Frida la vida!

Projekt
zakończony
3350
/ 16000 zł
35
wspierających
 

Kim jesteśmy?

Teatr FRAKTAL powstał w 2018 r. w grupie absolwentów Akademii Teatralnej w Warszawie Wydziału Sztuki Lalkarskiej Filia w Białymstoku, założycielkami są Ewa Maria Wolska i Karolina Martin. Interesuje nas niezależny, eksperymentalny teatr, szczególnie ten wymykający się linearnym narracjom i tradycyjnej dramaturgii. Teatr plastyczny, taniec i użycie lalek fascynuje nas ze względu na ich poetycki i metaforyczny potencjał. Zależy nam na tworzeniu w nurcie sztuki niezależnej ze względu na twórczą wolność, chęć eksperymentowania, poszukiwania oryginalnych, nieoczywistych form i nade wszystko – tworzenia sztuki niezwykle osobistej, noszącej wyraźny ślad autora. 

thumb_84ecbb9_resize_1920_1080.pngTeatr FRAKTAL   thumb_1d34457_resize_1920_1080.jpgteatrfraktal


Nowy spektakl!

Projekt „Frida la vida!” powstaje w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku Młodzi Twórcy 2019. Inspirujemy się Dziennikiem, korespondencją i twórczością Fridy Kahlo. Pragniemy oderwać się od jej popkulturowego wizerunku i pokazać Fridę nieznaną, zatapiając się nieomal dosłownie we wnętrzu artystki. Frida fascynuje nas przede wszystkim dlatego, że była konkwistadorką szczęścia: o to, by złapać je choćby na chwilę, walczyła naprawdę namiętnie, ale i z poczuciem humoru. Powtarzała często, że od życia nie można oczekiwać za wiele, lecz zarazem pomimo nieustannych cierpień i chorób prowadziła niesamowicie intensywne życie, kochała na zabój, a w twórczości starała się nie kierować niczym prócz „autentycznych lirycznych impulsów”. Z ironią i dystansem obchodziła się z „la peloną”, bo bronić pełni życia. Frida to dla nas kruchość połączona z siłą, czyli to, co w kobietach cenimy najbardziej.

Premiera odbędzie się 29.06.2019 roku w Teatrze Szkolnym im. Jana Wilkowskiego w Białymstoku.

REŻYSERKA:

thumb_56a2267_resize_1920_1080.jpg

Ewa Maria Wolska – reżyser, absolwentka Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Jej ostatnie prace to Przygody Pędrka Wyrzutka S. Themersona w Teatrze Pinokio w Łodzi (Złota Maska 2017/18 za scenografię A. Starzyńskiej), Pomelo jest zakochany… w żabie, deszczu i nie tylko (Nagroda Stowarzyszenia Autorów ZaiKS, 8. Forum Młodej Reżyserii w Krakowie) oraz spektakl dedykowany osobom niewidzącym: Nic, Dzika Mrówka, Adam i Ewa M. Prześlugi (cykl Zmysłowiska, Teatr Animacji w Poznaniu). Zajmuje się też tworzeniem scenografii, lalek i rękodzieła artystycznego. Stypendystka Prezydenta Miasta Łodzi (2019) oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Młoda Polska 2019).

DWIE FRIDY:

thumb_cb4c35a_resize_1920_1080.jpg
Karolina Martin - aktorka, absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Brała udział w spektaklu dyplomowym Odys wracaj do domu  M. Bikowskiego. W ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku, pod opieką artystyczną Mateusza Smacznego, w 2018 roku zrealizowała autorski monodram Trzy ćwierci do śmierci (Nagroda Rady Artystycznej, 6. Koszalińskie Ogólnopolskie Dni Monodramu; Nagroda festiwalu MONOfest w Łodzi; Złota Podkowa, XV Międzynarodowe Spotkania z Monodramem w Suwałkach oraz II Nagroda, Festiwal Teatrów Niezależnych Garderoba w Warszawie). W spektaklu Pomelo jest zakochany … w żabie deszczu i nie tylko ożywia postać słonika Pomelo.


thumb_46ff697_resize_1920_1080.jpg

Anna Złomańczuk - aktorka, absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Zagrała w spektaklach dyplomowych Odys wracaj do domu M.Bikowskiego oraz Tu nawet muchy są bezpieczne M. Przyłęckiego. Brała udział w międzynarodowym projekcie Poor Rich Europe w reż. V. Löscha. Ostatnio wystąpiła w Rolach w duecie zrealizowanych w Piwnicy na Wójtowskiej w Warszawie. W trakcie studiów otrzymała stypendium Rektora Akademii Teatralnej dla najlepszych studentów,  a spektakl Niccoś, którego jest współtwórcą, został zaprezentowany na 9. Międzynarodowym Festiwalu Szkół Lalkarskich LALKA - NIE - LALKA w Białymstoku oraz na XIII Międzynarodowych Spotkaniach Szkół Lalkarskich we Wrocławiu.  

MUZYKA:

thumb_7b3145f_resize_1920_1080.jpg

Anna Stela - aktorka, autorka muzyki teatralnej, wokalistka. Absolwentka Szkoły Muzyczny II st. im. W. Żeleńskiego oraz Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Autorka muzyki do wielu spektakli Magdaleny Miklasz, m.in. Tutli Putli kto jest dziki? (Nagroda za muzykę Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka, 2018) Iwona, księżniczka Burgunda, Łauma, czyli czarownica, Alicja w krainie czarów, Trzy siostry, Mistrz i Małgorzata. Współpracowała z Maciejem Podstawnym m.in. przy spektaklach: Ku Klux Klan - w krainie miłości (Nagroda za muzykę XVII Ogólnopolski Festiwal Dramaturgii Współczesnej Rzeczywistość Przedstawiona), Piosenki na koniec świata, Kajzar. Odyseja 1982, Wielcy Niepoważni oraz z Jakubem Skrzywankiem przy spektaklach: 27 grudnia i Kiedy mój tata zmienił się w krzak. Współpracuje również z Grupą Filmową Darwin.

Na co zbieramy?

Stworzenie spektaklu w sposób niezależny to nie lada przedsięwzięcie, szczególnie dla młodego, niezależnego zespołu. Jesteśmy połączeniem szaleństwa i perfekcjonizmu, co skutkuje potrzebą realizowania projektów na najwyższym poziomie. Pozyskane fundusze przeznaczymy na zakup materiałów do scenografii oraz jej wykonanie, skomponowanie muzyki, choreografię, trailer, projekty i wydruk plakatów oraz ulotek.


WSPIERAJĄ NAS:


thumb_ae573cf_resize_1920_1080.jpg thumb_6924722_resize_1920_1080.jpg   thumb_de454fe_resize_1920_1080.jpg      thumb_cdaa8e9_resize_1920_1080.jpg

Regulamin komentowania