Szlachetny Cel

Projekt
zakończony
12710
/ 15000 zł
120
wspierających
 

Nieśmiertelny

Pablo jest nieśmiertelny. Kilka tygodni temu rozpoczął swoje drugie życie. Dziś wybiera się na stadion — to będzie jego pierwszy mecz. Wie, że musi się tam pojawić. To warunek jego nieśmiertelności. Nie jest pewny, czego się spodziewać. Po każdym meczu kibice na kilka godzin paraliżują miasto, świętując sukces swojej drużyny bądź zalewając się łzami po porażce. 

Jednak jego dotychczasowe (to pierwsze) życie toczyło się z daleka od stadionu w brazylijskim mieście Recife. Jako wzięty prawnik nie miał czasu na takie przyziemne rozrywki. Pablo ubiera się według instrukcji jego przewodników w piłkarskim świecie. Zakłada koszulkę, na szyi zawiązuje szalik. Jeszcze tylko higieniczna maska na usta i nos. Pod domem słychać już klakson samochodu, którym pojedzie na mecz. 

Pablo jest jednym z nieśmiertelnych fanów (immortal fans) — ludzi, którzy żyją dzięki temu, że w ramach kampanii społecznej znaleziono dla nich dawców organów do przeszczepu . Nie byłoby w tym nic dziwnego, w końcu takie kampanie są popularne w wielu krajach, przeznaczane są na nie duże pieniądze, wspierają je autorytety. I co? I nic, albo niewiele — liczba deklaracji bądź przekazywanych organów nieznacznie rośnie. 

Jedna z brazylijskich organizacji postanowiła podejść do problemu w nietypowy sposób. Zdecydowała się na kampanię społeczną w porozumieniu z klubem piłkarskim Recife, którego kibice na całym świecie słyną z bezgranicznej miłości do niego. Kampania nieśmiertelnych fanów to wykorzystanie tego, że kibice są oddani swojemu klubowi, i wprowadzenie specjalnych, dedykowanych kart dawców organów. I obietnica ludzi oczekujących na przeszczep: "Obiecuję Ci, że Twoje oczy będą oglądały wszystkie mecze Recife. Przyrzekam Ci, że Twoje ręce będą się składały do oklasków po każdym golu naszej ukochanej drużyny. Ślubuję Ci, że to serce zawsze będzie biło dla Recife. Nawet po Twojej śmierci ". 

Jednym z największych problemów w brazylijskiej transplantologii jest brak zgody rodziny na przekazanie organów. Wprowadzenie takiej karty pozwoliło wprost ujawnić wolę potencjalnego dawcy. A przecież nikt nie dyskutuje z fanem, jeżeli rozmowa dotyczy jego ukochanego klubu. 

Zintegrowana kampania (social media, gazety, portale internetowe, emocjonujące wideo i broszury informacyjne rozdawane na stadionie przez klub) spowodowała, że w ciągu kilku miesięcy liczba nieśmiertelnych fanów skoczyła do poziomu 51 000 deklaracji. A stadion Recife ma tylko 48 000 miejsc. Ale nie to jest najważniejsze — liczba przeprowadzonych transplantacji wzrosła o 54%, a lista oczekujących na przeszczep w Recife skurczyła się do zera. Co więcej, kampania przyczyniła się do znacznego skrócenia kolejek w sąsiednich miejscowościach. 

Co sprawiło, że ta kampania odniosła sukces? Dobra historia — taka, która zaangażowała odbiorcę, skłoniła go do działania, bo zobaczył, że niesie ona za sobą taką wartość, że warto się w nią zaangażować. Moje obserwacje potwierdzają, że kampanie, które niosą za sobą treść — spójną, merytoryczną, angażującą — wygrywają. (fragment książki)

Zobacz jak wyglądała ta kampania:



To tylko jedna z kilkudziesięciu kampanii opisanych w książce "Szlachetny Cel". Wybrałem te najlepsze, ale też te najgorsze. Nagrodzone na festiwalu w Cannes, te, które mnie fascynowały i takie, które sam przeprowadziłem. W tych najlepszych powtarza się jedna rzecz - dobra historia, która angażuje Darczyńcę lub Sympatyka. Zachęca do zmiany świata.

Dlatego napisałem książkę o opowieściach. O tym co nas przyciąga, angażuje, budzi emocje. O tym jak takie historie tworzyć, żeby były skuteczne. Teraz potrzebuję Twojej pomocy, żeby ją wydać.

Ja powiem o co chodzi a ty pomożesz, dobrze?


Jeśli działasz w organizacji pozarządowej lub masz zaprzyjaźnioną organizację, mogłeś spotkać się z terminem „fundraising”. Oznacza on łączenie ludzi, którzy chcą robić dobre rzeczy, z tymi, którzy je robią. Fundraising to także budowanie wieloletnich relacji zespołu organizacji z ludźmi, którzy w różny sposób angażują się w jej działalność. Wiesz, co łączy tych ludzi? Potrafisz skutecznie budować takie relacje? Jesteś w stanie przedstawić cele swojej organizacji w taki sposób, by przemówić do serc i portfeli słuchaczy?

Opowiedziana historia musi przyciągać uwagę, sprawić, by ludzie poczuli, że odświeża ich życie i spojrzenie na świat, dać im coś, co wyrywa z monotonii rytmu dom-praca-dom. To właśnie w tę lukę, swoiste "trzecie miejsce" powinny wchodzić organizacje pozarządowe. Myślisz, że to niegodne szczytnego celu, do którego dążysz? Że to dobre dla Apple, Coca-Coli i kandydata na prezydenta Stanów Zjednoczonych? A zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego jedne organizacje są w stanie skutecznie uzyskiwać pomoc dla swoich podopiecznych, inne zaś nie? „Kwestia pieniędzy” - powiesz pewnie.

Mylisz się.

Dobra historia. To tu tkwi tajemnica sukcesu organizacji pozarządowej.

Organizacje pozarządowe robię wiele fenomenalnych rzeczy - pomagają słabszym, chorym, dzieciom. Troszczą się o chore koty, ale także kontrolują polityków i troszczą się o rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Niestety, mimo tak wspaniałych działań, spora część z NGO nie potrafi opowiadać o swoich działaniach. A przez to nie pozyskuje nowych sympatyków i ogranicza swoje możliwości pozyskiwania środków na działalność. 

Ta książka ma pomóc organizacjom, szczególnie tym, które nie dysponują dużymi budżetami, docierać do ich otoczenia z historiami, które angażują Darczyńców. To pierwsza książka w Polsce, która podpowiada, jak tworzyć dobre opowieści.
szczepan_kasinski_foto.jpg

Szczepan Kasiński - z wykształcenia historyk. Od 2009 roku współpracuje z organizacjami pozarządowymi - wspierając je w tworzeniu kampanii społecznych i budowaniu relacji z darczyńcami. Od 2013 roku w zespole Gnyszka Fundraising Advisors jako szef działu research&development, fundraiser i trener.  Członek Polskiego Stowarzyszenia Fundraisingu i certyfikowany fundraiser EFA (European Fundraising Association). Przedsiębiorca, bloger (www.szczepankasinski.pl), twórca i redaktor naczelny portalu LepszeNGO.pl


Na co potrzebne są pieniądze?


Środki potrzebne są na cały proces wydawniczy, a więc:

  • skład,
  • korektę,
  • grafikę,
  • drukarnię
  • oraz kampanię promocyjną. Chcemy dotrzeć z informacją o książce do jak największej liczby organizacji pozarządowych, które wykonują świetną robotę, a nie wiedzą, że muszą coś zmienić, bo za chwilę nie będą miały za co działać...

Co będzie, gdy uda się zebrać kwotę?

thumb_droga_do_sukcesu_resize_600_600.jp

Organizacje pozarządowe zyskają dostęp do praktycznej wiedzy, zbieranej latami. Zaczną skuteczniej realizować swoje cele i lepiej pomagać, ponieważ będą miały środki finansowe pozyskane od Darczyńców zafascynowanych ich działaniami.

Po prostu świat będzie lepszy!


Chcesz zaproponować swój pakiet, dowiedzieć się więcej? Napisz na adres: [email protected]

Regulamin komentowania

Wybierz nagrodę