FRYZJERZY

Projekt
zakończony
2720
/ 2500 zł
30
wspierających
 
thumb_3_resize_600_600.jpg

Projekt plakatu - Paulina Wojdyna

FRYZJERZY to choreograficzny projekt dyplomowy Hanny Korzeniowskiej, studentki III roku Wydziału Wokalno-Aktorskiego na kierunku Musical i choreografia ze specjalnością Choreografia i techniki tańca w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.

Inspiracją spektaklu była międzywojenna twórczość Skamandrytów, kreowane w ich poezji historie i atmosfera. W szczególności wiersz Juliana Tuwima „Fryzjerzy”, który dał początek scenariuszowi i choreografii, czyniąc jej głównymi bohaterami Fryzjera i Fryzjerkę. Drugim kluczowym składnikiem stała się muzyka skomponowana przez Wojciecha Wilda. W swoich pracach zawarł on m.in. kompozycję dźwiękowo-instrumentalną „Fryzjerskie tango”, w której brzmienie fortepianu miesza się z odgłosami przyrządów fryzjerskich. 

Spektakl opowiada historię dwóch zakochanych par. Tanecznego duetu Fryzjerki oraz Fryzjera, stanowiącego wyobrażenie, a zarazem odzwierciedlenie relacji rozgrywającej się pomiędzy muzyczno-wokalnym duetem, który tworzą On (pianista, wokalista) i Ona (wokalistka).

Celem naszego projektu jest wykreowanie formy scenicznej o charakterze musicalowym. Dramaturgię spektaklu budujemy w oparciu o elementy ruchowe i dźwiękowe charakterystyczne dla czynności wykonywanych w codziennej pracy fryzjera. Dla nas to doskonała możliwość stworzenia dialogu pomiędzy poszczególnymi dziedzinami sztuki oraz ich młodymi twórcami. W efekcie powstanie harmonijne przedstawienie muzyczne, którego filarem będzie muzyka, poezja, śpiew, teatr, ruch, oprawa plastyczna, kostiumy i scenografia, a także taniec. 

Cel zbiórki:

nabycie materiałów koniecznych do zbudowania scenografii
- zależy nam, żeby spektakl nabrał pełnego kształtu charakterystycznego dla formy teatru muzycznego, a także w pełni ukazał atmosferę i barwny świat bohaterów,
zakup loopera 
- looper jest dla nas niezbędnym urządzeniem, umożliwiającym wytwarzanie podczas spektaklu charakterystycznych dźwięków, odzwierciedlających codzienne czynności fryzjerów, 
sfinansowanie działań organizacyjnych 
- chcielibyśmy mieć możliwość pokrycia kosztów wynajmu sali baletowej (koniecznej do przeprowadzenia prób) oraz studia nagrań (dzięki któremu możliwe są próby i swobodna praca nad choreografią czy reżyserią), druk materiałów reklamowych, a także zwrot kosztów podróży dla artystów (kurs pomiędzy miejscami prób oraz występów).

Pragniemy wielokrotnie wystąpić z naszym projektem, otrzymać szansę pojawienia się w wielu inspirujących miejscach kultury w kraju. Nie chcielibyśmy, żeby „Fryzjerzy” byli jedynie jednorazowym występem w ramach obrony dyplomu licencjackiego.

Twórcy projektu:

thumb___Hania_resize_600_600.jpgHanna Korzeniowska (koncepcja, reżyseria, choreografia, wokalistka, jako Ona) – wokalistka, aktorka, tancerka i choreograf, studentka III roku studiów I stopnia Wydziału Wokalno-Aktorskiego na kierunku Musical i choreografia o specjalności Choreografia i techniki tańca w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Pierwsze kroki sceniczne stawiała w Dziecięcym Teatrze RAJ w Warszawie, z którym wystąpiła w kilkunastu przedstawieniach. Była wieloletnią słuchaczką Ogniska Teatralnego u Machulskich przy PO Assitej. W tym czasie miała okazję wyreżyserować dwie jednoaktówki na podstawie tekstów Jana Brzechwy "Pąsowa suknia" oraz Aleksandra Fredro "Świeczka zgasła". Wystąpiła w roli Nataszy w spektaklu "Желание" na podstawie dramatu Antoniego Czechowa "Trzy siostry" w Teatrze Klasyki Rosyjskiej. Dotychczas brała udział w wielu koncertach m.in. pod batutą Tomasza Szymusia oraz projektach teatralnych  i tanecznych m. in. w choreografii Witolda Jurewicza oraz Jacka Owczarka. Od najmłodszych lat jest związana z teatrem, tańcem i śpiewem. Interesuje się także sztukami wizualnymi. Niełatwo podjąć jej decyzję, która dziedzina teatralna jest najbliższa jej sercu, której chciałaby poświęcić swoje życie zawodowe oraz karierę. Bezwzględnie jednak to musical jest jej największą pasją.

thumb___Wojtek_resize_600_600.jpgWojciech B. Wild (kompozytor, wokalista, pianista, jako On) – pianista, wokalista i kompozytor. Szkolony klasycznie na fortepianie od szóstego roku życia pod okiem swojego pierwszego nauczyciela  –  Witolda Soleckiego. W wieku piętnastu lat zaczął komponować, a później rozwijać swój warsztat wokalny. Pierwsze lekcje pobierał u legendarnego Saszy Katajew'a, następnie pod czujnym okiem wokalisty jazzowego Jacka Brzeszczynskiego oraz wokalistki Magdy Ptaszyńskiej. Równolegle z pogłębianiem umiejętności wokalnych, szlifował akompaniament przy wsparciu swojego autorytetu muzycznego Grześka Urbana. W 2012 roku Wojtek dołączył do polsko-brytyjskiej grupy „Atmospheric” (www.hearstudio.pl/atmospheric), z którą wciąż tworzy nowe utwory i koncertuje w kraju. Dzięki Aleksandrze Pacak w 2013 roku poznał Hanię Korzeniowską. Pojawiła się koncepcja stworzenia spektaklu muzycznego. Swój klucz dla muzycznych inspiracji w poszczególnych kompozycjach przedstawienia odnajduje w twórczości Skamandrytów. W połączeniu jego utworów, choreografii Hani oraz tańca Oli powstaje sztuka muzyczna „Fryzjerzy”. Jego istotą jest muzyka wykonywana na żywo przy akompaniamencie fortepianu oraz śpiewu wokalistów – Wojtka i Hani. Tak przyjęta przez młodych twórców forma, ma za zadanie podkreślić autentyczność i efemeryczność ich twórczości.

thumb___Ola_resize_600_600.jpgAleksandra Agnieszka Pacak (tancerka, jako Fryzjerka) – instruktor taneczny, choreograf, tancerz, bloger. Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego ze specjalnością Choreografia i techniki tańca w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, którą zakończyła dyplomem licencjackim „To ja, kobieta” oraz udziałem w etiudach dyplomowych „Takita takadimi” i „Eksclusion”. Ukończyła także filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Swoją pracę magisterską poświęciła badaniom języka barw w plakatach teatralnych. Przez siedem lat uczęszczała do Ogniska Teatralnego „u Machulskich” przy PO Assitej. Zrealizowała trzy warsztaty teatralne, kończąc Ognisko dyplomem instruktora teatralnego. W międzyczasie rozwijała się tanecznie w Teatrze Tańca Test pod czujnym okiem choreografa i pedagoga Izabelli Borkowskiej oraz aktora, instruktora teatralnego i reżysera Dariusza Sikorskiego.  Z Teatrem wystąpiła w czterech spektaklach, trzech projektach tanecznych oraz wielu choreografiach, zdobywając nagrody w Polsce i za granicą. W 2014 roku miała przyjemność wziąć udział w projekcie tanecznym „Lambarena” Elwiry Piorun, u której doskonaliła swoje umiejętności. Prowadziła zajęcia taneczne w przedszkolach, domach kultury oraz podczas wyjazdów letnich z dziećmi i młodzieżą, a w chwilach wolnych od tańca przegrywała z kanału TCM klasykę musicalu na kasety VHS. Obecnie prowadzi bloga „Napisane tańcem”, na którym umieszcza recenzje ze spektakli, filmów, książek tanecznych oraz swoje wywiady z ludźmi tańca. Powoli rozwija swojego videobloga „Rozmowy o tańcu”. 
Blog: https://napisanetancem.wordpress.com/ 

thumb_DSCF0560%20(1)_resize_600_600.JPGDominik Ochociński (tancerz, jako Fryzjer) – student III roku wydziału aktorskiego PWSFTviT w Łodzi. W 2008 roku ukończył PSM I stopnia, dając początek swoim zainteresowaniom sztukami scenicznymi. We wrześni 2008 roku dołączył do Autorskiej Szkoły Musicalowej Macieja Pawłowskiego w Łodzi. Udział w zajęciach ASM sprawił, że teatr stał się jego pasją, trwającą do dziś. Swoje umiejętności taneczne rozwijał pod czujnym m.in. Pauliny Andrzejewskiej, Błażeja Ciszka, Iwony Runowskiej czy Wioli Fiuk. Lekcje śpiewu pobierał u Marzeny Ajzert-Lauks, Leny Zuchniak oraz Anny Domżalskiej. Aktorstwa uczył się u Piotra Laukusa. W 2009 roku zagrał rolę Franca Pignona w spektaklu „Plotka” w reż. Norberta Rakowskiego w Teatrze Powszechnym w Łodzi. Przez 5 lat w ASM zagrał w kilku musicalowych produkcjach m.in. „Grease” oraz „Taniec Wampirów – Mroczna legenda”. W 2012 roku zagrał w Teatrze Roma w Warszawie w przedstawieniu muzycznym „Aladyn Jr.”. W 2013 roku zdał egzamin na Wydział Aktorski w PWSFTviT w Łodzi, w której kontynuuje swój artystycznym rozwój. 




thumb____Kasia_resize_600_600.jpgKatarzyna Stefania Dębska (scenografia i stylizacja kostiumów) – w 2015 roku obroniła dyplom licencjacki na Wydziale Scenografii w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w Pracowni Scenografii i Figury Animowanej dr hab. Katarzyny Proniewskiej-Mazurek, wykonując projekt zatytułowany „Błękitna linia pod powiekami. Ciało człowieka/przestrzeń”. W swoim projekcie dyplomowym Kasia badała działania łączące przestrzeń i ruch człowieka. Jej inspiracją był utwór „Ślepcy” Maurice’a Maeterlinck’a. Obszar twórczości Kasi to projektowanie i aranżacja przestrzeni potrzebnych do wykreowania dzieł innych twórców, działania własne obejmujące także projektowanie kostiumów czy instalacji oraz wytwarzanie obrazów video. Kasia zajmuje się także fotografią i grafiką. Całą swoją aktywność  twórczą traktuje jako element procesu poszukiwań i refleksji nad charakterem przestrzeni.
Strona internetowa: http://katarzynastefaniad.wix.com/katarzynadebska 


thumb___Miko%C5%82aj_resize_600_600.jpgMikołaj Pływacz (reżyseria światła) – operator filmowy i fotograf. Absolwent wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, studiów I stopnia Wydziału Grafiki i Sztuki Mediów, na którym uzyskał tytuł dyplomowanego licencjata ze specjalności Fotografia na kierunku Sztuka Mediów. Obecnie student I roku studiów II stopnia magisterskich na kierunku Sztuka Mediów w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz krakowskiej szkoły filmowej AMA na kierunku Operatorskim. Autor wystaw fotograficznych na terenie Dolnego Śląska, między innymi wystawy fotografii otworkowej „Album Rodzinny” w miejskim Domu Kultury „Muflon” w Jeleniej Górze oraz autorskiej wystawy fotografii „EXORNO” w Domu Jakuba Boehme w Zgorzelcu. Swoją realizację dyplomową zatytułowaną „Mojemu Mistrzowi” zaprezentował na wystawie „Made in Photo 6” w galerii BWA w Jeleniej Górze oraz „Made in Photo 7” we wrocławskim Sky Tower. Swoje cykle fotograficzne prezentował także w galerii „Zaułek Kaćmy” we wrocławskiej ASP. Laureat 1 miejsca w konkursie fotograficznym „Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza”. Od najmłodszych lat interesuje się fotografią i pogłębia swoją wiedzę w tej dziedzinie. Obecnie działa w zakresie fotografii kreacyjnej z wykorzystaniem szeroko pojętych mediów oraz reportażu fotograficznego. Od niedawna w obszarze jego zainteresowań znajduje się film ze szczególnym naciskiem na sztukę kreowania obrazu filmowego  oraz teatr, w którym realizuje swoją pasję reżyserii światła. 

thumb____12939578_10209440427874569_1661Cochin (projekt i wykonanie kostiumów) – Cochin to polska marka w stylu smart casual, dbająca o jakość tkanin i fair trade. Wszystkie rzeczy są autorskie, szyte w krótkich seriach w Polsce. U Cochin dominują naturalne bawełny i wełny, a także materiały strukturalne. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.cochin.pl.





Regulamin komentowania

Wybierz nagrodę