzona przez artystów, którzy sami aż za dobrze znają doświadczenie, o którym mowa – czyli wystawa. W sumie pracować będzie nad nią osiem osób. Stworzą animacje, filmy, wiersze i kolaże, za pomocą których spróbują opisać swoje doświadczenia odbiorcom.


thumb_e8505d9_resize_1920_1080.jpg

Paulina Zajdel

thumb_572e68a_resize_1920_1080.png

W naszym społeczeństwie temat aseksualizmu jest praktycznie nieobecny. Nie jest to właściwie temat tabu – bo nie ma z nim związanej stygmatyzacji. Brak dyskusji na ten temat rodzi się przede wszystkim z naszej ograniczonej wiedzy i niedostępności źródeł. Nie tylko nie rozmawiamy o aseksualizmie w przestrzeni publicznej, przez co niewiele osób zdaje sobie sprawę z istnienia tej orientacji, ale też rzadko staje się ona tematem spotkań czy wykładów w samym środowisku LGBT+. W sytuacji braku źródeł i opracowań oraz znikomej ilości działań artystycznych dotyczących tego zagadnienia, trudno nawet jakąkolwiek rozmowę podjąć. Dlatego powołanie projektu do życia można potraktować jako jasną deklarację: „Jesteśmy”, bo rozmowa w końcu powinna zostać podjęta.


Teoretyczną część projektu przeprowadzi Anna Strzelczak – psycholożka z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, jedna z niewielu osób w Polsce, które tematem aseksualizmu zajmują się naukowo. Kolejnym ważnym wydarzeniem w ramach projektu będzie wystawa wideo-dokumentów „The Asexuals Project” autorstwa Laii Abril – artystki z Barcelony, która zajmuje się m.in. fotografią, ale pracuje też z takimi mediami jak wideo czy dźwięk, a jej prace prezentowane były na arenie międzynarodowej, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Chinach oraz w Polsce.


thumb_d77a09d_resize_1920_1080.jpg

Jaśmina Sytek

thumb_515b80d_resize_1920_1080.png

Ze względu na szczególny nacisk, jaki kładziemy w tym roku na część edukacyjną festiwalu organizujemy jednodniową konferencję, na której przedstawione zostaną wykłady spajające część teoretyczną wszystkich trzech projektów. Dzięki różnorodności dziedzin, którymi zajmują się prelegenci – m.in. psychologia, fizyka czy filozofia – uczestnicy będą mieli szansę spojrzeć na omawiane tematy z różnych, często zaskakujących perspektyw.


W konferencji wezmą udział prelegenci z całej Polski – w ramach programu konferencyjnego będziemy mogli usłyszeć wykłady gości z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego czy też poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.




ZAPRASZAMY!

thumb_89baf2f_resize_1920_1080.jpg


Regulamin komentowania

Wybierz nagrodę