O PROJEKCIEFascynuje was historia? Kochacie niesamowite i groźne opowieści? Jeśli tak, to mamy dla Was absolutnie wyjątkową „Wiosnę”, jedno z opowiadań kultowego „Sanatorium pod Klepsydrą” Brunona Schulza.
Do fragmentu tego niezwykłego tekstu zrealizowaliśmy krótkometrażowy horror! Film spowity mgłą, utopiony w przedwiosennych błotach, pełen zjaw i duchów. Film o mocy opowieści, które stanowią istotę kultury, o przeszłości, która nie zawsze chce odejść w niepamięć, o życiach, które stają się opowieściami i o tym, że żadna z historii, które przeminęły nie jest zmarnowana. My – żyjący – czerpiemy z nich, często nawet nieświadomie, i dzięki temu historie zmarłych są wiecznie żywe...
NA CO ZBIERAMY?
Włożyliśmy wiele pracy w realizację zdjęć i montaż filmu. Teraz potrzebujemy zgromadzić środki na postprodukcję, a w tym: muzykę, dźwięk, nagranie narratora i korekcję barwną. Dźwięk i muzyka są szalenie ważne w filmie, szczególnie w takim, w którym nastrój odgrywa kluczową rolę. A żebyście całkowicie dali się wciągnąć w atmosferę mroku, z którego rodzi się Wiosna, musimy postarać się, by sfera dźwiękowa była najwyższej jakości. Podobnie z korekcją barwną, która nada upiorny i niesamowity klimat filmowi. A tekst „Wiosny” powiedziany przez aktora Arka Detmera spoza kadru, popłynie do Was i oczaruje swoją niezwykłością i bogactwem.
Bardzo chcielibyśmy podzielić się z Wami myślami zapisanymi przez Brunona Schulza blisko 80 lat temu. W mistrzowski sposób prowadzi nas poprzez czarodziejski świat opowieści, które pragną powracać do życia w odwiecznym cyklu w jakim po zimie powraca wiosna. Uświadamia nam, że nie moglibyśmy istnieć bez historii. Historii, której istotą są opowieści. W naszym filmie staraliśmy się oddać wizję Schulza, a także nasze własne przemyślenia, marzenia i lęki.
A tak naprawdę, mamy jeszcze większe marzenie... Chcielibyśmy stać się Wiosną dla pereł polskiej literatury. Naszym marzeniem jest stworzenie serii filmów inspirowanych dziełami wybitnych polskich autorów. Planujemy swoisty serial filmowo-literacki, który otworzy „Wiosna” Schulza, a po niej kolejne poruszające i piękne opowieści, niektóre zapomniane, bądź nawet nieznane. Nie powstał jeszcze gatunek filmowy, który mógłby stać się medium przytaczającym czar słowa pisanego. Otwórzmy się na treść niesioną przez literaturę, na piękno słowa, które tylko czeka aby wzbogacić nasze życie, nakłonić do refleksji, zachwycić polską mową i kulturą.
NAGRODYPrzygotowaliśmy dla Was niezwykłe nagrody. Gadżety związane z filmem, ale nie tylko. Pojawią się także limitowane serie akcesoriów mody historycznej z pracowni Nomina Rosae prowadzonej przez Marię Molendę oraz możliwość realizacji sesji fotograficznej w pięknych ubiorach historycznych!
Jeśli uda nam się zebrać więcej pieniędzy niż założyliśmy w pierwotnych potrzebach, to będziemy mogli napisać scenariusze do kolejnych odcinków serii, a także przygotować booklet promujący całą serię, potrzebny do pozyskiwania sponsorów na produkcję następnych części.
Będziecie mogli otrzymać:- Zdjęcie w ramce z tajemniczą postacią w bogatym ubiorze, inspirowaną wspaniałymi, a jednocześnie trochę przerażającymi relikwiami świętych z epoki baroku.
- Kubek z fotosem z filmu.
- Piękny plakat z filmu z autografami twórców.
- Film na płycie DVD opatrzony autografami!
- Specjalne wydanie filmu na płycie DVD wraz z elegancką książeczką z tekstem „Wiosny” Brunona Schulza, i z fotosami z filmu.
- Akcesoria mody historycznej!
- Koszulkę z sercem Lachów sądeckich z pracowni Marii Molendy. A to właśnie na sądecczyźnie powstały zdjęcia do filmu „Wiosna”!
- Profesjonalną sesję zdjęciową w ubiorach historycznych!
- Możesz także zostać sponsorem – wtedy logo firmy lub Twoje nazwisko pojawi się w napisach filmu, plakatach i materiałach promocyjnych.
TWÓRCY
Kim jesteśmy? Barbara Szewczyk – reżyser. Jestem absolwentką Szkoły Filmowej w Łodzi, kierunku realizacji filmów animowanych, a także kursu reżyserii w New York Film Academy w Nowym Jorku. Zrealizowałam kilkanaście filmów krótkometrażowych (spotów aktorskich, animacji, próbowałam także swoich sił w dokumencie), brały one udział w polskich i międzynarodowych festiwalach, zdobyły kilka nagród. Fascynuje mnie XIX wiek – epoka pary i elektryczności – jego myśl pozytywistyczna, historia i sztuka. Interesuję się także historią ubioru, sztuki użytkowej, tradycyjną sztuką japońską (szczególnie tkaninami i kimonami). Uwielbiam powieści pozytywistyczne i literaturę faktu. Moje portfolio: http://www.barbaraszewczyk.com/
|
|
Arek Detmer – aktor, absolwent PWST w Krakowie. Występował m.in na deskach Teatru Nowego w Warszawie, w spektaklach Adama Hanuszkiewicza. Grał w wielu polskich filmach, m.in. „Symetria” K. Niewolskiego w 2003 r., „Wałęsa” A. Wajdy w 2013, „Czas honoru” w 2008, „Parę osób, mały czas” A. Barańskiego w 2005. Za pierwszoplanową rolę w filmie „Symetria” otrzymał Nagrodę dla Najlepszego Aktora na River Run Film Festival w USA.
|
|
Przemysław Brynkiewicz – autor zdjęć. Absolwent łódzkiej Szkoły Filmowej na wydziale operatorskim. Zrealizował kilkanaście filmów krótkometrażowych jako autor zdjęć, m. in. nagradzaną „Mirunę” w reż. P. Sułkowskiego. Pierwszy film pełnometrażowy z jego zdjęciami wyświetlany jest aktualnie w kinach, to „Śpiewający obrusik” w reż. M. Grzegorzka. Przemek to tytan pracy, pasjonat swojego zawodu, zaangażowany weń do cna. Fascynat współczesnej sztuki użytkowej i szeroko pojętego designu, fan minimalizmu, poszukujący nowych form wyrazu filmowego.
|
|
dr Maria Molenda – pomysłodawca projektu filmu, scenarzysta i kostiumograf. Absolwentka wydziału historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. W ramach programu Sokrates-Erazmus studiowała we Francji na
uniwersytecie w Orleanie, intensywnie zajmując się historią ubioru. Jej doktorat
poświęcony był modzie na dworze Jagiellonów w XV i XVI wieku. Maria jest prezesem Fundacji Nomina Rosae, którą prowadzi od 2004 r. Fundacja powstała by przybliżać bogactwo i różnorodność polskiej historii i kultury poprzez działania edukacyjne i artystyczne. Jako prezes Fundacji zrealizowała szereg programów edukacyjnych, prowadzi teatr historyczny, produkuje filmy, organizuje wystawy, wydaje publikacje, prowadzi pracownię ubiorów historycznych i kostiumów. Współpracuje w wieloma polskimi i zagranicznymi instytucjami kulturalnymi.
Strona Fundacji Nomina Rosae: http://nomina.pl/
|
|
Łukasz Oleś – Absolwent Szkoły Aktorskiej Spot. Aktor Narodowego Teatru Edukacji, Teatru Historycznego Fundacji Nomine Rosae oraz Teatru Quadro. Pracował także jako asystent reżysera i operator świateł. Prowadzi firmę produkującą scenografię i kostiumy „Inside Stage”.
|
|
Magda Nizel – kolorysta. Absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi na kierunku realizacji telewizyjnej, a także wydziału Historii Sztuki na Uniwersytecie Łódzkim. Zajmuje się korekcją barwną filmów, realizowaniem reportaży, jest asystentem realizatorów przy programach TVP.
|
|
Michał 'Esz' Szerląg - śpiewak, multi-instrumentalista, kompozytor. Prowadzi warsztaty śpiewu gardłowego i alikwotowego oraz pisze muzykę do spektakli. Używając tylko głosu nagrał album „One Mouth Orchestra”, gdzie każdy z pochodzących dźwięków wydobywany jest z gardła. Koncertuje z różnymi artystami, grając głownie muzykę etniczną i eksperymentalną.
|
|
Wojciech Fularz – dźwiękowiec. Absolwent studium realizacji dźwięku w Krakowie. Jako dźwiękowiec pracował przy kilku filmach fabularnych, etiudach, filmach dokumentalnych, a także programach telewizyjnych i
reklamach. |
|