"Jestem" książka fotograficzna

Projekt
zakończony
2648
/ 24000 zł
22
wspierających
 

O projekcie

Ta niewielka książeczka jest fotograficznym zapisem życia toczącego się w mojej rodzinie. Zdjęcia powstawały głównie na przestrzeni dwóch lat 2012-2013. W trakcie fotografowania moich dzieci odkryłam prawdziwość słów Janusza Korczaka: "Gdy bawię się czy rozmawiam z dzieckiem - splotły się dwie dojrzałe chwile mojego i jego życia…" I tak do fotografii doszły teksty wypowiedziane przez moje dzieci: Zuzankę, Anię i Franka. Oto niektóre z nich:

"Gdzie ja jestem we mnie?"

"A gdybym była kimś innym, to byłabym sobą?"

"Czy wszystko przeminie?"

thumb_chcebyc_resize_600_600.png

Dzieci stawiały przede mną pytania zapierające dech w piersiach. Sprawy, o które pytały budziły we mnie niepewność, lęk, smutek, ale też ciekawość i pragnienie odnalezienia odpowiedzi. Zostałam wciągnięta w to dziecięce filozofowanie w czasie naszych wspólnych rozmów przed zaśnięciem, na spacerze w lesie, w czasie pieczenia ciasta, jazdy samochodem. Rozpoczęłam własne poszukiwania mojego "jestem". Wszystko działo się w prozaicznej codzienności.

thumb_3_resize_600_600.png

Teksty dzieci graficznie przedstawiła Weronika Karwowska, której ogromnie dziękuję za przyjęcie mojego zaproszenia do współtworzenia opowieści o małym człowieku.

Techniczną stronę całości opracował Sebastian Cabaj.

Dlaczego chcę wydać tę książkę? Po pierwsze dlatego, że jest opowieścią o tajemnicy jaką jest dziecko. Po drugie dlatego, że w tej opowieści to właśnie dziecko w całej swej prostocie zaprasza nas, dorosłych, do zastanowienia się nad poważnymi zagadnieniami naszej egzystencji. Pyta przecież o istnienie człowieka, jego istotę, o czas, o śmierć, o Boga.

thumb_kochamjestem_resize_600_600.png

O autorach

Marta Kiela-Czarnik Jestem radcą prawnym i fotografem. W 2014 roku ukończyłam Warszawską Szkołę Fotografii. Ku fotografii pchnął mnie fenomen życia, jego przemiany, gdy oglądałam rodzące się życie moich dzieci, i jeszcze poszukiwanie śladów wieczności pośród ciągłego przemijania. Myślę, że fotografując próbuję odnaleźć Źródło życia.

Weronika Karwowska Jestem malarką, grafikiem, autorką scenografii oraz kostiumów filmowych i teatralnych. Ukończyłam Scenografię na Wydziale Architektury Wnętrz w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Podyplomowe Studia Wiedzy o Kulturze w Instytucie Badań Literackich w Warszawie. Brałam udział w kilkunastu wystawach malarskich i graficznych w Polsce i za granicą. Jestem mamą czworga dzieci.

Na co potrzebne są pieniądze?

Środki potrzebne są na wydrukowanie książki "Jestem" w nakładzie 300 egzemplarzy.

Ambasadorzy

Agnieszka Kontny, Fundacja Sto Pociech: "Niezwykła książka - album o istnieniu, byciu obecnym tu i teraz. Autorka, mama i fotograf, pochwyciła i zachowała nie tylko ulotne chwile, ale i dziecięce słowa, pytania. Przeglądając kolejne strony myślę o wrażliwości, uważności, niespiesznym towarzyszeniu dzieciom w odkrywaniu świata i siebie samych. Zatrzymać się, patrzeć i słuchać. Takie to proste, a jednocześnie tak trudne w rozpędzonym świecie."

Agnieszka Grochowska, aktorka: "Marta stworzyła książkę niezwykłą. Zatrzymała chwile. Momenty, których nie da sie zatrzymać. Skąd przyszlismy? Kim jestesmy? Dokąd idziemy? Pytania na które nieustannie szukamy odpowiedzi. Od początku, od zawsze. Na zawsze. Dzieci zadają najwazniejsze pytania lepiej. Bo poważnie, na serio, do końca. Patrzę na fotografie w tej książce i chciałabym tam być. Znowu tak mocno konfrontować się ze światem, z istnieniem, z drugim człowiekiem. "

Ola i Marcin Sawiccy Fundacja Królowej św. Jadwigi: "Patrzeć sercem przez obiektyw, tak by inni zobaczyli tam swoje życie i zapragnęli być bliżej Niego..."

Joanna Kinowska, kuratorka: "Książka Marty Kiela-Czarnik jest z pozoru prostą i miłą opowieścią fotograficzną. Czyta się ją lekko. Jej prostota zawiera się głównie w zdjęciach i zestawieniu z bardzo prostymi słowami. One wspólnie powodują, że niełatwo nagle przewracać kartki. Można oczywiście przekartkować w chwilę, zamknąć, odłożyć. Ale te słowa wrócą, obrazy powtórzą się w naszej codzienności. Wtedy wracamy do książki i czytamy raz jeszcze z cała powagą. Kiedy słyszeliśmy te pytania, te problemy? Kiedy sami zastanawialiśmy się nad nimi? One przecież dopadają nas niespodziewanie, przy najprostszej czynności domowej, na spacerze. Kto je właściwie zadaje? Dzieci czy dorośli? Kto na nie odpowiada? Prosta książka, a tak pełna znaczeń. Polecam gorąco."

Nagrody

  • książka z dedykacją dla Ciebie lub dla wskazanej osoby 73 zł
  • książka dla domu dziecka 73 zł
  • odbitka wybranej przez Ciebie fotografii z książki oprawiona w ramkę 40 zł
  • sesja portretowa - zobacz siebie moim okiem 200 zł
  • sesja reportażowa - kilka chwil z Twojego życia zamkniętych w kadrze 500 zł

Podziękowania dla wszystkich, którzy wspomogą mój projekt znajdą się w książeczce.

Regulamin komentowania