Łazik Scorpio na Podbój Marsa!

Projekt
zakończony
450
/ 25000 zł
16
wspierających
 
thumb_scorpio_odpalprojekt_obraz1_resize

Scorpio, czyli odjechany projekt studencki. Głowa w chmurach? To nie dla nas. Twardo stąpamy... po Marsie. Nasze Koło Naukowe Pojazdów Niekonwencjonalnych OFF-ROAD działa przy katedrze Inżynierii Maszyn Roboczych i Pojazdów Przemysłowych na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej. Jesteśmy grupą pasjonatów inżynierii kosmicznej, na co dzień studiujemy, a w wolnych chwilach - budujemy łazika marsjańskiego!  Chcielibyśmy zaprosić Państwa do wsparcia naszego projektu, umożliwiając nam tym samym wyjazd do Stanów Zjednoczonych na zawody University Rover Challenge. 


Z czym musimy się zmierzyć?

thumb_pasekURC_resize_600_600.png

University Rover Challenge (URC) to doroczny konkurs robotów organizowany przez  The Mars Society dla drużyn studenckich z całego świata. Zawody na symulowanej bazie marsjańskiej (Mars Desert Research Station) w USA, która mieści się na pustyni w stanie Utah. Naszym zadaniem jest zbudowanie łazika, który będzie zdolny do pokonywania dużych odległości w trudnym terenie i wykonywania zadań analogicznych do tych, jakie realizują roboty na innych planetach - w szczególności na Marsie :) 

Regulamin przewiduje dwa rodzaje zadań: naukowe, polegające na zbadaniu danego obszaru pod względem geologii i możliwości występowania życia, oraz konstrukcyjne, kiedy robot ma zastąpić człowieka np. przy konserwacji urządzeń. Zawody University Rover Challenge, podobnie jak ich europejski odpowiednik – European Rover Challenge, należą do Rover Challenge Series – ligi najbardziej prestiżowych zawodów robotycznych na świecie.

Konkurencja w tym roku jest wyjątkowo duża – na 86 drużyn, które kandydowały do udziału, przyjęto 36, w tym tylko 5 z 10 zgłoszonych drużyn z Polski. Kilkumiesięczna praca całego zespołu opłaciła się – zaprojektowaliśmy świetnego łazika i zakwalifikowaliśmy się do ostatniego etapu. Wyjazd na zawody to jednak duży koszt i mimo duże wsparcia naszej uczelni i partnerów – wciąż mamy niewystarczające fundusze.

 

Dlaczego warto w nas zainwestować?

thumb___scorpio_odpalprojekt_obraz2_resi

Nasza historia zaczyna się w 2011 roku, kiedy nasi starsi koledzy skonstruowali prototypowy model Scorpio I. Ogromnym sukcesem drużyny pracującej nad tworzeniem pierwszego łazika było zdobycie 4 miejsca na międzynarodowych zawodach w Stanach Zjednoczonych. Od 6 lat nieprzerwanie pracujemy nad coraz lepszymi rozwiązaniami. Nasze dotychczasowe osiągnięcia to:

- II miejsce na międzynarodowych zawodach University Rover Challenge w USA w 2013 roku,

- I miejsce na zawodach European Rover Challenge w 2014 roku,

- III miejsce na zawodach University Rover Challenge w 2015 roku,

- III miejsce w finale Phobos na zawodach University Rover Challenge w 2016 r.

Z sukcesami walczymy na arenie międzynarodowej z najlepszymi drużynami. Nasze wysiłki zostały zauważone również w 2014 r, kiedy to nasz zespół otrzymał nagrodę Projuvenes w kategorii Naukowy Projekt Roku, a w 2016 r został nominowany do ostatniego etapu w kategorii Studencki Projekt Roku.

 

 thumb_____IMGP4553_resize_600_600.jpg

Promocja inżynierii kosmicznej

 thumb___dasy_resize_600_600.png

Staramy się dzielić naszą wiedzą i doświadczeniem z innymi i zarażać ich pasja do inżynierii kosmicznej. W tym celu uczestniczymy w wydarzeniach i prelekcjach poświęconych tej tematyce. Dotychczas można było nas zobaczyć na:

 

·         Piknik Funduszy Europejskich

·         International Astronautical Congress 2014

·         Konferencja „Meet the Space 2014”

·         Wykład na otwarcie części „Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha” w Krakowie

·         Konferencja „Meet the Space 2015”

·         Dolnośląski Festiwal Nauki 2016

·         Konferencja DPS Forum 2016 – konferencja w Warszawie dla użytkowników oprogramowania Solidworks.

·         Wystawa „7 cudów Wrocławia i Dolnego Śląska” 9

 

Od tego roku tworzymy także własne wydarzenie promujące inżynierię kosmiczną na Politechnice Wrocławskiej. Już 20 kwietnia będziemy mieli okazję zobaczyć się na Space Day’u. Pokazy, prezentacje, prelekcje, spotkania z firmami z branży i to wszystko w jednym miejscu. Zapraszamy!

 

 

Łazik

thumb___paseklaziki_resize_600_600.png

Podczas lat pracy nad łazikiem wypracowaliśmy wiele autorskich rozwiązań, które pozwalają nam być w czołówce drużyn na całym świecie. Na szczególna uwagę zasługują nasze innowacyjne opony wykonane z Cordury - trudnościeralnego materiału wykorzystywanego w wojsku. Tak wykonane koła wypełnione są styropianem, dzięki czemu idealnie dopasowują się do kształtu terenu i gwarantują przyczepność w trudnych warunkach. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu uproszczonego zawieszenia rocker boogie, znanego z łazika couriosity od NASA, udało nam się zredukować ilość kół do 4. W efekcie udało nam się zredukować masę łazika aby spełniać wymogi regulaminowe URC. Jesteśmy także jedną z niewielu drużyn wykorzystującym tylko 4 koła.  

 

Aktualnie kończymy budowę łazika o nazwie Scorpio X. Jest to szósta konstrukcja stworzona przez nasze koło.

thumb___render%C5%82azik_resize_600_600.

Nowy łazik będzie nieco większy i cięższy od poprzednika – ScorpioN. Wyposażyliśmy go w nowe moduły tak, aby spełniał nowe wytyczne regulaminu zawodów URC. W tym roku na zawodach musimy zmierzyć się z zadaniem Autonomous Task, w którym łazik wykaże się autonomicznością. W tym celu opracowaliśmy aplikację rozwiązującą problem komiwojażera. Aplikacja ta wybiera optymalną drogę pomiędzy wprowadzonymi współrzędnymi.

O naszym nowym łaziku oraz o naszych planach można przeczytać w Gazecie Wyborczej oraz w specjalnym artykule przygotowanym przez Politechnikę Wrocławską:

http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,21543619,studenci-buduja-lazik-marsjanski-z-laserami.html?disableRedirects=true

http://pwr.edu.pl/uczelnia/aktualnosci/powstaje-scorpiox-nowy-lazik-bedzie-gotowy-w-kwietniu-10405.htmlZapraszamy również na naszego Facebooka: Projekt Scorpio

oraz na naszą stronę: Strona Projektu Scorpio

Nagrody

thumb___try_resize_600_600.png
W zamian za pomoc chcieli byśmy aby wspierający mogli poczuć się częścią zespołu. W tym celu przygotowaliśmy niepowtarzalne nagrody, ściśle związane z tym czym się zajmujemy. Każdy może wygrać spotkanie z konstruktorami, zobaczyć nasze miejsce pracy, zadać dowolne pytanie dotyczące naszego pojazdu, a nawet stać się na chwilę „operatorem łazika”.

Zwracamy uwagę, że wspierając nas dowolną kwotą, oprócz wybranej nagrody otrzymują Państwo także wszystkie nagrody przysługujące za niższe kwoty!Jesteśmy grupą młodych pasjonatów, którzy są świetni w tym co robią. Chcielibyśmy dalej realizować naszą pasję i reprezentować naszą uczelnię na międzynarodowych mistrzostwach, rywalizując ramię w ramię z najlepszymi zespołami z całego świata. Dzięki udziałowi w konkursie możemy także inspirować innych i pokazać że inżynieria kosmiczna może się w naszym kraju rozwijać, a Polska może być znaczącą postacią na tej arenie. Jednak bez Państwa wsparcia nie będzie to możliwe.

Regulamin komentowania

Wybierz nagrodę