Tworzymy mobilne Muzeum w przyczepie kempingowej Niewiadów
Kim jesteśmy?
Jesteśmy Towarzystwem Krajoznawczym "Krajobraz", naszą misją jest reaktywowanie w Polsce zapomnianej idei krajoznawstwa. Chodzi nam o to, żeby ludzie na nowo odkrywali kulturę i historię miejsc w których żyją.
odwiedź nasz profil na Facebooku
Co robimy?
Mieszkamy w Warszawie, ale działamy w całej Polsce jako animatorzy kultury, graficy, twórcy filmów i fotografowie. W ramach naszych działań często odwiedzamy i wspieramy małe miejscowości - współpracujemy z domami kultury, bibliotekami i lokalnymi stowarzyszeniami. Wraz z mieszkańcami projektujemy mapy, szlaki turystyczne czy strony internetowe opowiadające o ich miejscowościach. Organizujemy też nietypowe wycieczki i mikro-wyprawy.
Niektóre nasze akcje:
Sąsiedzka mapa Tarchomina (czytaj więcej) Korona Warszawy (Czytaj więcej)
Co chcemy zrobić?
Niedawno kupiliśmy starą przyczepę kempingową kultowej marki "Niewiadów" (tak zwana zapiekanka). Chcemy ją przerobić na mobilne muzeum - przestrzeń ekspozycyjną, która służy do opowiadania mikro-historii. Tworzymy ją z myślą o mieszkańcach małych miejscowości, którzy pasjonują się historią swoich miejsc, kolekcjonują przedmioty, fotografie, wspomnienia, ale ze względu na brak miejsca nie mają jak zaprezentować innym tego, co robią.
Dokąd jedziemy?
Jeszcze
tego lata przerobiona przez nas przyczepa ruszy w Polskę jako MUZEUM MIGRACJI.
Naszą przyczepą ruszymy wzdłuż północno-zachodniej granicy Polski. Jedziemy tam, bo interesuje nas historia powojennych przesiedleń i polskiego osadnictwa na terenach włączonych do Polski po II wojnie światowej (tzw. "Ziemiach Odzyskanych").
Zatrzymamy się w 5 małych miejscowościach, gdzie przez tydzień, wspólnie z mieszkańcami, będziemy tworzyć i prezentować ekspozycję naszego Muzeum. Poświęcimy ją historii przybycia, osiedlania i zadomowienia Polaków w tym miejscu.
CO ZREALIZUJEMY dzięki Twojemu wsparciu?
- Dokończymy projekt i wykonanie przeróbki przyczepy Niewiadów na mobilne Muzeum (partnerzy: studio projektowe Zespół Wespół, www.zespolwespol.org oraz pracownia Tryktrak).
- Przejedziemy ponad 1000 km i spędzimy z naszym Muzeum 5 tygodni w 5 miejscowościach na tzw. “Ziemiach Odzyskanych”: Biała Piska (Mazury), Lisewo Malborskie (Żuławy), Czarnocin (Pomorze), Kotla (Dolny Śląsk). Na koniec zawitamy do Wałbrzycha (Dolny Śląsk).
- Zaprezentujemy efekty naszych działań podczas Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu.
DZIĘKUJEMY ZA WASZE WSPARCIE!
zespół Muzeum Migracji: Dorota Borodaj, Michalina Izert, Łukasz Izert, Tomek Kaczor, Kuba Mazurkiewicz, Jan Mencwel, Joanna Mikulska, Agnieszka Pajączkowska, Jan Wiśniewski, Szczepan Żurek
partnerzy: