Wybierz nowe książki Instytutu Misesa!

Projekt
zakończony
4370
/ 40000 zł
76
wspierających
 
Hayek, Garrison, McCloskey? A może Huemer? Zdecyduj, co następne znajdzie się w twojej biblioteczce książek Instytutu Misesa. Zbieramy fundusze na nowe książki, które zostaną wydane w 2017 r. Tym razem to darczyńcy zadecydują, które z tytułów znajdą się jako pierwsze na półkach sklepowych. Każde uzbierane 10 000 zł umożliwi nam rozpoczęcie prac nad jedną książką. Im więcej wpłat na dany tytuł, tym wyżej w naszej wydawniczej kolejce. Pomóż nam zdecydować, zagłosuj i otrzymaj darmowy egzemplarz wybranej książki.

 

Kim jesteśmy?

Instytut Edukacji Ekonomicznej im. L. von Misesa jest niezależnym, apolitycznym i utrzymywanym z dobrowolnych darowizn ośrodkiem badawczo-edukacyjnym, odwołującym się do tradycji austriackiej szkoły ekonomii i dorobku klasycznego liberalizmu. Wydajemy książki - dotychczas siedemnaście tytułów, m.in. Ludzkie działanie L. von Misesa, a ostatnio: Niepoprawny politycznie przewodnik po kapitalizmie R. Murphy'ego. Dwie nasze książki możecie ściągnąć za darmo z naszej strony: Wielki kryzys w Ameryce M. N. Rothbarda i Socjalizm, rachunek ekonomiczny i funkcja przedsiębiorcza Jesúsa Huerty de Soto. Prowadzimy Lekcje Ekonomii dla Młodzieży i przygotowujemy podręcznik do nauki podstaw przedsiębiorczości Wolna przedsiębiorczość. Nasze działania szerzej opisujemy na stronie internetowej mises.pl, informacji udziela także Anna Gruhn, koordynator projektu (anna(dot)gruhn(at)mises(dot)pl).


Dlaczego zbieramy na książki?

Chcemy wydawać kolejne tytuły, jednak jako organizacja utrzymująca się jedynie z dobrowolnych darowizn od osób prywatnych i firm potrzebujemy sfinansować koszty początkowe prac wydawniczych np. wykupienie praw do tłumaczenia oraz koszty samego tłumaczenia. Chcemy też naszym darczyńcom dać możliwość wyboru tytułów, które chcieliby przeczytać i znaleźć na swojej półce.


Ile kosztuje wydanie książek?

40 000 (czyli ok. 10 000 na jeden tytuł) to szacunkowy koszt rozpoczęcia prac wydawniczych nad czterema książkami. To koszt wykupu praw do tłumaczenia albo samego tłumaczenia. Pozostałe koszty (redakcję, projekt graficzny, skład itp.) sfinansujemy ze sprzedaży danego tytułu.


Co zyskuję, wspierając projekt?

Wybierasz książki, które wydamy w 2017 r. Zostajesz też mecenasem wydania książki i otrzymujesz książkę darmowy egzemplarz książki, na dodatek w niższej cenie, niż ta po której będziemy ją sprzedawać. W naszym standardowym programie mecenatu musisz wpłacić znacznie większą kwotę, aby otrzymać darmowy egzemplarz.  Wszystkie osoby, które nas wesprą, otrzymają podziękowania za wsparcie, a ich nazwiska (za ich zgodą) zostaną opublikowane na liście mecenasów wydania na stronie Instytutu.


Jak wybieram dany tytuł?

To proste, głosujesz, wybierając nagrodę (jeden z czterech tytułów).


Które z książek zostaną wydane jako pierwsze?

Te, na które uzbieramy najwięcej pieniędzy, czyli minimalną kwotę, która pozwoli nam na rozpoczęcie prac. Jeśli na dany tytuł nie uzbieramy wymaganej kwoty, to zebrane środki zostaną rozdzielone między inne tytuły, które bardziej się Wam spodobały.


Co zrobić, aby zagłosować?

Wybierz nagrodę i wpłać pieniądze:

- 50 zł albo więcej, jeśli chcesz otrzymać drukowany egzemplarz;

- 80 zł albo więcej, jeśli chcesz otrzymać drukowany egzemplarz i e-book.


Nie mogę się zdecydować – czy mogę wybrać więcej niż jeden tytuł?

Oczywiście! Przy kolejnej wpłacie po prostu wybierz inny tytuł.


Wybrana przeze mnie książka nie zostanie wydana – co stanie się z moją nagrodą?

Możesz wybrać któryś z pozostałych tytułów, które wydamy. Środki zebrane na tytuł, który nie zostanie wydany, zostaną wykorzystane do przygotowania pozostałych książek.


Co jeśli uda się zebrać kwotę wymaganą do wydania wszystkich czterech książek?

To świetna wiadomość. Wydamy je wszystkie – o kolejności wydania zadecyduje to, na które najszybciej uzbieraliśmy fundusze.

 

Jakie tytuły mam do wyboru?

1) Friedrich von Hayek, Wiedza i proces rynkowy, Dzieła wybrane, t. II

Szacowany czas potrzebny na wydanie książki: 6–10 miesięcy

Objętość: ok. 320 stron

Cena detaliczna: 60 zł

thumb_51Dm8OsJeUL._SX322_BO1,204,203,200Eseje Friedricha Hayeka, które chcemy wydać w drugim tomie Dzieł wybranych, są zdecydowanie najbardziej żywotnymi z jego prac i do dzisiaj jednych ekonomistów inspirują, innych prowokują do zażartych dyskusji interpretacyjnych, a dla kolejnych stają się teoretyczną bazą badań. Co ciekawe, to nie z ich powodu przyznano mu oficjalnie ekonomicznego Nobla – tego dostał za teksty, które wydaliśmy w pierwszym tomie Dzieł wybranych. Z racji niefortunnych zmian w metodach makroekonomii współczesny badacz cyklów koniunkturalnych może o naszym pierwszym tomie zapomnieć i co najwyżej kurtuazyjnie i antykwarycznie o nim napomknąć. Badacze zajmujący się mikroekonomią nie będą mogli tak postąpić z drugim tomem. W Wiedzy i procesie rynkowym Hayek podważa najważniejsze dogmaty współczesnego spojrzenia na konkurencję, rolę przedsiębiorcy, system cenowy i prawa własności. Systematycznie i wszechstronnie krytykuje statyczne neoklasyczne modele konkurencji i podobne uzasadnienia możliwości sprawnego funkcjonowania gospodarki socjalistycznej. Hayek powinien trafić na nasze półki, bo bez jego dynamicznej analizy współczesna mikroekonomia jest pustą grą funkcji i cyferek – to jemu zawdzięczamy wyjaśnienie konkretnych działań żywych ludzi i opis prawidłowości, które tymi działaniami rządzą. 

Materiały o autorze i książce:


2) Michael Huemer, The Problem of Political Authority

Szacowany czas potrzebny na wydanie książki: 10 miesięcy

Objętość: ok. 400 stron

Cena detaliczna: 75 zł

thumb_41c8fJIjliL._SX320_BO1,204,203,200W swojej książce Michael Huemer wykazuje, że nie istnieje i nie może istnieć nic takiego jak uzasadniona władza polityczna. I choć większości czytelników tego rodzaju konkluzja może się początkowo wydawać bardzo radykalna, siła książki Huemera tkwi w tym, że ową konkluzję potrafi on wywieść z najbardziej niekontrowersyjnych, zdroworozsądkowych przesłanek. Innymi słowy, choć z chwilą otwarcia książki Huemera większość jej czytelników może traktować tytułowy problem władzy politycznej wyłącznie jako problem do rozważenia, z chwilą jej zamknięcia znaczna ich część może go już postrzegać również jako problem do rozwiązania. Jasność wywodu i przejrzystość przekazu to kolejne zalety tej książki, która swoją intelektualną pieczołowitością zadowoli nawet najbardziej filozoficznie wyrafinowanych czytelników. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich koneserów filozofii politycznej, nie tylko tych o libertariańskich sympatiach.

Materiały o autorze i książce:

 

3) Deirdre McCloskey, Bourgeois Dignity

Szacowany czas potrzebny na wydanie książki: 10 miesięcy

Objętość: ok. 440 stron

Cena detaliczna: 80 zł

thumb_51a04kDwYXL._SX331_BO1,204,203,200thumb__51a04kDwYXL._SX331_BO1,204,203,20Książka Bourgeois Dignity jest jedną z najważniejszych pozycji na temat teorii wzrostu gospodarczego. W swoim opracowaniu McCloskey podejmuje dyskusję z różnorakimi hipotezami historycznymi na temat przyczyn, które miały sprawić, że w przeciągu 200 lat Zachód zdołał tak bardzo odskoczyć od reszty świata. Z bezwzględną przenikliwością i niebywałą inteligencją krok po kroku odrzuca kolejno hipotezy o wyzysku, zasobach naturalnych, genetyce, rasie, etyce protestanckiej, akumulacji, dziedziczeniu, zawłaszczeniu, transporcie, węglu, handlu zagranicznym, nauce, czy nawet technologii. Z humorem i przekonująco McCloskey broni tezy, że najważniejsza zmiana na przełomie XVII i XVIII wieku dokonała się w ideach i sposobie myślenia o procesach społecznych. Właśnie ta przemiana miała zdaniem autorki pozwolić na powstanie burżuazyjnej klasy średniej i nowego poważanego zawodu: przedsiębiorcy. A wraz z tym nastąpić mogła innowacyjna eksplozja postępu gospodarczego i wykładniczy wzrost masowej produkcji, dzięki czemu ludzie z bogatego świata nie muszą cierpieć na takie niedostatki jak ci w krajach najbiedniejszych i jak ich przodkowie przez tysiące lat ludzkiej historii.

Największym walorem książki jest to, że mówi o rzeczach ważnych lekko i w sposób przystępny dla osoby, której trudno czytać opracowania stricte naukowe. Każdy, kto chce zrozumieć źródła sukcesu i dynamicznego rozwoju świata zachodniego, powinien sięgnąć po tę pozycję.

Materiały o autorce i książce:

 

4) Roger Garrison, Time and Money. The Macroeconomics of Capital Structure

Szacowany czas potrzebny na wydanie książki: 8 miesięcy

Objętość: ok. 300 stron

Cena detaliczna: 60 zł

thumb_419aekjgNzL._SX328_BO1,204,203,200Książka Rogera Garrisona jest najpełniejszą współczesną prezentacją austriackiego spojrzenia na dwa kluczowe zagadnienia makroekonomii: rozwój gospodarczy i cykle koniunkturalne. Autor, bazując na osiągnięciach Ludwiga von Misesa i Friedricha von Hayeka, przedstawił czytelnikom oryginalne i intrygujące dzieło. Główne walory tej książki są dwa. Po pierwsze, dzieło Garrisona jest przemyślane pod względem dydaktycznym. Autor krok po kroku przedstawia założenia swoich analiz i tłumaczy najważniejsze części swojego modelu: krzywą możliwości produkcyjnych, Hayekowski trójkąt, rynek pożyczkowy. Z tych trzech elementów tworzy spójny model, który pozwala wyczerpująco omówić problematykę rozwoju gospodarczego i cyklicznych kryzysów. Dzięki temu dla wielu osób jest to książka bardziej przystępna niż pisma Misesa i Hayeka. Po drugie, Garrison tego samego modelu używa, by podjąć dyskusję z głównym nurtem ekonomii. Szczegółowo analizuje przy pomocy swych narzędzi teorię Johna Maynarda Keynesa oraz teorię takich monetarystów jak Milton Friedman. Pozwala to czytelnikowi na zrozumienie różnic, jakie dzielą te szkoły w interpretacji zjawisk gospodarczych. Autor podejmuje także krytyczną dyskusję o skutkach polityki fiskalnej i regulacyjnej na gospodarkę – tłumaczy m.in. jak na gospodarkę wpływa zwiększanie deficytu budżetowego czy obniżenie podatków. Nie powinno tym samym dziwić, że Garrison po wydaniu swej książki stał się czołowym ekspertem Mises Institute czy Foundation for Economic Education od spraw nauczania teorii cyklu koniunkturalnego.

Materiały o autorze i książce:

Regulamin komentowania

Wybierz nagrodę