Uratujmy Jazdów 3/4 - odbudujmy domek fiński po pożarze

Projekt
zakończony
6595
/ 150000 zł
79
wspierających
 

 grudnia 2017 r. spłonął domek fiński Jazdów 3/4 na Osiedlu Jazdów w śródmieściu Warszawy - rodzinny dom aktorki Barbary Wrzesińskiej i muzyka Borysa Janczarskiego. Od dwóch lat była to również przestrzeń działań edukacyjnych, kulturalnych i muzycznych. Domek wymaga odbudowy praktycznie od zera, ale chcemy odzyskać maksymalnie dużo oryginalnych elementów.

thumb_af0ee0e_resize_1920_1080.jpg

Osiedle Jazdów to ważne miejsce na mapie Warszawy. To właśnie tu w 1945 r. dla pracowników Biura Odbudowy Stolicy powstało pierwsze w powojennej Warszawie osiedle mieszkaniowe - Górny Ujazdów.

Norwescy studenci architektury, którzy gościli na Jazdowie latem 2017 opisali swoją wizytę w następujących słowach:

ku naszemu zaskoczeniu, znaleźliśmy się na wsi lub tak nam się przynajmniej wydawało (...) ta zielona oaza wyłoniła się jako upragnione wytchnienie od współczesnej betonowej metropolii, (...) Jazdów natomiast jako teren miasta jest zapewne jednym w swoim rodzaju na całym Świecie

To wyjątkowe miejsce właśnie straciło jeden z 27 domków fińskich

thumb_d8422a5_resize_1920_1080.JPG.


Otrzymaliśmy liczne słowa wsparcia i deklaracje pomocy. Podjęliśmy decyzję o odbudowie domku Jazdów 3/4. Chcemy prężnie go rozwijać - stworzyć przestrzeń otwartą na świat jazzu i projekt rezydencji artystycznych oraz multikulturalne i wielojęzyczne centrum z biblioteką gier, miejscem na warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

W wyniku pożaru miejsce do działania straciło środowisko muzyczne skupione wokół inicjatywy Jazzdów3przez4 oraz społeczność Fundacji Ludoteka Roszada oraz projektu Radio Walizka. Do tej pory domek był miejscem warsztatów językowych, kulinarnych, teatralnych i muzycznych dla dzieci i dorosłych. Przez kilkadziesiąt lat był miejscem spotkań środowiska artystycznego, bywali tu Agnieszka Holland, Wojciech Karolak, Maria Czubaszek, Zbigniew Bugaj, Andrzej Celiński i Daniel Olbrychski. W ramach cyklu Jazz Pod Wiatą, jam sessions i prób przed nagraniem płyt grali tu Newman Taylor Baker, Mark Waggoner, Stephen McCraven, Rasul Siddik, Piotr Wojtasik, Kazimierz Jonkisz, a to tylko parę nazwisk z długiej listy muzyków, aktorów i artystów którzy gościli w tym miejscu.


thumb_87f68fa_resize_1920_1080.jpg

OSIEDLE JAZDÓW

Przestrzeń Jazdowa to publiczny park, miejsce należące do wszystkich. Otwarta, ciągle powiększająca się społeczność obroniła to wyjątkowe miejsce przed likwidacją w 2011 roku. Po 6 latach jesteśmy w przełomowym momencie - stoimy przed bezprecedensową odbudową pierwszego domku. Ale to dopiero początek. Planujemy odbudowywać kolejne domki w oparciu o pierwotny, zapisany w ewidencji zabytków, układ urbanistyczny.

Otwarty Jazdów to inicjatywa prowadzącą ogólnodostępne działania edukacyjne, społeczne, kulturalne, artystyczne. Naszą misją jest łączenie różnych grup, aby wspólnie rozwijać przestrzeń publiczną, tworzyć ofertę dostępną dla każdego. To miejsce styku różnych mieszkańców oraz inicjatyw. Współpracujemy z takimi organizacjami jak WWF, Greenpeace oraz instytucjami jak Filharmonia Narodowa, Akademia Sztuk Pięknych, Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, POLIN, Europejskie Centrum Solidarności, Centrum Sztuk Współczesnej, Kwartalnik Przekrój, Oslo School of Architecture and Design, Aalto University Executive Education.

thumb_4e4a663_resize_1920_1080.jpeg

PLAN

Zgoda na odbudowę zostanie udzielona przez Urząd m.st. Warszawy, dlatego potrzebujemy szerokiego wsparcia - osobowego, rzeczowego i finansowego. Jesteśmy przekonani, że społeczne zaangażowanie, które już raz uratowało Osiedle, nie pozostawi decydentom wyboru.

Środki zbierane w niniejszej zbiórce są początkiem Społecznego Funduszu Odbudowy Jazdowa. Pieniądze w pierwszej kolejności przeznaczymy na wzniesienie domku Jazdów 3/4, będziemy także inwestować w remonty, wspierać gospodarzy w zwiększaniu poziomu bezpieczeństwa w zachowanych drewniaków, a następnie odbudowywać kolejne - rozebrane w minionych dziesięcioleciach - budynki.

W 1945 r. rozpoczęto budowę 500 domków także w kwietniu, a w lipcu osiedla były już zamieszkane. Naszym celem i zadaniem jest, aby do końca kwietnia 2018 zebrać fundusze oraz przygotować projekty wykonawcze. Budujemy grupę partnerów chcących zaangażować się w przedsięwzięcie. 28 kwietnia planujemy uroczyście rozpocząć pracę tak, aby Jazdów 3/4 otworzył swoje progi już w wakacje 2018.

Wszystkich zainteresowanych włączeniem się w odbudowę prosimy o kontakt: [email protected]

Otwarty Jazdów - Partnerstwo dla Osiedla Jazdów

facebook.com/jazdow

www.jazdow.pl

Regulamin komentowania

Wybierz nagrodę