Harcerskie less-waste

Projekt
zakończony
175
/ 1000 zł
4
wspierających
 

Jesteśmy harcerzami działającymi na terenie os. Sikornik w Gliwicach. Naszym celem jest dążenie do osiągnięcia idei less-waste, czyli minimalizacji odpadów, które produkujemy w trakcie roku harcerskiego - m.in. podczas biwaków i różnego rodzaju wyjazdów. 

thumb_ac6840a_resize_1920_1080.jpg

Kim jesteśmy i jak działamy? 

Nasze drużyny, 316 Gliwicka Drużyna Harcerzy „Huragan” oraz 310 Gliwicka Drużyna Harcerzy Starszych „Błyskawica” działają przy Szkołach Podstawowych numer 41 i numer 23 na Sikorniku. Zrzeszamy chłopców w wieku od 10 do 16 lat. W trakcie roku harcerskiego, trwającego od września do czerwca, spotykamy się w piątki na zbiórkach harcerskich, podczas których towarzyszą nam ciekawe przygody i zadania. Uczymy się na nich rzeczy przydatnych w życiu codziennym, m.in. tego, jak być patriotą, jak pomagać innym ludziom, jak dążyć do coraz większych celów.

W roku harcerskim, jeździmy także na trzydniowe wyjazdy (biwaki). Podsumowaniem roku harcerskiego jest trzytygodniowy obóz harcerski. 

thumb_3a1f72e_resize_1920_1080.jpg

Jak wyglądał nasz ostatni obóz?

Podczas obozu, który odbył się w ostatnie wakacje przeżyliśmy jedną wielką przygodę. Najpierw rozstawiliśmy obóz, zbudowaliśmy bramę i własnoręcznie wykonaliśmy półki do namiotów. Po tym etapie (trwającym 3 dni) rozpoczęliśmy zajęcia, podczas których ćwiczyliśmy techniki harcerskie, m.in. przyrodoznawstwo, survival, terenoznawstwo, obozownictwo a także pierwszą pomoc oraz uczyliśmy się gotować. Wszystkie zajęcia były pełne przygód! Zazwyczaj czas spędzaliśmy w lesie i podziwialiśmy piękno przyrody. Podczas obozu staraliśmy się także dużo wędrować - zwiedziliśmy spory obszar Jury Krakowsko - Częstochowskiej - m.in. górę Zborów i Zamek w Bobolicach.

thumb_e0e1e6f_resize_1920_1080.jpg

Całą przygodę obozową zwieńczyliśmy watrą, czyli wielkim ogniskiem stworzonym z kawałków drewna wykorzystywanych do budowy bramy i półek. Po trzech tygodniach w pięknych okolicznościach przyrody, wszyscy wrócili do domów zmęczeni ale bardzo szczęśliwi. 

thumb_0405e14_resize_1920_1080.jpgCo chcemy osiągnąć?

Naszym celem jest zakup rzeczy, które pozwolą nam zastąpić wszelkiego rodzaju jednorazowe opakowania. Pierwszym etapem naszego projektu jest biwak, podczas którego harcerze z naszych drużyn dowiedzą się, jak żyć zgodnie z zasadą Less-waste. 

Do realizacji naszego celu potrzebujemy środków, na zakup rzeczy wielokrotnego użytku, które zastąpią rzeczy użytku jednorazowego. Planujemy zakup: 

  • butelek filtrujących - pomogą nam ograniczyć zakup wody w plastikowych butelkach; 
  • pałatek - zastąpią foliowe kurtki przeciwdeszczowe; 
  • pojemników na żywność - aby pakować artykuły spożywcze bez wykorzystania plastikowych toreb; 
  • składników do samodzielnej produkcji przyjaznego dla środowiska mydła; 
  • woreczków płóciennych (wykonanych np. ze starych firanek) na owoce i warzywa - pomogą nam zastąpić woreczki foliowe. 

Więcej o naszych działaniach znajdziecie na fanpage'u drużyny.

thumb_9623473_resize_1920_1080.jpg


Regulamin komentowania