Pierwsza płyta afrykańskich czarodziejów muzyki!

Projekt
zakończony
311
/ 11500 zł
5
wspierających
 

Zapraszamy do zapoznania się z zespołem wyjątkowo utalentowanych młodych muzyków z Burkina Faso. Jeśli myślicie, że wiecie, jak brzmi afrykańska muzyka i nic Was tutaj nie zaskoczy, to posłuchajcie zamieszczonych poniżej nagrań.

Faso Amoubé to sześciu muzyków w wieku od 19 do 30 lat, którzy wszyscy pochodzą z tego samego regionu w północno-zachodniej części Burkina Faso. Wszyscy też są griotami. W społeczeństwach zachodniej Afryki grioci pełnią rolę depozytariuszy tradycji muzyczno-słownej, a społeczna instytucja zawodowego muzyka i opowiadacza datuje się od czasów powstania imperium Mali w XIII wieku. Niewykluczone, że niektóre motywy, jakie można usłyszeć w ich muzyce, są właśnie tak stare, ale Faso Amoubé przenosi tradycję do współczesności łącząc tradycyjne instrumenty z gitarami elektrycznymi. W skład zespołu wchodzą:

Massa Dembele (1994), kora

Noumassa Dembele (1994), balafona

Lassina Kienou (1990), gitara elektryczna

Moussa Dembele (1987), gitara basowa

Adama Koita (1993), calebasse, perkusja

Kader Coulibaly (1998), djembe

Pochodząc z rodzin griotów członkowie zespołu od dziecka chłonęli muzykę i grać nauczyli się sami. Bracia Massa i Noumassa Dembele grają razem od kiedy mieli sześć lat i już jako trzynastolatkowie byli mistrzami balafonu:



Dwa lata później wystąpili na festiwalu Skrzyżowanie Kultur w Warszawie z zespołem Faso Djigui, którego członkami byli także Adama i Kader. Zdjęcie z tego koncertu trafiło do hasła „balafon” w anglojęzycznej wersji wikipedii:

thumb_Balafon_children_burkina_faso_resi

https://en.wikipedia.org/wiki/Balafon#/media/File:Balafon_children_burkina_faso.jpg

W 2015 roku Massa i Noumassa znów przybyli do Warszawy, gdzie wystąpili na Skrzyżowaniu Kultur i zagrali też kilka innych koncertów:




Po ich powrocie do Burkina Faso, w grudniu 2015 roku powstał zespół Faso Amoubé, do którego oprócz kolegów z Faso Djigui dołączył starszy brat Massy i Noumassy, Moussa, oraz gitarzysta Lassina Kienou.

Faso Amoubé zagrało jak dotąd kilkadziesiąt koncertów w Burkina Faso, między innymi na SOKO Festival oraz podczas Afrykańskiego Festiwalu Filmu i Telewizji FESPACO w Ouagadougou. Czterech członków zespołu (Massa, Noumassa, Adama i Lassina) wystąpiło też w 2016 roku z innymi grupami na największym festiwalu w Burkina Faso: Semaine Nationale de la Culture. Jest to ogólnonarodowy konkurs obejmujący nie tylko muzykę czy taniec, ale także sztuki plastyczne, literaturę, a nawet tradycyjne sporty i sztukę gotowania. Eliminacje do finału, który miał miejsce w dniach 26.03-2.04, są wieloetapowe i zaczynają się jesienią poprzedniego roku. Zespół Faso Amoubé powstał już po ich rozpoczęciu, ale wszyscy muzycy, którzy wzięli udział w konkursie, zakwalifikowali się do finału, co świadczy o tym, że należą oni do czołówki muzycznej w swoim kraju.

Posłuchajmy na koniec samego zespołu. Tak brzmi Faso Amoubé na koncercie:


A tak na próbach:

https://soundcloud.com/user-421000389/sets/faso-amoube

Niestety jakość dźwięku nie jest wysoka – jak wiadomo, profesjonalne studio nagraniowe kosztuje. Jeśli chcieliby Państwo usłyszeć tę muzykę w postaci w pełni ukazującej jej niezwykłą energię oraz kunszt i fantazję jej twórców, zapraszamy do udziału w naszej akcji!

Kwota widoczna w projekcie obejmuje tylko koszt nagrań i produkcji płyty. Wszelkie nadwyżki zostaną przekazane jako honorarium dla zespołu, dlatego zachęcamy do hojności!

Strona zespołu na Facebooku: https://www.facebook.com/Faso-Amoub%C3%A9-407830099578897/

Projekt przygotowywany we współpracy z wydawnictwem KONADOR i sklepem www.folk.pl

 

Regulamin komentowania