W grudniu ubiegłego roku wspólnie z RCKP i innymi partnerami
organizowaliśmy zbiórkę karmy dla bezdomnych zwierząt. To forma doraźnej,
„akcyjnej” pomocy. Dodajmy, że bardzo potrzebna, ale nie rozwiązuje sedna
problemu. Osoby dokarmiające koty nieraz są oskarżane o to, że w ten sposób przyczyniają się do rozmnażania bezdomnych kotów. Tymczasem wolontariusze, z którymi współpracujemy, sami wyłapują koty, na własny koszt zapewniają im opiekę weterynaryjną, profilaktykę, lecznie i sterylizację, a także szukają ciepłych, kochajacych domów. Chcemy wesprzeć te działania! Chcmey również wesprzeć tych, którzy mają serce, chcą pomagać, a nie zawsze wiedzą jak. Bo pomagać warto, ale warto pomagać mądrze.
Jak poradzić sobie z bezdomnością kotów? Wspólnie z Fundacją
Wsparcie112 i grupami "Zielone Krosno" i "KOTłowisko" chcemy pomóc w adopcji, leczeniu, profilaktyce, sterylizacji i kastracji kotów bezdomnych oraz wolnożyjących w Krośnie i okolicy. Równolegle będziemy prowadzić akcję informacyjną i edukacyjną. Chcemy tłumaczyć ludziom dlaczego kastracja i profilaktyka domowych zwierząt jest tak ważna i dlaczego kot powinien byc zwierzęciem domowym, niewychodzącym. Zależy nam również na edukacji żyweniowej, chcemy nauczyć "kociarzy", jak czyatć składy karm i że czasem lepiej dać mniej ale lepszej jakości. Marzymy też o "zarażaniu" empatią do zwierząt, żeby ludzie zrozumieli, że reagowanie na krzywdę zwierzaka to nie jest donosicielstwo, to nasz moralny obowiązek.
Działania tego typu są już prowadzone, jednak przeznaczane przez gminy środki nie są wystarczające. Brakuje też świadomości mieszkańców. Przez to z kilku wolnożyjących kotów za rok możemy mieć stado kilkudziesięciu osobników. Koty nie znają i nie uznają granic jednostek samorządowych, więc problem szybko przenosić się będzie między gminami. Nadmierna populacja dzikich kotów, to wiele kocich nieszczęść, ale i negatywne skutki dla ekosystemu i wyniszczenie populacji wielu gatunków ptaków. Stąd edukacja na rzecz niewypuszczania naszych pupili z domów, a także działania ukierunkowane na adopcję wolnożyjacych kotów oraz kastracje i sterylizację tych, które są zbyt dzikie by znaleźć miejsce w ciepłym i kochajacym domu.
Środki z naszej zbiórki będą przeznaczone na:
- wsparcie adopcji bezdomnych kotów (np. opieka weterynaryjna, transport)
- wyłapywanie i opieka nad wyłapanymi bezdomniakami (np. karma, transport do lekarza)
- dofinansowanie zabiegów sterylizacyjnych dla dzikich kotów
- wsparcie osób prowadzących domy tymczasowe (np. karma i opieka weterynaryjna).
- akcję uświadamiajacą, przekonującą mieszkańców do niewypuszczania kotów
domowych i propagującej ich sterylizację.
Osoby wspierające zbiórkę otrzymają od nas drobne upominki,
w tym handmadowe kocie maskotki. Osoby adoptujące koty w ramach naszej akcji moga liczyć na wsparcie w postaci opieki weterynaryjnej, a uczestniczące w akcji sklepy zoologiczne oferują podopiecznym dożywotni rabat.
Prosimy o finansowe wsparcie naszej akcji dla zwierzaków. Koszt jednej sterylizacji kotki to około 200 zł. W przypadku dzikiego kota konieczne jest przy tym zapewnienie opieki na około tydzień. Szukamy także osób gotowych zapewnić domy tymczasowe lub transport dla podopiecznych.
Piotr Dymiński i Gabriela Pawłowska z Fundacji Pasjonauci
Od ponad 2 lat wydajemy w Krośnie bezpłatną gazetę
KrosnoSfera, organizujemy lub wspieramy liczne działania charytatywne, społeczne lub kulturalne.
Regulamin komentowania