Wolontariat w rytmie hip-hop

Projekt
zakończony
310
/ 800 zł
7
wspierających
 


► Witajcie!!! Jesteśmy aktywnymi działaczami Regionalnego Centrum Wolontariatu „Centerko”, funkcjonującego przy Stowarzyszeniu „Pomost” w Łodzi od 2008 roku.

Zajmujemy się promocją i organizacją wolontariatu w woj. łódzkim oraz realizujemy szereg działań społecznych w naszym otoczeniu dla różnych grup odbiorców. Do tej pory udało nam się zainicjować 30 projektów i 500 akcji angażujących społeczność lokalną w przeróżne inicjatywy, m. in. zorganizowaliśmy gry uliczne dla dzieci ze świetlic środowiskowych i rodzin zastępczych, aktywizowaliśmy osoby chorujące psychicznie w wolontariat, wspieraliśmy codzienne działania placówek zlokalizowanych w naszym regionie oraz umilaliśmy czas innym.

thumb_695a073_resize_1920_1080.jpg

Dużym zainteresowaniem cieszy się wolontariat seniorów, z pomocą których możemy planować kolejne przedsięwzięcia. Już od blisko 8 lat regularnie szkolimy osoby 60+ z zakresu wolontariatu oraz dajemy im cenne narzędzia i inspiracje, przydatne do pracy w charakterze wolontariusza. Nasi seniorzy są aktywni – tańczą, animują, piszą artykuły na bloga, robią zdjęcia i szereg innych działań, którymi dzielą się z ludźmi. Ich zaangażowanie skłoniło nas do zorganizowania kolejnego projektu, który odpowiadałby na ich oczekiwania oraz byłby czymś nowym … Tak zrodził się „Wolontariat w rytmie hip-hop”. Jest on owocem współpracy dwóch pasjonatów tańca – mojej (Mariusz Kołodziejski) i Seweryna Obałki.

thumb_a096e07_resize_1920_1080.jpg

Ja jestem założycielem i kierownikiem Regionalnego Centrum Wolontariatu „Centerko” oraz współautorem większości projektów, które realizujemy. Tańcem interesuję się od 15 lat i swoją pasją staram zarażać naszych wolontariuszy. Seweryna poznałem w 2016 r. uczęszczając na zajęcia taneczne z hip-hopu, które prowadził w jednej z łódzkich szkół. Nasza znajomość szybko przerodziła się w przyjaźń, a wspólne zainteresowania i pomysły – w realne działania. Dodam tylko, że Seweryn jest wielkim pasjonatem kultury streetowej, tańczy od 7 roku życia i ma na swoim koncie wiele osiągnięć w tej dziedzinie. Tworzy również muzykę. Do naszych wspólnych projektów często zapraszamy seniorów, ponieważ widzimy w nich ogromny potencjał, chęć do działania oraz coraz większą otwartość na „nowe”. Chcielibyśmy realizować niesztampowe działania i zrywać ze stereotypami!

O Sewerynie i jego ekipie możemy poczytać tutaj:
https://www.facebook.com/killzonecrew/

a o mnie więcej dowiecie się na stronie: https://www.centerko.org/o-mnie/

► Nasza praca z seniorami – wolontariuszami jest widoczna i uznawana w regionie, a nawet w skali krajowej!

Od 2014 r. realizujemy projekt „Akademia Wolontariatu Seniora” oraz wolontariat z udziałem osób 60+. Zostaliśmy docenieni wieloma prestiżowymi nagrodami i odznaczeniami, m.in.: “Organizator wolontariatu przyjazny osobom 50+” (Akademia Filantropii w Polsce), “Edukacja i aktywizacja pacjentów” - za organizację i doskonalenie PPPW “Centerko” w konkursie “Innowacje dla zdrowia” (Grupa Robocza Innowacji w Opiece Zdrowotnej), certyfikat “Dobry Wolontariat” (Operator Programu dobrywolontariat.pl), “Barwy Wolontariatu” i “Organizacja Przyjazna Wolontariuszom” (Sieć Centrów Wolontariatu w Polsce), „Drzewo Pokoleń” (Uniwersytet Medyczny), „Punkt dla Łodzi”. Zostaliśmy również zaproszeni do programu „The Wall – Wygraj Marzenia”, w którym pokazaliśmy jak wygląda wolontariat seniorów w tańcu :-)

Więcej o nas na naszej stronie internetowej: https://www.centerko.org/

oraz facebooku: https://www.facebook.com/centerko/

► Nasz pomysł polega na zorganizowaniu cyklu warsztatów z zakresu wolontariatu z coachem oraz zajęć tanecznych z profesjonalnym instruktorem hip-hop dla aktywnych seniorów z woj. łódzkiego

Przez 3 miesiące będą oni regularnie uczestniczyć w zajęciach mających na celu przybliżenia im kultury streetowej oraz prostych kroków i choreografii tańca hip-hop. Dzięki temu dowiedzą się, czym jest groove, bounce, smurf ... graffitti, a nawet popping i locking. A to za sprawą autorytetów i inspirujących gości, których zaprosimy do projektu. Zdobyte umiejętności wykorzystają w działaniach, które będą samodzielnie animowali w społeczności lokalnej (np. prowadząc warsztaty w domach dziennego pobytu). Dzięki szkoleniom z coachem nauczą się, jak tworzyć i realizować autorski projekt oraz wdrożą go w życie. Pierwszym z nich będzie utworzenie senioralnej formacji "Yoł Yoł Seniorzy", która zaprezentuje autorską choreografię podczas grudniowej Gali Wolontariatu w Teatrze Dom (wydarzenie towarzyszące Międzynarodowemu Dniu Wolontariusza). 

thumb_5c1c0d8_resize_1920_1080.jpg

Inicjatywę zrealizujemy dzięki nagrodzie Tesco w ramach programu "Decydujesz, Pomagamy" ... Do pełni szczęścia brakuje nam 800 zł. Dzięki temu będziemy mogli rozwinąć nasz projekt i uatrakcyjnić ofertę dla seniorów - wolontariuszy. Opłacimy fachowych trenerów i instruktorów, wynajmiemy profesjonalną salę taneczną, zakupimy stroje na występy seniorów oraz opracujemy programy, scenariusze zajęć oraz pakiety szkoleniowe. 

thumb_2d823c5_resize_1920_1080.jpg

Działania będą skierowane do 15-tu aktywnych seniorów, którzy mają już doświadczenia w wolontariacie lub animowaniu akcji społecznych. Będą to absolwenci realizowanego w uległych latach projektu - Akademia Wolontariatu Seniora oraz całkiem nowi uczestnicy. 


 

Dziękujemy za uwagę!

 

Regulamin komentowania