Film dokumentalny „Fajna Ferajna” opowiada o Powstaniu Warszawskim oczyma najmłodszych uczestników tych wydarzeń. Będzie go można zobaczyć w Sali Małego Powstańca Muzeum Powstania Warszawskiego.
„Fajna ferajna” to film niezwykły, przede wszystkim ze względu na występujące w nim osoby. Na ekranie pojawiają się świadkowie i uczestnicy Powstania: Basia, Halusia, Jureczek, „Hipek” i „Kazimierz”. Halinka ratowała z powstania psy i koty. „Kazimierz” był kolporterem gazet i obserwował przylot formacji amerykańskich latających fortec. “Hipek” należał do sławnej drużyny harcerskiej szczurów kanałowych. Jureczek miał dziewięć lat i był najmłodszym zaprzysiężonym żołnierzem AK. Służył na Mokotowie, a po upadku dzielnicy ukrywał się w piwnicach.
Towarzyszą im współczesne dzieci: Jaś, Staś, Stefanek i Zosia. Ta niecodzienna obsada pracuje pod okiem reżysera Tomka Stankiewicza, który w „Fajną Ferajnę” włożył całe swoje serce. Udało mu się pokazać, jak wyobraźnia współczesnych dzieci, poruszona opowieściami Powstańców, przenosi ich do 1944 roku. Jaś, Staś, Stefan i Zosia doświadczają tych samych emocji, co ich rówieśnicy z Powstania Warszawskiego.
Film Fajna Ferajna powstaje w oparciu o zbiór opowiadań Moniki Kowaleczko – Szumowskiej pod takim samym tytułem. Książka ukaże się nakładem wydawnictwa BIS na początku 2015 roku. Każda historia, pokazana w filmie skupia się na innym aspekcie Powstania Warszawskiego, widzianym oczyma dziecka.
Reżyserem i współscenarzystą filmu jest Tomasz Stankiewicz. Tomek studiował reżyserię w Warszawskiej Szkole Filmowej. Jeszcze w czasie studiów stworzył film na konkurs „Kultura się liczy” organizowany przez Narodowe Centrum Kultury i zdobył I nagrodę. Tomek jest również autorem zdjęć i montażystą filmu "Niewidzialne" w reżyserii Zofii Pręgowskiej, który zakwalifikował się do konkursu filmów studenckich na International Documentary Film Festival w Amsterdamie. Dla warszawskich teatrów Ateneum i Kwadrat, Tomek tworzy zwiastuny do sztuk. „Fajna Ferajna” to jego krótkometrażowy debiut reżyserski.
Wiele radości, choć czasem także stresów, dostarczyła Tomkowi praca na planie z małą ferajną, czyli rodzonymi braćmi Jasiem, Stasiem, Stefankiem i ich stryjeczną siostrą Zosią. Wybór dzieci do filmu okazał się bardzo trafny. Na co dzień stanowią one zgraną paczkę i bardzo naturalnie odgrywają w filmie grupę dzieci podążającą śladami powstańczego pamiętnika. Praca z dziećmi była niecodziennym doświadczeniem dla Tomka. Choć czasem miał ochotę uciec z planu, szybko stał się obiektem uwielbienia małych aktorów i zyskał sobie szacunek Powstańców.
Basia - Barbara Rybeczko-Tarnowiecka, w 1944 roku miała 14 lat, Powstanie przeżyła na Powiślu.
Halusia – Halina Stańczak-Kryska, w 1944 roku miała 10 lat, Powstanie przeżyła na Powiślu.
Jureczek – Jerzy Grzelak, pseudonim „Pilot”, w 1944 roku miał 9 lat, w Powstaniu służył na Mokotowie.
„Hipek” – Bogusław Kamola, pseudonim „Hipek”, w momencie wybuchu Powstania miał 13 lat, w Powstaniu służył na Żoliborzu.
Kazimierz - Stanisław Wołczaski, pseudonim „Kazimierz”, w 1944 roku miał 14 lat, w Powstaniu służył w Śródmieściu Północnym.
Jaś ma lat 14 i jest uczniem drugiej klasy Gimnazjum Sióstr Felicjanek w Wawrze.
Staś ma 12 lat, chodzi wraz z Zosią i Stefankiem do Szkoły Podstawowej Sióstr Felicjanek. Fascynuje go sport, książki fantasy i modelarstwo.
Zosia ma 10 lat. Lubi muzykę, sport i harcerstwo.
Stefanek ma 9 lat. Tak jak jego kolega Staś lubi sport, książki i modele.
W filmie występują również zawodowi aktorzy: Julia Konarska i Stanisław Sygitowicz a także grupa rekonstrukcyjna, w składzie: Krzysztof Byszewski, Jacek Jóźwiak, Hayato Kitabatake, Krzysztof Miszkiewicz, Piotr Nowacki i Damian Parzelski.
Film realizuje Fundacja Dziedzictwa Kulturowego powstała z inicjatywy dr. Michała Laszczkowskiego i Pawła Wilskiego w 2012 r. Jej celem jest ochrona i promocja polskiego dziedzictwa narodowego jako elementu europejskiego dziedzictwa kulturowego. Fundacja realizuje swoje cele poprzez organizację prac konserwatorsko-restauratorskich, prowadzenie działalności edukacyjnej, wydawniczej, filmowej itp. Każda najdrobniejsza nawet kwota jest w stanie chronić pozostawione nam przez poprzednie pokolenia fragmenty naszej przeszłości.
PREMIERA FILMU: 9 grudnia 2014