Telakowska na Panieńskiej!

Projekt
zakończony
6500
/ 6500 zł
76
wspierających
 
Kim jesteśmy?

Jesteśmy mieszkańcami warszawskiej Pragi, którzy tworzą wspólnotę mieszkaniową na ulicy Panieńskiej. Wśród nas są różne osobowości, charaktery i temperamenty, ale łączy nas zamiłowanie do naszej dzielnicy oraz fascynacja Wisłą i jej okolicami. 

Co robimy?

Dbamy aktywnie o najbliższe otoczenie (od lat tworząc otwarty, sąsiedzki ogród), a teraz chcemy dodatkowo uczcić pamięć twórczyni polskiej szkoły wzornictwa przemysłowego - Wandy Telakowskiej. Kamienice, w których mieszkamy znajdują się w bezpośredniej bliskości Wisły. Obecnie trwa remont elewacji jednej z nich i zdrapywany jest mural marchewka z groszkiem (http://www.twoja-praga.pl/praga/sztuka/3229.html), który towarzyszył nam od lat. Chcemy podtrzymać dobrą praktykę promocji sztuki w przestrzeni publicznej i umieścić w tym miejscu mural będący dokładną kopią jednego z dzieł Wandy Telakowskiej - drzeworytu „Kajaki". Mural idealnie wpasowałby się w otoczenie i nawiązywałby do chlubnych tradycji pobliskich sportowych, wiślanych klubów. Mamy zgodę spadkobierców praw autorskich, potrzebujemy tylko Waszego wsparcia!

O naszym projekcie - od nas samych i dziennikarzy Radia dla Ciebie  możecie posłuchać tutaj!


Możecie też obejrzeć krótki materiał o naszym projekcie w TVP Kultura (od 7:10)


Kim była Wanda Telakowska?

Osobą, bez której nie zaistniałoby polskie wzornictwo przemysłowe i założycielką Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, którego siedziba mieście się do dzisiaj w Warszawie. 

Warto przeczytać o tej nietuzinkowej postaci więcej: 

thumb__Wanda_Telakowska_resize_600_600.j 

Co udało nam się już zrobić?
Skontaktowaliśmy się ze spadkobierczynią Wandy Telakowskiej w kwestii praw autorskich. Popiera projekt i udzieliła nam zgody na jego realizacje. Uzyskaliśmy wsparcie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego im. Wandy Telakowskiej

thumb__telak02_resize_600_600.jpg

Wiemy już także, kto odtworzy „Kajaki" na naszej ścianie szczytowej. Realizacje projektu wzięli na siebie zawodowcy (graficy, doświadczeni malarze). Są to absolwenci warszawskiej ASP. Jednym z nich jest Radek Skrzypczyk - absolwent z pracowni prof. Modzelewskiego, na co dzień realizujący murale w słynnym GoodLookingStudio - http://www.goodlooking.pl/portfolio?cat=murale-artystyczne

A oto projekt mural przygotowany przez Radka Skrzypczyka

thumb_druga%20strona-male_resize_600_600

Czego potrzebujemy?

Brakuje nam środków na realizacje projektu. Jest to oddolna inicjatywa społeczna, wspierana przez mieszkańców okolicznych kamienic - nie mamy na nią budżetu. Potrzebujemy wsparcia umożliwiającego opłacenie kosztów farb, postawienia rusztowania oraz wynagrodzenia dla czwórki artystów wykonujących mural. Będziemy wdzięczni za wszelką pomoc i wsparcie - w tym rozpowszechnienie informacji o akcji!

Chcemy pokazać, że oddolne sąsiedzkie inicjatywy mogą mieć wpływ na jakość przestrzeni publicznej, przypomnieć warszawiakom świetne polskie wzornictwo i zwrócić uwagę na tradycję sportowych aktywności nad Wisłą, które mamy nadzieję niebawem powrócą! 

A tak jeszcze niedawno uprawiano sportu nad Wisłą i w Wiśle:


Regulamin komentowania