„Przypuszcza. Półprzewodnik po Puszczy Białowieskiej i okolicach” to zbiór kilkunastu reportaży, które pomogą wam lepiej zrozumieć i ciekawiej podróżować po jedynym zachowanym europejskim lesie pierwotnym i jego nie mniej ciekawych obrzeżach.
„Przypuszczę” napisaliśmy w gronie kilkunastu autorów i autorek – członków Towarzystwa Krajoznawczego Krajobraz oraz wolontariuszy. W pisaniu pomagały nam długie godziny spędzone w terenie oraz równie długie rozmowy z najlepszymi ekspertami, czyli mieszkańcami regionu, pasjonatami historii, członkami lokalnych stowarzyszeń.
Dlatego teksty w „Przypuszczy” odbiegają od tego, czego spodziewamy się, czytając klasyczne przewodniki. Nie przyznajemy gwiazdek, nie prezentujemy z góry opracowanych tras. Opowiadamy historie, jak ta o Tadeuszu Rakowieckim, hajnowskim astronomie-amatorze, o wsiach, które zniknęły pod wodą siemianowskiego zalewu, o pasjonatach, którzy od sierpnia do późnej jesieni obrączkują i badają tysiące ptaków.
Piszemy o jedynym żyjącym Ocalonym z Białowieży, oraz o puszczańskich trybach i ścieżkach, które pamiętają jeszcze tętent królewskich koni. Czynimy też ukłon w stronę symbolu Puszczy i śledzimy losy żubra, który otarł się o całkowite wyginięcie. Obserwujemy, jak z upływem lat zmieniał się pomysł na instytucjonalną ochronę przyrody i jak Puszcza wikłana była w politykę.
„Przypuszcza” to nie tylko teksty. W naszym półprzewodniku znalazło się również miejsce dla czterech fotoreportaży, które w pewnym stopniu ilustrują teksty, ale przede wszystkim są autorską wypowiedzią współpracujących z nami fotografów. Teksty i fotoreportaże złożyły się na ponad 150-stronicową książkę.
Dzięki uzyskanym dofinansowaniom udało nam się przygotować ją w formie pdf. Teraz poszukujemy partnerów, chętnych do współpracy przy wydaniu i promocji papierowej wersji przewodnika.
Pomóż nam go wydać! Wpłać minimum 35 zł, a wydrukowany przewodnik otrzymasz jako pierwszy, jeszcze przed Świętami.