Wspaniały świat Jurka Bożyka

Projekt
zakończony
3090
/ 30000 zł
29
wspierających
 

Krystyna Krauze - 

Dramaturg, reżyser filmów dokumentalnych, tłumaczka i popularyzatorka dramaturgii czeskiej, absolwentka kultowej praskiej FAMU. Tak mówi o swoim bohaterze:

"Do tej pory nie spotkałam tak „pozytywnie zakręconego” człowieka jak Jurek Bożyk – mój bohater. Znamy się już kilka lat – od chwili, kiedy spotkaliśmy się na planie zdjęciowym filmu „Bracia Karamazow” Petra Zelenki. Niektórzy mogą uważać, że to szaleniec, alkoholik i człowiek nieodpowiedzialny. Ja uważam, że Jurek jest niezwykle dobrym człowiekiem, wrażliwym i ujmującym. Kocham go i podziwiam. Mimo swojego kalectwa jest pełen radości i energii. Ta energia udziela się ludziom, którzy go spotykają. A poza tym… to świetny muzyk, prawdziwy artysta. Warto, żeby widzowie dowiedzieli się, że taki człowiek istnieje. Chciałabym, żeby po obejrzeniu mojego dokumentu ludzie chcieli iść na jego koncert, poznać go bliżej. Jurek od ponad ośmiu lat mieszka w domu brata – poświęcenie rodziny i jej troska uratowały go przed bezdomnością. W ciągu naszej znajomości umarło już kilka osób występujących z Jurkiem w piwnicy Awaria czy też w Kabarecie Nie Bardzo Starszych Pań i Panów im. Majki Chmaj. Dlatego uważam, że ten dokument powinien powstać jak najszybciej – sam Jurek i jego koledzy to osoby w podeszłym wieku. Chciałabym, aby mój bohater mógł jeszcze posmakować sławy, którą być może zdobędzie po emisji dokumentu. Przecież takie rzeczy się zdarzają… Na przykład w przypadku bohatera filmu „Sugar man”...


thumb_13128042_resize_600_600.jpg

Krystyna Krauze i Jurek Bożyk


Krystyna Krazue od lat realizuje filmy dokumentalne. Jest autorką m.in. filmów o Agnieszce Holland i Vaclavie Havlu. 

Realizujemy pełnometrażowy dokument przedstawiający barwne życie Jerzego Michała Bożyka – krakowskiego muzyka jazzowego, przedstawiciela miejscowej bohemy, człowieka niezwykłego, promieniującego energią i optymizmem. Jurek jest inwalidą – kilka lat temu amputowano mu obie nogi. Maciej Gil, filmoznawca i wielki wielbiciel twórczości Bożyka, tak charakteryzuje swojego przyjaciela: „Jerzy Michał Bożyk urodził się 7 maja 1941 roku we Lwowie. Od lat 60. jazzuje – komponuje, akompaniuje, pisze, śpiewa. Polski „Rey Charles”. Weteran studenckiej sceny muzycznej. Gwiazda i laureat wielu festiwali. Autor śpiewników. Taper. Członek założonego w 1974 roku zespołu „Beale Street Band”. Nagrali dwie płyty. Koncertowali w całej Polsce, Europie i za oceanem. Z tym zespołem wystąpił w filmie „Schodami w górę, schodami w dół” (Andrzej Domalik, 1988) i wykonywał muzykę do filmu „Vabank II czyli Riposta” (Juliusz Machulski, 1984). Solo wystąpił w filmie „Bracia Karamazow” (Petr Zelenka, 2008). Wykonuje utwory: jazzowe, tanga, przedwojenne, patriotyczne, rockandrollowe, biesiadne, lwowskie, turystyczne, szanty, bluesowe, gospel, obsceniczne, evergreeny, górskie itd. Po polsku, angielsku, słowacku... Lingwista, tłumacz przysięgły języka słowackiego. Członek Zarządu Głównego Towarzystwa Słowaków w Polsce. Społecznik. Animator amatorskich grup artystycznych. Inspektor Związku Strzeleckiego Równość, Wolność, Niepodległość. Działacz niepodległościowy. Bard strajkowy. Promotor polskiego autostopu. Zapalony cyklista, turysta górski. Do niedawna...” 

Chcemy tym filmem pokazać sylwetkę człowieka szczęśliwego, który mimo przeciwieństw realizuje siebie w kontakcie z drugim człowiekiem. Który z muzyki uczynił swój sposób na życie.

thumb_13130040_resize_600_600.jpg

Z Jurkiem spędziliśmy szmat czasu, przejechaliśmy kawał Polski. Nagraliśmy jego koncerty w Pradze i w Krakowie, uczestniczyliśmy w marszu śladami I Kompanii Kadrowej, zwiedziliśmy Ojcowski Park Narodowy i obserwowaliśmy jego życie jako przedstawiciela bohemy krakowskiej. Dysponujemy bogatym materiałem, z którego może powstać interesujący film muzyczny o tematyce społecznej.

W tej chwili ukończyliśmy zdjęcia do filmu,  jesteśmy w fazie postprodukcji – realizujemy montaż dłuższej wersji festiwalowej filmu. Z pieniędzy uzyskanych w ramach zbiórki na www.odpalprojekt.pl zostaną sfinansowane:

wynajęcie studia montażowego
mix dźwięku
korekcje barwne
opracowanie graficzne
druk plakatów
organizację koncertu dla sponsorów
wydanie DVD
i opłacenie licencji autorskich wykonywanych przez Jurka piosenek.


thumb_131800090_resize_600_600.jpg

Regulamin komentowania