Sarmacki Republikanizm

Projekt
zakończony
875
/ 1000 zł
35
wspierających
 

thumb_okla1_resize_600_600.png

Książka obala mity o przedrozbiorowej Rzeczypospolitej. Demaskuje fałsz dotyczący ustroju państwa oraz szlachty polskiej, która, zdaniem autora, miała przywileje podobne do praw i wolności obywateli Polski po 1989 r.

Młode spojrzenie na historię opisane lekkim piórem zdecydowanie różni się od poglądów innych historyków, co sprawia, że publikacja skłania do refleksji nad postrzeganiem Sarmatów i nas samych - Polaków w XXI wieku.

Wspierając projekt otrzymasz książkę w specjalnej promocyjnej cenie 25 zł. Dodatkowo dotrze ona do ciebie 23 października, na dwa tygodnie przed rozpoczęciem oficjalnej dystrybucji 7 listopada.

thumb_ok2_resize_600_600.png

fragment książki

"[ ] w postrzeganiu historii Polski przedrozbiorowej posługujemy się pewnymi utartymi schematami. Patrzymy na Rzeczpospolitą przez pryzmat rozbiorów, co rodzi przekonanie o nieuchronności upadku tamtego państwa, w którym wszystko i wszyscy prowadzili do smutnego finału. Dlatego w szlachcie widzimy egoistów i awanturników, w przywilejach i wolnościach swawolę i prywatę, w królu wyraziciela racji stanu, ale niestety bez dostatecznie silnej władzy, w prawie bezprawie, w sarmatyzmie ideologię chwalącą ksenofobię i obskurantyzm, wreszcie w Rzeczypospolitej zacofane państwo, które ze swoimi oczywistymi wadami musiało upaść".

Jakub Witczak student prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, zwycięzca Ogólnopolskiej Olimpiady Historyczno-Prawnej im. Michała Sczanieckiego 2014, publikuje na łamach miesięczników: wSieci Historii, Focus Historia, Uważam Rze Historia i Newsweek Historia.

Autor omawia dzieje Rzeczypospolitej przedrozbiorowej, łącząc w sposób bardzo udany bardzo szeroką wiedzę z tego zakresu z naukową pasją i publicystycznym zacięciem. Połączenie tych elementów w efekcie zaowocowało lekturą bardzo ciekawą, w której autor nie stroni o wyrażania osobistego stanowiska w wielu ważnych kwestiach, próbując obalać mity, stereotypy, a także polemizując z dotychczasowym stanowiskiem nauki. Książka ta stanowi istotny element w badaniach prowadzonych nad dawną

Rzeczypospolitą i mentalnością jej obywateli, którzy - jak wykazuje autor - w wielu kwestiach przewyższają nas, obywateli III RP. Na uwagę zasługuje fakt, że tak gruntownych przemyśleń dokonał bardzo młody człowiek. Wiek autora nie jest jednak żadną wadą tej publikacji. Przeciwnie, dzięki temu widzimy, jak na historię i współczesność patrzy nowe pokolenie.

dr hab. Izabela Lewandowska-Malec

Katedra Historii Prawa Polskiego UJ

Regulamin komentowania