Studenckie Koło Naukowe Robotyki Podwodnej zostało założone w grudniu ubiegłego roku z myślą o starcie w zawodach MATE 2016. Pół roku na stworzenie w pełni sprawnej konstrukcji podwodnej to niezbyt dużo i na początku naszej przygody niewiele osób wierzyło w nasze powodzenie. Teraz mamy 7 osobową drużynę pełną zapału i pasji, zaproszenie od organizatorów do siedziby NASA, niedrogą i innowacyjną pod wieloma względami konstrukcję Robota Podwodnego typu ROV oraz niezliczoną ilość pomysłów na przyszłość!
Ale od początku...
Jesteśmy grupą studentów z Politechniki Warszawskiej, których, pomimo faktu, że każdy z nas specjalizuje się w innym dziale inżynierii (robotyka przemysłowa, komputerowe wspomaganie projektowania, napędy lotnicze, awionika, automatyka), połączyła pasja do robotyki podwodnej. Pod opieką doktora Malczyka z Zakładu Maszyn i Robotów wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW, zbudowaliśmy konstrukcję o wdzięcznym imieniu AHTI. Jest to robot podwodny typu ROV, który został zaprojektowany specjalnie na potrzeby międzynarodowych zawodów MATE (powyżej pierwsza jego wersja) i który, przetestowany na basenie Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, jako pierwszy i jedyny w Polsce zakwalifikował się na nie. Jest to konstrukcja wyposażona w dwie kamery, chwytak, czujnik ciśnienia, czujnik temperatury, sześć pędników pozwalających na swobodny ruch pod wodą (pięć stopni swobody) oraz układ IMU, czyli układ zapewniający samostabilizację robota. Wszystko podtrzymywane jest przez poliwęglanowe ramy, a cała elektronika jest zgrabnie upakowana w aluminiowym kadłubie. Robotem steruje dwóch operatorów znajdujących się w bazie naziemnej. Jeden z operatorów kontroluje ciąg silników zaś drugi - pracę chwytaka. Zarówno komunikacja z robotem jak i zasilanie są realizowane poprzez połączenie przewodem, tzw. kabloliną.
To my!
Zawody Marine Advanced Technology Education są najbardziej prestiżowymi zawodami robotów typu ROV dla osób w wieku szkolnym/akademickim na świecie. Zawodnicy muszą uporać się zarówno z rozwiązaniem problemów inżynieryjnych (zaprojektowanie robota i oprzyrządowania) jak i z organizacją przedsięwzięcia (wytyczenie zadań, pozyskiwanie sponsorów, PR, kontakty z podwykonawcami). Taki charakter zawodów uwidacznia możliwości uczestników w radzeniu sobie w rzeczywistych sytuacjach z branży.
Zawody odbędą się w dniach 23-25 czerwca 2016.
Nagranie, które dało nam możliwość reprezentowania Polski na zawodach prezentujemy poniżej.
Jednym z głównych celów jakie postawiliśmy przed robotem, jest jego innowacyjność. Innowacyjność, która w tym przypadku ma objawiać się użyciem nowoczesnych materiałów. Dlatego właśnie wiele elementów, np. obudowa napędu, dysze śrub napędowych, obudowa oświetlenia i stelaż kamery są wykonane w technologii druku 3D. Współpracując z firmą Kombi 3D, odpowiedzialnej za wydruki, udało się w znacznym stopniu ograniczyć wagę konstrukcji, co ma bezpośrednie przełożenie na operacyjność robota.
Ekipa SKNRP. Góra, od lewej: Radosław Ławrynowicz, Magdalena Malenda, Piotr Kuciński, Marek Głuchowski, dr Paweł Malczyk (opiekun)
Dół: Paweł Lewczuk, Tomasz Bartkowiak, Andrzej Daniluk.
Dlaczego crowdfunding?
Aby polecieć do USA i godnie reprezentować nasz kraj, potrzebujemy pieniędzy na wyjazd Dzięki pomocy uzyskanej z uczelni możemy kupić bilety oraz opłacić paczkę z robotem, jednak pozostałych kosztów związanych z pobytem nie uda się sfinansować. Z pieniędzy uzyskanych w trakcie kampanii, chcemy poprawić obecną konstrukcję, by za rok, bogatsi o nowe doświadczenia zdobyte w trakcie pobytu w Huston, móc rywalizować jak równy z równym z zespołami z reszty świata o podbój głębin.
Kontakt:
Email: [email protected]
Strona internetowa: sknrp.meil.pw.edu.pl
Facebook: facebook.com/sknrobotykipodwodnej
Regulamin komentowania