mobilne Muzeum w przyczepie Niewiadów

Projekt
zakończony
6085
/ 5500 zł
78
wspierających
 

Tworzymy mobilne Muzeum w przyczepie kempingowej Niewiadów

 

Kim jesteśmy?

Jesteśmy Towarzystwem Krajoznawczym "Krajobraz", naszą misją jest reaktywowanie w Polsce zapomnianej idei krajoznawstwa. Chodzi nam o to, żeby ludzie na nowo odkrywali kulturę i historię miejsc w których żyją. 

thumb__zw_krajobraz_logo_pelne_resize_60

odwiedź nasz profil na Facebooku

Co robimy?

Mieszkamy w Warszawie, ale działamy w całej Polsce jako animatorzy kultury, graficy, twórcy filmów i fotografowie. W ramach naszych działań często odwiedzamy i wspieramy małe miejscowości - współpracujemy z domami kultury, bibliotekami i lokalnymi stowarzyszeniami. Wraz z mieszkańcami projektujemy mapy, szlaki turystyczne czy strony internetowe opowiadające o ich miejscowościach. Organizujemy też nietypowe wycieczki i mikro-wyprawy. 

Niektóre nasze akcje: 

Sąsiedzka mapa Tarchomina (czytaj więcej)                Korona Warszawy (Czytaj więcej) 

 thumb__Zrzut%20ekranu%202016-07-06%20o%2                thumb__11041920_649575725147912_64245234


Co chcemy zrobić?

Niedawno kupiliśmy starą przyczepę kempingową kultowej marki "Niewiadów" (tak zwana zapiekanka).  Chcemy ją przerobić na mobilne muzeum - przestrzeń ekspozycyjną, która służy do opowiadania mikro-historii. Tworzymy ją z myślą o mieszkańcach małych miejscowości, którzy pasjonują się historią swoich miejsc, kolekcjonują przedmioty, fotografie, wspomnienia, ale ze względu na brak miejsca nie mają jak zaprezentować innym tego, co robią. 

thumb_____Zrzut%20ekranu%202016-06-28%20


Dokąd jedziemy?

Jeszcze tego lata przerobiona przez nas przyczepa ruszy w Polskę jako MUZEUM MIGRACJI. 

Naszą przyczepą ruszymy wzdłuż północno-zachodniej granicy Polski. Jedziemy tam, bo interesuje nas historia powojennych przesiedleń i polskiego osadnictwa na terenach włączonych do Polski po II wojnie światowej (tzw. "Ziemiach Odzyskanych").  

Zatrzymamy się w 5 małych miejscowościach, gdzie przez tydzień, wspólnie z mieszkańcami, będziemy tworzyć i prezentować ekspozycję naszego Muzeum. Poświęcimy ją historii przybycia, osiedlania i zadomowienia Polaków w tym miejscu. 

thumb__Zrzut%20ekranu%202016-07-06%20o%2


CO ZREALIZUJEMY dzięki Twojemu wsparciu?

-       Dokończymy projekt i wykonanie przeróbki przyczepy Niewiadów na mobilne Muzeum (partnerzy: studio projektowe Zespół Wespół, www.zespolwespol.org oraz pracownia Tryktrak).

-      Przejedziemy ponad 1000 km i spędzimy z naszym Muzeum 5 tygodni w 5 miejscowościach na tzw. “Ziemiach Odzyskanych”: Biała Piska (Mazury), Lisewo Malborskie (Żuławy), Czarnocin (Pomorze), Kotla (Dolny Śląsk). Na koniec zawitamy do Wałbrzycha (Dolny Śląsk). 

-      Zaprezentujemy efekty naszych działań podczas Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu.


DZIĘKUJEMY ZA WASZE WSPARCIE!

zespół Muzeum Migracji: Dorota Borodaj, Michalina Izert, Łukasz Izert, Tomek Kaczor, Kuba Mazurkiewicz, Jan Mencwel, Joanna Mikulska, Agnieszka Pajączkowska, Jan Wiśniewski, Szczepan Żurek


partnerzy:

thumb__zw_logotyp_resize_600_600.png        thumb__logo_resize_600_600.JPG            thumb_logo_e_poziome_resize_600_600.jpg


Regulamin komentowania

Wybierz nagrodę