Lwów 1939

Projekt
zakończony
3035
/ 15000 zł
21
wspierających
 

W 1939 r. drugim po Warszawie miastem, które broniło się najdłużej, był Lwów. Walki trwały dziesięć dni i zakończyły się tylko dlatego, że oprócz atakujących od zachodu Niemców, pojawił się nowy wróg, Sowieci. Gen. Władysław Langner właśnie im poddał miasto, co przyniosło tragiczny efekt - późniejszą śmierć prawie wszystkich polskich oficerów. Chcemy o tym zrobić film - i prosimy o Wasze wsparcie!

Fundacja Joachima Lelewela, która jest organizatorem tego projektu, działa już od blisko 30 lat. Stworzyliśmy trzy filmy dokumentalne, portal Kresy 1939 i przeprowadziliśmy wiele akcji wsparcia dla naszych rodaków na Wschodzie, od Białorusi i Ukrainy po Kazachstan.


thumb_a3999a1_resize_1920_1080.jpgthumb_cc8ed71_resize_1920_1080.jpgthumb_f597af7_resize_1920_1080.JPG

Na zdjęciach: podczas premiery (grudzień 2018) najnowszego filmu Fundacji Joachima Lelewela "Droga do niepodległości. Listopad 1918: Warszawa - Grodno", zdjęcia od lewej: Piotr Kościński - prezes Fundacji oraz reżyser filmu (z prawej) i Paweł Kościński, aktywny w fundacji i aktor w tym filmie; przygotowania do projekcji; Janusz Petelski - członek zarządu Fundacji (z prawej) oraz Ilia Zmiejew - aktor, występujący w dwóch filmach zrealizowanych przez fundację.


Planujemy zrobienie dokumentu fabularyzowanego, pokazanie obrony ul. Gródeckiej podczas pierwszego natarcia niemieckiego i nocne walki z Sowietami pod sam koniec obrony, dyskusje w sztabie i negocjacje z parlamentariuszami niemieckimi oraz sowieckimi, wreszcie - kapitulację i wyjście polskich oficerów. To musi kosztować, pół miliona złotych i więcej. Przez crowdfunding chcemy zebrać środki na zwiastun (trailer) i ukończenie prac przygotowawczych. A jeśli zbierzemy więcej niż zaplanowane 15 tys. zł. - także na początek realizacji niektórych scen. Informacje o filmie można znaleźć na stronie na Facebooku Lwów 1939


Zrobiliśmy już film o obronie Grodna:

Na ten film też zbieraliśmy środki przez crowdfunding - i jak widać się udało!

Wśród nagród dla tych, którzy zechcą nam pomóc, są płytki z filmem "Krew na bruku. Grodno 1939" i powieść Piotra Kościńskiego "Obrońca Grodna. Zapomniany bohater", a także tom 1 "Opowieści niezwykłych" Szymona Kazimierskiego, z jego znakomitymi tekstami z "Kuriera Galicyjskiego". No i półroczna prenumerata "Kuriera", największego polskiego pisma na Ukrainie, który obok Fundacji Joachima Lelewela jest współorganizatorem naszego filmowego projektu. A dla najhojniejszych planujemy wyjazd z ekipą filmową do Lwowa, już podczas kręcenia filmu.

thumb_161ec45_resize_1920_1080.png

Organizatorzy: Fundacja Joachima Lelewela, "Kurier Galicyjski" i Fundacja Wolność i Demokracja mają nadzieję, że film powstanie do września 2019 r., w 80. rocznicę tamtych wydarzeń.

Regulamin komentowania

Wybierz nagrodę