Dlaczego Loesje wydaje kalendarz?
Kalendarz z tekstami Loesje to kolejny sposób na to, aby inspirujące hasła trafiły poza obieg internetowy i mogły zrobić komuś dzień dobry.
Loesje wydawała już kalendarze po polsku na rok 2017 i 2018. Edycję na rok 2019 chce zrealizować w formie zrywki, której będzie towarzyszyć nowa seria pocztówek (5) i wlepek (25) – a hasła do niej wybiorą sami uczestnicy akcji.
[Obejrzyj wideo ze zrywką na rok 2018]
Jak będzie wyglądać kalendarz?
Kalendarz będzie mieć poręczne wymiary 100x165mm (zbliżony do formatu A6 – wielkości pocztówki) i charakter zrywki, którą w dzieciństwie mogliście widywać u dziadków. Każdy dzień ma przypisane inne hasło Loesje, a każdy miesiąc otwiera planer. Wszystkie miesiące będą zaprojektowane w innym stylu, ale połączy je czarno-biała estetyka typowa dla plakatów Loesje.
Wizualizacja okładki i wybranych miesięcy ze zrywki na 2019
Na okładkę kalendarza trafiło tym razem hasło "Zacznij tydzień od happy endu".
Kalendarz zostanie zaprojektowany w stylu analogicznym do edycji z roku 2018.
Kartki będą zadrukowane tylko z jednej strony – rewers można wykorzystać na notatki czy pamiętnik. Pojedyncze kartki można oprawić w ramkę i obdarować nimi osoby, które danego dnia obchodzą urodziny, albo wykorzystać na wiele innych sposobów – ogranicza Cię tylko wyobraźnia!
A do tego pocztówki i wlepki!
Kalendarzowi towarzyszyć będzie seria pocztówek (5) oraz wlepek (25), a hasła na te druki wybiorą sami uczestnicy akcji. Głosowanie odbędzie się na profilu Loesje Polska w serwisie Facebook.com, a linki zostaną podane w aktualizacjach związanych z akcją.
Każda osoba wspierająca akcję otrzyma przynajmniej jeden zestaw pocztówek i wlepek (liczba zestawów zależy od wspieranego pakietu).
Pocztówki i wlepki to sposób na codzienną dawkę refleksji i uśmiechu – dla siebie i osób, które otrzymają je jako prezent.
Dodatkowy pakiet pocztówek (10) i wlepek (30) - w kilku językach - można otrzymać, wybierając pakiet lingwistyczny, a na wspierających pakiet z eko-torbą czeka zapinana na zatrzask torba z bawełny, na której znalazły się hasła "Pokaż zębom świat" i "Sex gluten rock'n'roll".
Osoby,
które chciałyby w praktyce poznać metodę, dzięki której
powstają teksty Loesje – mogą wybrać
pakiet
warsztatowy. W ten sposób można zorganizować kreatywne spotkanie
dla znajomych czy współpracowników oraz obdarować ich
kalendarzem i niezapomnianym doświadczeniem.
Kartki w etui - dodatkowy upominek w pakietach lingwistycznym i warsztatowych
Jak to działa?
Projekt realizujemy w modelu "wszystko albo nic" – w którym konieczne jest zebranie minimalnej kwoty podanej w opisie akcji.
Zbieramy przede wszystkim na wydruki (kalendarz, pocztówki, wlepki), a także prace graficzne z nimi związane. Każdy pakiet obejmuje koszty pakowania i wysyłki – będziemy je rozsyłać usługą envelo realizowaną przez Pocztę Polską (działanie usługi jest podobne do paczki pocztowej, a jeśli listonosz nie zastanie odbiorcy w domu – zostawia awizo do odbioru na poczcie; wysyłka mniejszych pakietów to koszt 10.99 zł, większych 16.99 zł).
Kosztem wliczonym w akcję jest również prowizja serwisu OdpalProjekt.pl, w wysokości 4.9% netto (od zebranej kwoty), oraz prowizja pobierana przez operatora płatności w wysokości 2.5% (od zebranej kwoty; zgodnie z Regulaminem serwisu, par. 4).
Jeśli akcja się powiedzie, każdy wspierający otrzyma kalendarz i inne upominki z wybranego przez siebie zestawu. Upominki zapakujemy w myśl jednego z haseł Loesje: "Świat bez plastiku byłby milszy w dotyku".
Z osobami, które wesprą pakiety warsztatowe, indywidualnie ustalimy termin i miejsce warsztatów oraz sposób odbioru upominków.
[Obejrzyj wideo ze zrywką na rok 2018]
Jak przebiega akcja?
1.
Akcja trwa do 6 listopada – co pozwoli na wydruk i rozesłanie
kalendarzy przed końcem roku.
2. W trakcie trwania akcji,
na profilu Loesje Polska w serwisie Facebook.com, odbędzie się
głosowanie, dzięki któremu każdy może zadecydować, jakie teksty
Loesje trafią na pocztówki i wlepki do crowdfundingowej serii:
www.fb.com/loesjepolska.
3.
W przypadku powodzenia akcji
(uzbierania kwoty minimalnej przed
zakończeniem
akcji) w listopadzie wyślemy
projekty do drukarni (czas realizacji wydruku: do 30 dni).
4.
Po uzbieraniu kwoty minimalnej skontaktujemy się indywidualnie z
osobami, które wpłaciły cegiełki na rzecz akcji
–
na adres mailowy podany przy wsparciu akcji. Ustalimy adres wysyłki
(można podać adres innej osoby) i inne szczegóły (zależnie
od pakietu, jaki wspiera dana osoba). Upominki
roześlemy
usługą envelo realizowaną przez Pocztę Polską (jej
działanie
jest podobne do paczki pocztowej, a jeśli listonosz nie zastanie
odbiorcy w domu – zostawia awizo do odbioru na poczcie). Z
osobami, które wesprą pakiety warsztatowe, indywidualnie ustalimy
termin i miejsce warsztatów oraz sposób odbioru upominków.
5. Druki i wysyłki będą realizowane w listopadzie i grudniu (albo po odpowiedzi na maila z podziękowaniem
i prośbą o podanie adresu wysyłki – jeśli nie nastąpi
to do końca roku).
Jeśli jeszcze przed zakończeniem akcji zostanie uzbierana kwota minimalna - prace zostaną zlecone drukarni wcześniej.
[Obejrzyj wideo ze zrywką na rok 2018]
Kim
jest Loesje i dlaczego pisze teksty?
Loesje [luszje] to imię młodej Holenderki, które od 35 lat gości na czarno-białych plakatach z inspirującymi hasłami. Dzięki krótkim tekstom Loesje chce zachęcaćdo refleksji i kreatywnego myślenia, a także uświadamiać, że każdy może mieć wpływ na swoje najbliższe otoczenie.
Imię to posłużyło również jako nazwa międzynarodowej organizacji (Loesje International) i sieci grup lokalnych, obecnych w prawie 30 krajach. Grupy lokalne organizują m.in. warsztaty kreatywnego pisania, podczas których powstają plakaty w różnych językach. Teksty Loesje mają charakter autorski (nie są cytatami), a po warsztatach trafiają też na wlepki, murale, przypinki, magnesy, torby.
Jedną z grup lokalnych jest Loesje Polska, która organizuje tę akcję.
Przypinka - dodatkowy upominek w pakietach lingwistycznym, prezentowym i warsztatowych
Jako Loesje Polska w ciągu ostatnich kilku lat zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy kilkadziesiąt otwartych warsztatów kreatywnego pisania (m.in. w Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Białymstoku, Hrubieszowie, Wrocławiu), w trakcie których powstało kilkaset plakatów - których część znajdzie się w zrywce. Wszystkie dostępne są nieodpłatnie w archiwach na stronach loesje.pl oraz loesje.org w formacie pdf. Każdy może je pobrać i wykorzystać w dowolnym niekomercyjnym celu, np. powiesić w szkole, pracy, oprawić w ramkę.
Gdzie znaleźć Loesje?
www.loesje.pl – informacje o działaniach polskiej grupy Loesje, w tym archiwum plakatów i tłumaczenia plakatów z serii międzynarodowych na język polski
www.loesje.org – strona Loesje International poświęcona działaniom międzynarodowym; obszerne archiwum plakatów w różnych językach (m.in. angielski, holenderski, francuski, hiszpański, niemiecki, polski)
www.facebook.com/LoesjePolska – oficjalny profil Loesje Polska, codzienna dawka pozytywnych tekstów Loesje i bieżących informacji o działaniach
www.instagram.com/loesje_pl – oficjalne konto Loesje Polska na Instagramie, inspirujące hasła Loesje w różnych zakątkach świata
www.twitter.com/LoesjePL – oficjalny profil Loesje Polska, krótkie i inspirujące hasła od Loesje po polsku i angielsku
www.facebook.com/Loesjeint – oficjalny profil Loesje International, teksty Loesje po angielsku oraz bieżące informacje o działaniach międzynarodowych
Jak
się z nami skontaktować?
1. Pytania związane z akcją: [email protected]
2. Inne pytania, warsztaty: [email protected], [email protected]
Kartki w etui - dodatkowy upominek w pakietach lingwistycznym i warsztatowych [wideo]