Film "JEDWABNE. Prawdziwa historia"

Projekt
zakończony
61450
/ 100000 zł
178
wspierających
 

KRĘCIMY FILM DOKUMENTALNY ODKŁAMUJĄCY TRAGEDIĘ W JEDWABNEM!
Start zdjęć: 10 lipca - prace już trwAJĄ!

Pięć lat temu, grupa naukowców i filmowców związana ze środowiskiem "Najwyższego Czasu!" wpadła na pomysł nakręcenia filmu fabularnego dotyczącego zbrodni w Jedwabnem. W 2017 roku powstał scenariusz tego filmu, prace nad nim były mocno zaawansowane, ale zabrakło pieniędzy na jego stworzenie. Prace przygotowawcze zaowocowały jednak udostępnieniem nam materiałów archiwalnych, które stały się kanwą książki "Jedwabne. Historia prawdziwa", która powstawała przez trzy lata od 2019 roku. 

Na film fabularny ciągle nas nie stać. Jednak postanowiliśmy nakręcić dokumentalny, który przybliży zbrodnię w Jedwabnem szerokiemu gronu odbiorców.


KŁAMSTWO JEDWABIEŃSKIE.

10 lipca 1941 roku, w trakcie II Wojny Światowej, w niewielkiej miejscowości Jedwabne na Podlasiu doszło do potwornej zbrodni! Do stodoły położonej na obrzeżach miejscowości siłą spędzono około 300 jej mieszkańców, a następnie... SPALONO ICH ŻYWCEM. Ofiary były w większości pochodzenia żydowskiego.

Zbrodnią tą od ponad dwudziestu lat obciążani są Polacy. Przeprosili za nich prezydenci Kwaśniewski i Komorowski, a IPN podżyrował taką wersję. Jest ona smutna, ale... czy prawdziwa? Na to pytanie odpowiada fundamentalna praca naukowa pt. "Jedwabne. Historia Prawdziwa", którą stworzył zespół Fundacji "Najwyższy Czas!", przy wsparciu finansowym naszych sympatyków i patriotów. Na jej podstawie - aby dotrzeć do szerszego grona odbiorców - tworzymy film dokumentalny.

Kłamstwo jedwabieńskie polegające na zatajeniu najważniejszych faktów związanych ze zbrodnią w Jedwabnem jest fundamentem dla antypolskiej narracji, która jest jednym z głównych narzędzi do oskarżania i szantażowania Narodu Polskiego, przypisując mu najgorsze zbrodnie.


Tym razem zbieramy fundusze na publikację tych prac w formie filmu - pomóż im ujrzeć światło dzienne!


Pomóż sfinansować prawdę o Jedwabnem.

Książka jest już dostępna (KUP TUTAJ!). Koszty filmu dokumentalnego oscyluje w okolicy 180 tysięcy złotych. Połowę tej kwoty uzyskaliśmy z Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej i warunkiem powstania filmu jest zgromadzenie pozostałej części... czyli kolejnych 100 tysięcy złotych. Film będzie opisywał przebieg zbrodni w Jedwabnem (ustalony na podstawie kompletu dokumentów) oraz trwające do dziś reperkusje propagandowae zbrodni, w najbardziej przystępnej formie, na jaką pozwoli nam budżet.

Kwestie historyczne związane z niemiecką winą wydają się być dostatecznie wyjaśnione. Jednak prawda o tych wydarzeniach musi zaistnieć także w przestrzeni kultury, gdyż większość uczestników życia społecznego nie interesuje się naukowym przekazem, polega natomiast na jego publicystycznych i artystycznych oddźwiękach. Nie bez powodu antypolską akcję publicystyczną Jana Tomasza Grossa, przypisującą winę Polakom w książce Sąsiedzi poprzedził film Agnieszki Arnold o tym samym tytule. My chcemy odwrócić tę sekwencję, najpierw więc ustaliliśmy naukowe fakty, i na ich bazie chcemy teraz przedstawić najpierw dokumentalną, a potem fabularną ich wizję artystyczną. 

Z tego powodu zwracamy się do wszystkich, którym zależy na pokazaniu prawdy historycznej, aby wsparli naszą inicjatywę. 


Państwa pomoc zostanie spożytkowana na ten szczytny cel, my tymczasem już 10 lipca ruszamy z pierwszymi zdjęciamiProdukcją filmu zajmuje się Fundacja Najwyższy Czas!, której działania można wspierać ręcznie, na www.wspieraj.fnczas.com lub na numer konta:

Fundacja Najwyższy Czas!
ul. Jelinka 31
01-646 Warszawa

KRS: 0000438043

NR KONTA: 04 1910 1048 2256 3634 1684 0001 (Santander Bank)thumb_d50636d_resize_1920_1080.png


Zachęcamy do wsparcia i z góry serdecznie Państwu dziękujemy. 

To dzięki Wam wszystkim powstają takie projekty. 

Bo jak inaczej je finansować?W imieniu zespołu badawczego oraz filmowego:
dr Tomasz Sommer, Maciej Dębała, prof. Marek J. Chodakiewicz, dr Ewa Stankiewicz i inni.


Facebook: http://facebook.com/nczas
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCAAj4Fiqg3sq0N_T9TxNr0g

Regulamin komentowania

Wybierz nagrodę