Islam, judaizm i chrześcijaństwo - Remi Brague "Prawo Boga". Najnowsza książka Teologii Politycznej

Projekt
zakończony
580
/ 2500 zł
14
wspierających
 

Książka "Prawo Boga" Remiego Brague'a

Jeśli...

ciekawi Cię geneza i rozwój związków między Bogiem a prawem oraz między państwem a religią w trzech najważniejszych monoteistycznych systemach: chrześcijaństwie, judaizmie i islamie;

zastanawiasz się, czy prawo pozbawione świętości może nadawać sens życiu ludzkiemu;

cenisz książki o wysokiej erudycji, dociekliwie i obszernie traktujące temat;

chcesz mieć udział w pierwszym wydaniu książki jednego z największych europejskich, współczesnych filozofów - profesora Sorbony, religioznawcy, arabisty, który szuka wyczerpujących odpowiedzi na te pytania;

Wesprzyj wydanie książki "Prawo Boga" Remiego Brague’a!

AUTOR O KSIĄŻCE

Jako nić przewodnią książki wybrałem ‘prawo boskie’, jest bowiem dla mnie istotne, że pojęcie to, czy też sformułowanie, można było odnaleźć zarówno w świecie żydowskim, chrześcijańskim, jak i muzułmańskim; tym światom musiałem zadawać pytania, by zrozumieć istotę zasadniczych wyborów, których przyszło im kolejno dokonywać. Prawo boskie okazuje się bowiem pojęciem pozwalającym odkryć, co judaizm, islam i chrześcijaństwo myślą i wiedzą o samych sobie.

Remi Brague


KSIĄŻKĘ POLECAJĄ

Remi Brague opisuje w swojej książce przemiany rozumienia idei boskiego prawa. Jego analiza obejmuje historię judaizmu, chrześcijaństwa oraz islamu na przestrzeni trzech tysiącleci. Książka daje pogłębione spojrzenie na tę kwestię dzięki wszechstronnemu wykształceniu autora, filozofa religii oraz arabisty, którego zainteresowania naukowe od wielu lat obejmują m. in. dorobek średniowiecznych filozofów żydowskich oraz świata islamu, których znajomość w Polsce jest często jedynie pobieżna. Dojrzała praca wybitnego francuskiego filozofa religii i arabisty zabiera czytelnika w interesującą wyprawę przez trzy tysiąclecia tropem idei prawa boskiego.

ks. prof. Franciszek Longchamps de Bérier


Książka stanowi rodzaj syntezy prezentującej genezę i ewolucje związków Boga z prawem począwszy od starożytnej Grecji poprzez Stary Testament, by wreszcie pokazać rozwój doktryny w trzech najważniejszych monoteistycznych systemach religijnych: chrześcijaństwie, judaizmie i islamie. Lecz książka jest także ważnym głosem w debacie o współczesności. Autor na nowo odczytuje fundamentalne teksty filozofii i myśli religijnej wskazując szczególnie na te elementy, które powinny pobudzić do refleksji człowieka w XXI wieku. Nasz Bóg – twierdzi Remi Brague – nie jest już głównym ustawodawcą (legislatorem), a nasze prawo zostało całkowicie wyzute ze świętości, lub choćby z odniesień zahaczających o elementy transcendentne. Zagubienie współczesnego człowieka może brać się z faktu, że żyjemy w świecie, w którym jedynym suwerenem stał się niedoskonały ze swej natury człowiek. Wykładowca Sorbony stawia pytanie o to, w jaki sposób prawo pozbawione świętości może nadawać sens życiu ludzkiemu. 

dr hab. Arkady Rzegocki

Autor

thumb_Remi%20Brague_op_adaptiveResize_60

Rémi Brague (ur. 8 IX 1947 w Paryżu) należy do najbardziej znanych w świecie współczesnych francuskich filozofów. Związany z dwoma znakomitymi uniwersytetami: Sorboną i Uniwersytetem Ludwiga Maximiliana w Monachium. Brague zajmuje się historią filozofii, w szczególności filozofią średniowiecza i religii. Jest znakomitym znawcą filozofii chrześcijańskiej, a także judaizmu oraz filozofii arabskiej i orientalnej. We wrześniu 2012 roku został ogłoszony laureatem Nagrody Ratzingera. Do tej pory ukazała się w języku polskim tylko jedna jego książka, światowy bestseller, wydany nakładem Teologii Politycznej: „Europa, droga rzymska”.

Serdecznie zachęcamy do wsparcia książki! Każda osoba, która wpłaci co najmniej 10 zł, zostanie wymieniona na początkowych stronach publikacji! 

PODSTAWOWE INFORMACJE

Tłumaczenie: Maria Wodzyńska, Anna Kocot
Termin ukazania się książki: koniec stycznia 2015
Nakład: 1200 sztuk
Estymacja liczby stron: ok. 550 ss
Książka ukaże się w ramach serii "Biblioteka Teologii Politycznej"
Komitet redakcyjny: Dariusz Karłowicz, Marek A. Cichocki, Dariusz Gawin

O WYDAWCY

Teologia Polityczna (TP) to ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką, artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. W ramach TP działają: wydawnictwo, rocznik filozoficzny, seminaria, debaty, spotkania, konferencje, portal www.teologiapolityczna.pl.


Wydawcą Teologii Politycznej jest Fundacja Świętego Mikołaja (www.mikolaj.org.pl)

Fundacji Świętego Mikołaja działa od 1998 roku. 16 lat Fundacji to:
•    38 kampanii społecznych;
•    40 mln złotych na cele charytatywne;
•    56 badań problemów społecznych;
•    6,5 tysiąca dzieci korzystających z dotacji i stypendiów;
•    1100 współpracujących podmiotów komercyjnych.

Fundacja Świętego Mikołaja jest organizacją pożytku publicznego
Nr KRS 0000126602
Biuro
ul. Marszałkowska 87 lok. 5, 00-683 Warszawa
tel: (48 22) 825 03 90, tel/faks: (48 22) 625 17 14
www.mikolaj.org.pl, www.stypendia.mikolaj.org.pl

Regulamin komentowania