III Kongres Klubu Jagiellońskiego

Projekt
zakończony
18972
/ 20000 zł
188
wspierających
 

Mamy przyjemność zaprosić Państwa na III Kongres Klubu Jagiellońskiego - największe ogólnopolskie wydarzenie stowarzyszenia, które od wielu lat wychowuje kolejne pokolenia Polaków w duchu troski o dobro wspólne. Na Kongresie tradycyjnie wystąpią zarówno eksperci jak i politycy. Ci znani, ale także ci, którzy nie brylują w mediach. Naszych gości zawsze łączy jedno - szukamy ludzi nieszablonowych, którzy zmuszają do myślenia i inspirują do działania.

Kongres to nie tylko ciekawe wystąpienia i prezentacje. To także świetna okazja na spotkanie sympatyków Klubu z całej Polski. Nie tylko w przerwach między panelami, ale przede wszystkim na wieczornej imprezie. Nie może Was tam zabraknąć!


thumb_5c7b54c_resize_1920_1080.jpg

fot. J.Szymczuk

O czym będzie ten Kongres?

Nie ma sprawnego państwa bez dobrego ustroju. Zapowiedź przyszłorocznego referendum konsultacyjnego w sprawie zmiany konstytucji powoduje, że refleksja ta jest nie tylko ważna, ale i bardzo aktualna. Wychodząc naprzeciw inicjatywie Prezydenta RP III Kongres KJ chcemy poświęcić dyskusji nad ustrojowymi mechanizmami, które definiują ramy politycznej gry w naszym kraju. Rozmów nad optymalną ordynacją wyborczą, trójpodziałem władzy, pozycją ustrojową samorządów czy polskiego parlamentu nigdy nie dość.

Tradycją Kongresów KJ jest nie tylko stawianie diagnoz, ale przede wszystkim proponowanie rozwiązań. Przedstawimy i poddamy publicznej dyskusji pomysły, które mają odpowiadać na wadliwe mechanizmy rządzenia naszym państwem. W tym celu do każdego panelu, poza autorem prezentacji, zaprosimy recenzentów oceniających nasze pomysły. Nie bójcie się, nie będziemy „ani spijać sobie z dzióbków”, ani kisić we własnym sosie”. Klub Jagielloński zawsze upominał się o wysokie standardy debaty publicznej. Dlatego na Kongresie oddamy głos przedstawicielom środowisk reprezentujących różne nurty ideowe.

Jeszcze raz serdecznie zapraszamy Was do udziału w wydarzeniu, które już 18 listopada (sobota) odbędzie się w Warszawie. Rezerwujcie termin i kupujcie wejściówki. Zaczynamy rano, kończymy późną nocą! 


Program III Kongresu Klubu Jagiellońskiego

9.30 Początek rejestracji

10.00 – Start. Otwarcie Kongresu Klubu Jagiellońskiego

10.15–11.30 PANEL I: Jakie metropolie?

Już niedługo minie 20 lat od czasu podziału administracyjnego Polski. Choć trwające od 1999 roku dyskusje nad przesunięciem kompetencji między gminami, powiatami i województwami nie zakończyły się, to obecnie dyskusja samorządowa skupia się wokół pytań o politykę metropollitalną.

Wojciech Przybylski, członek Klubu Jagiellońskiego, wyjaśni dlaczego i jakimi narzędziami powinniśmy ją prowadzić. Wreszcie odpowie na pytanie czy koncentracja na metropoliach nie zwiększy różnic rozwojowych między dużymi a małymi miastami Polski.

prelegenci:  

dr Jakub H. Szlachetko (przewodniczący Rady Instytutu Metropolitarnego, prawnik, wykładowca akademicki)

Maciej Grabski (przedsiębiorca, inwestor, twórca Olivia Business Centre i współtwórca portalu Wp.pl)

prezentacja: Wojciech Przybylski (CAKJ, prezes Krakowskiego Parku Technologicznego) 


11.30-11.45 Przerwa kawowa 


11.45–13.00 PANEL II: Jakie sądownictwo?

Od wielu miesięcy sądownictwo jest najbardziej gorącym tematem politycznym. Zmiany w Trybunale Konstytucyjnym, a następnie propozycje reformy Krajowej Rady Sądownictwa oraz Sądu Najwyższego wywołały nie tylko sporo kontrowersji, ale i spowodowały dwa veta prezydenckie.

Nie stoimy z boku i nie przyglądamy się temu z założonymi rękami. Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego przedstawia autorski pomysł reformy sądownictwa dr. Jacka Sokołowskiego. W którym staramy się odpowiedzieć na zasadnicze pytanie: Jak powinny wyglądać relacje między władzą polityczną a sądowniczą?

prezentacja: dr Jacek Sokołowski (CAKJ/ Uniwersytet Jagielloński),

prelegenci: 

Paweł Jabłoński (Ordo Iuris)


13:00–14:30 OBIAD


14.30–15.00 WYSTĄPIENIE SPECJALNE

Przedstawiciel Kancelarii Prezydenta zaprezentuje założenia referendum konsultacyjnego ws. zmiany Konstytucji. 


wystąpienie: Paweł Mucha (Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP)


15.00–16.15 PANEL IV: Jaka ordynacja wyborcza? 

Wielu obserwatorów sceny politycznej stawia tezę o konieczności zmiany obecnej ordynacji wyborczej, która jest krytykowana za wzmacnianie patologicznych mechanizmów polskiej polityki. Ważnym kontekstem do dyskusji są zmiany ordynacji, którą proponuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Podczas pierwszej prezentacji dr Paweł Przewłocki przedstawi założenia ordynacji STV (Single Transferable Vote). Będzie starał się przekonać do tego, aby wprowadzić ją także w Polsce. W części dyskusyjnej na pewno nie zabraknie pytań o przewagę STV nad systemem jednomandatowych wyborców czy ordynacją mieszaną w stylu niemieckim. 

prezentacja: dr Paweł Przewłocki (stv.org.pl),

prelegenci:  

prof. Jarosław Flis (socjolog i publicysta, wykładowca akademicki UJ, ekspert od systemów wyborczych)

prof. Antoni Dudek (politolog, pracownik naukowy UKSW w Warszawie)


16.15-16.30 Przerwa kawowa


16.30–17.45 PANEL III: Jak i po co wzmacniać Sejm?

Niska jakość debaty publicznej na Wiejskiej rodzi istotne konsekwencje. Badania opinii publicznej od lat niezmiennie pokazują bardzo niskie zaufanie Polaków do polskiego parlamentu, a eksperci od lat wskazują na coraz słabszą pozycję władzy ustawodawczej wobec wykonawczej. 

Na pytanie po co i jak wzmocnić Sejm odpowie członek zarządu Klubu Jagiellońskiego i redaktor naczelny jagiellonski24.pl Piotr Trudnowski. Uzasadni on konieczność zmiany sposobu wyboru prezesów konstytucyjnych instytucji, a także upodmiotowienia samych posłów, także tych z ław opozycyjnych.

prezentacja: Piotr Trudnowski (KJ, red. nacz. portalu jagielloński24.pl),

prelegenci: 

Róża Rzeplińska (prezeska Stowarzyszenia 61, założycielka MamPrawoWiedziec.pl)

prof. Marcin Wiszowaty (prawnik, konstytucjonalista, pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego)

17.45-18.30 przerwa

18.30-20.00 PANEL V: Jakie wartości w konstytucji? 

Czy w dobie silnych tożsamościowych podziałów jesteśmy w stanie osiągnąć kompromis wartości? Czy lewica z prawicą może się porozumieć w sprawie konstytucyjnych zmian w tym obszarze? Czy takie zmiany są w ogóle potrzebne?

Na powyższe pytania odpowiedzą tym razem nie eksperci, a politycy. Gośćmi “okrągłego stołu” będą przedstawiciele różnych środowisk politycznych: centroprawicowych i nie tylko.

prowadzenie: dr Krzysztof Mazur (prezes Klubu Jagiellońskiego)

prelegenci:

Adam Bodnar (Rzecznik Praw Obywatelskich)

Władysław Kosiniak-Kamysz (Polskie Stronnictwo Ludowe)

Marek Jurek (Prawica Rzeczpospolitej)


21.00 Afterparty

Krótko - to nie będzie typowa impreza informatyków ( ͡° ͜ʖ ͡°)

P.S. nietypowych zapraszamy!

Miejsce Kongresu: Centralna Biblioteka Rolnicza, Krakowskie Przedmieście 66, Warszawa

Miejsce afterparty: Willa Matrix, Malczewskiego 21, Warszawa


thumb_d244ad3_resize_1920_1080.jpg

fot. J.Szymczuk

Co to za impreza?

Ogólnopolska, całodniowa impreza dla osób chcących aktywnie i podmiotowo kształtować otaczającą nas rzeczywistość społeczną, polityczną, kulturalną i gospodarczą. W programie: wystąpienia, panele, dyskusje, a także integracja.

Kto za tym stoi?  

Klub Jagielloński – ogólnopolskie środowisko społeczników, ekspertów, publicystów i naukowców młodego pokolenia działających razem na rzecz dobra wspólnego. Czym się zajmujemy? Wydajemy „Pressje” i portal jagiellonski24.pl, prowadzimy prace eksperckie w Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, wychowujemy młodych obywateli w ramach Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu i promujemy dobre, polskie produkty za pomocą aplikacji Pola. Działamy nie tylko ogólnopolsko, ale także lokalnie poprzez nasze coraz liczniejsze oddziały, które dziś funkcjonują w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu oraz Gdańsku.

thumb_e03f92a_resize_1920_1080.jpg

fot. J.Szymczuk

Po co nam tyle kasy?

Wydawało Ci się, że 20 000 złotych to dużo ? Z powyższego wyliczenia już wiecie, że z zebranej kwoty pokrywamy nie tylko koszty wynajmu sali dla 250-300 osób, ale też catering (lunch + przerwy kawowe) i afterparty. Dodatkowo dostaniecie Pressje, raport CA KJ i materiały Kongresowe. To naprawdę niewielki koszt tak dużej imprezy możliwy tylko dzięki społecznemu charakterowi partnerskich inicjatyw, od których wynajęliśmy salę i zamówiliśmy catering.

Gdzie i kiedy?

Data: sobota, 18 listopada Godzina: 9.30 – 20.00

Miejsce Kongresu: Centralna Biblioteka Rolnicza, Krakowskie Przedmieście 66, Warszawa

Miejsce afterparty: Willa Matrix, Malczewskiego 21, Warszawa

Afterparty: 21.00 – 5.00

Partner kongresu

Olivia Business Centre to prestiżowe i tętniące życiem centrum biznesowego zlokalizowane w samym sercu metropolii, tuż obok kampusu Uniwersytetu Gdańskiego. Dostarczając obecnie 73 tys. mkw. z planowanych 170 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej do wynajęcia, Olivia Business Centre jest największym centrum biznesowym w Polsce północnej.

więcej informacji na stronie: www.oliviacentre.com

Fanpage: https://www.facebook.com/KJagiellonski/


Regulamin komentowania

Wybierz nagrodę