KUJAWSKA ATLANTYDA – WYDANIE PŁYTY

Projekt
zakończony
15230
/ 17500 zł
140
wspierających
 

„Kujawska Atlantyda” to podsumowanie naszego eksperymentu muzyczno-rodzinno-społecznego, a wydana płyta będzie zwieńczeniem kilkuletniej pracy nad rekonstrukcją i próbą ożywienia w naturalnym kontekście dawnej tradycyjnej muzyki z Kujaw.


thumb_13615054_1151696248219791_20764617


Program,  który swoją premierę miał w 2014 na Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, jest wynikiem poszukiwania stylu kujawskiego - zarówno w śpiewie, jak i muzyce instrumentalnej oraz tańcu.

Śpiewamy i gramy pieśni obrzędowe, liryczne, taneczne, przyśpiewki, kujawiaki, chodzone i oberki.


 „Kujawską Atlantydę” prezentowaliśmy  na Festiwalu „Pieśń naszych korzeni” w Jarosławiu w 2015 roku, na Festiwalu Etnokraków-Rozstaje w 2016 r.,  a także w warszawskiej Przestrzeni Prywatnej, gdzie powstała część nagrań oraz w regionie - w Płowcach, Choceniu, Radziejowie, Włocławku i Żninie.


Podczas wydarzeń na Kujawach prowadziliśmy warsztaty dla dzieci i młodzieży, a  koncerty spotkały się ze wzruszeniem mieszkańców, którzy rzadko mają okazję słyszeć obecnie taką muzykę w swojej okolicy.


thumb_Rozstaje3_resize_600_600.jpg 


W nagraniach do płyty „Kujawska Atlantyda” śpiewa zespół Warszawa Wschodnia, gra Janusz Prusinowski Kompania, a jako goście specjalni  występują:  Zdzisław Piernik, pochodzący z Kujaw światowej sławy wirtuoz tuby, improwizator, wykonawca muzyki współczesnej oraz Danuta Kaczmarek ze Śmiłowic, animatorka i artystka ludowa, zdobywczyni I nagrody na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, która uczyła się śpiewu od matki, tradycyjnej śpiewaczki weselnej.

 

W pracy nad płytą wykorzystaliśmy materiały źródłowe pochodzące z archiwów muzycznych (Instytut Sztuki PAN, Polskie Radio Pomorza i Kujaw), własnych badań terenowych, wspomnień rodzinnych, a także publikacji naukowych, m.in. dzieł Oskara Kolberga i „Polskiej pieśni i muzyki ludowej” pod redakcją Ludwika Bielawskiego.


thumb_14680566_1138614396174873_30901887




Na co zbieramy

- opracowanie merytoryczne wydawnictwa, w tym przygotowanie tekstów do książeczki i tłumaczeń na język angielski.;

- opracowanie projektu graficznego książeczki, okładki, płyty;

- wytłoczenie 1500 egzemplarzy płyty;

- druk książeczki i okładki;

- podstawową promocję płyty

- produkcję klipu promocyjnego


Wykonawcy którzy wzięli udział w nagraniach:

 

Zespół Warszawa Wschodnia (śpiew): thumb__Fot.Andrew_Cronshaw_resize_600_60



Justyna Piernik

Joanna Górska

Ewa Grochowska

Anna  Jakowska

Jagna Knittel

Monika Walenko-Ilitsang

Taras Shumeyko

Cezary Szymański (lira korbowa, fujarka)

 

Warszawa Wschodnia to zespół wokalny zajmujący się dokumentacją, rekonstrukcją i wykonywaniem polskich, rosyjskich i ukraińskich pieśni tradycyjnych, a także organizacją wydarzeń kulturalnych. W jego repertuarze znajdują się utwory, zbierane przez członków grupy podczas licznych podróży etnograficznych głównie na ukraińskie Polesie, do południowo-zachodniej Rosji, a w Polsce – na Kurpie, Kujawy czy Mazowsze. Ważnym źródłem są także polskie, ukraińskie i rosyjskie archiwa muzyczne. Głównym celem zespołu jest odtwarzanie dawnego, ginącego już sposobu śpiewania oraz dokumentacja najcenniejszych zjawisk wschodniosłowiańskiej kultury muzycznej, a najważniejszą inspiracją jest kontakt z wiejskimi mistrzami – śpiewakami starego pokolenia, których członkowie grupy odwiedzają od wielu lat. Uczą się od nich zarówno pieśni, jak i oryginalnego sposobu śpiewania. Zespół istnieje od 1999 roku. Wcześniej działał pod nazwą "Muzyka z Drogi".

https://www.facebook.com/ZespolWarszawaWschodnia/

 

Janusz Prusinowski Kompaniathumb_03-02.08-JANUSZ-PRUSINOWSKI-KOMPAN


Janusz Prusinowski – skrzypce, harmonia, śpiew

Piotr Piszczatowski – baraban, bębenek, II skrzypce, basy, śpiew

Piotr  Zgorzelski – basy, kontrabas, śpiew, prowadzenie tańca

 

Janusz Prusinowski Kompania to uczniowie i kontynuatorzy muzyków wiejskich, a zarazem awangardowa formacja o charakterystycznym brzmieniu i własnym języku improwizacji. Muzykę łączą z tańcem, archaiczność – z nowoczesnością. Rozpoznawalny styl Kompanii stanowi próbę nowego odczytania najważniejszych elementów wiejskiej muzyki z centralnej Polski. Mazurki – śpiewane, grane, sprawdzone setki razy w tańcu, improwizowane na żywo i… człowiek współczesny. Co można wydobyć z archaicznych, na pozór prostych melodii i rytmów bez uciekania się do mody na miksowanie sampli? Okazuje się, że tradycyjna muzyka polskiej wsi może być punktem odniesienia dla wielu gatunków: poprzez melodykę i rubato bliska Chopinowi, z powodu improwizacji nieodległa bluesowi i jazzowi, kolorystyką przywodząca na myśl muzykę współczesną, ekspresją zaś – rocka. W 2008 roku zespół wydał płytę „Mazurki”, która zebrała entuzjastyczne recenzje, w 2010 – „Serce”. W latach 2008–2010 zespół kilkakrotnie występował we Francji i we Włoszech (m.in. na festiwalu Corso Polonia w Rzymie), a także w Gruzji, Azerbejdżanie, Estonii, USA (m.in. Carnegie Hall NY, Chicago Symphony Center), Kanadzie (Vancouver Folk Music Festival), Belgii, Portugalii, Luksemburgu i oczywiście w Polsce. W 2010 roku muzycy skupili się na wiejskich źródłach muzyki Fryderyka Chopina – powstał specjalny program przygotowany we współpracy z pianistami: Januszem Olejniczakiem, Magdaleną Wojciechowską i Nargiz Alijarową. Zespół grał również wspólne koncerty z Michałem Urbaniakiem, Arturem Dutkiewiczem i Alimem Gasymowem. Muzyka Kompanii rozbrzmiewa też w przedstawieniach teatralnych Teatru Narodowego i Teatru Polskiego Radia.

https://www.facebook.com/prusinowskitrio/?fref=ts

http://www.januszprusinowskikompania.pl/

 

Goście

 

Zdzisław Piernikthumb_Zdzis%C5%82aw_Piernik_resize_600_6


Na płycie gra na tubie i improwizuje z towarzyszeniem córki kujawiaka zapamiętanego z dzieciństwa. Początki jego zainteresowań muzycznych ściśle związane są z postaciami ojca i stryja, grających i śpiewających na potańcówkach w Płowcach koło Radziejowa.


thumb_03_resize_600_600.jpg

 

„Zdzisław Piernik odkrył piękno brzmienia tuby, jej oryginalną barwę i ogromną skalę już w latach 60. XX wieku i postanowił zainteresować nią szeroką publiczność. Taka postawa budziła wówczas w Polsce zdziwienie, bowiem do tego czasu tubę uważano jedynie za instrument orkiestrowy. Wobec braku oryginalnej literatury artysta początkowo dokonywał transkrypcji utworów pisanych na inne instrumenty takich kompozytorów jak B. Marcello, R. Schumann, F. Schubert, W. A Mozart, C. Saint-Saens, L. van Beethoven, J. Nowakowski. M. K. Ogiński i. in. Po serii muzycznych podróży i nagrań płytowych z repertuarem klasycznym rozpoczął eksperymenty sonorystyczne z tubą preparowaną. Z wykorzystaniem ustników, tłumików i dźwięczników od innych instrumentów do swojej gry wprowadzał frullata, flażolety i wielodźwięki. Począwszy od lat 70. utwory dla niego pisali i dedykowali mu wybitni kompozytorzy muzyki współczesnej, m.in. K. Penderecki, W. Szalonek, H. M. Górecki, Z. Bargielski, B. Schaeffer, B. Ammann, R. Haubenstock - Ramati. Kompozycje te miały prawykonania na festiwalach muzyki współczesnej w Polsce i za granicą, m.in. w Bayreuth, Witten, Darmstadt, Salzburgu, Bourges, Sztokholmie, Los Angeles." (źródło - wikipedia)

 

Danuta  Kaczmarek thumb_Danusia_resize_600_600.jpg

 

Śpiewaczka ze Śmiłowic, w gminie Choceń, powiecie włocławskim.  W jej repertuarze znajdują się m.in. stare pieśni weselne, ballady i przyśpiewki, których nauczyła się od rodziców. Kilkukrotnie zdobyła pierwsze miejsce w kategorii „śpiewacy i gawędziarze” na Spotkaniach z Folklorem Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej w Ciechocinku. Aktywnie uczestniczy w życiu społeczno-kulturalnym Gminy Choceń, od wielu lat kieruje zespołem „Śmiłowiónki”.  Laureatka wielu nagród ogólnopolskich i regionalnych. Na płycie śpiewa pieśń weselną i balladę.



Program telewizyjny Kujawska Atlantyda, nadany w TVP Kultura w cyklu Dzika Muzyka w 2016 r.:


https://vod.tvp.pl/27175393/kujawska-atlantyda

Koncert "Kujawy" zespołów Warszawa Wschodnia i Janusz Prusinowski Kompania na Zamku Królewskim w Warszawie w czasie Festiwalu "Wszystkie mazurki świata" 2014 r.

https://www.youtube.com/watch?v=KIRO93vnGu0


Koncert w Płowcach: 

https://vimeo.com/123017820

Wszystko o moim Ojcu. Portret Zdzisława Piernika - audycja Justyny Piernik w Programie 2 Polskiego Radia:

http://www.polskieradio.pl/8/2384/Artykul/971323,Wszystko-o-moim-ojcu-Portret-Zdzislawa-Piernika

 

Tekst Justyny Piernik o projekcie na portalu Akademia Kolberga:

http://www.akademiakolberga.pl/project/kujawska-atlantyda-czyli-kreta-droga-do-ojczyzny-opowiesc-spiewaczki/

 


KONTAKT:


telefon: 600 553 674 (Justyna Piernik)

mail: [email protected]


>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>


English version


“Kujawy Atlantis” CD album summarises our great experiment in three dimensions: musical, social and family derived.
The CD finalises few years of our work on traditional music of Kujawy region; this comprises both reconstruction of the music from the archives, as well as reviving it in its natural context.

We have been searching for traditional Kujawy style in songs, instrumental music and dance. We have revived some of the most archaic ritual, lyrical and dance tunes: “kujawiak”, “chodzony” and “oberek”. These traditional musical styles have disappeared from Kujawy long time ago and our concerts in local towns in Kujawy had a great success, as the residents could relate gain to their lost tradition. Apart from concerts, we led vocal and instrumental workshops with children and local youth.

The musical program had its premiere in 2014 during International Festival Mazurkas of the World in Warsaw and since then we presented it in Warsaw, Krakow, and some parts of it in London.

In the “Kujawy Atlantis” CD, next to the East Warsaw Ensemble and Janusz Prusinowski Kompania, one can hear a world known tuba virtuoso and contemporary music improvisator Zdzisław Piernik, who has strong ties with Kujawy region as he was born and grew up there, and Danuta Kaczmarek from Śmiłowice, music animator, winner of the Kazimierz Traditional Music Festival, who had learnt her tunes and vocal style from her mother, traditional singer.

 

Collected money will be spent for the full publication of the CD and its promotion, including a video clip.



Choose your prize

10zl – package of great gratitude

30zl – electronic package – Kujawy Atlantis CD in mp3 format and an e-mail appreciation

50zl – anonymous tangible package - Kujawy Atlantis CD and an e-mail appreciation

 

70zl – personal Kujawy package - Kujawy Atlantis CD signed by the artists


100zl – Kujawy - Mazurkas package - Kujawy Atlantis CD and Mazurki CD by Janusz Prusinowski Kompania; both signed by the artists

 

100zl – Kujawy - “under the sky” package - Kujawy Atlantis CD and “Po kolana w niebie” CD by Janusz Prusinowski Kompania; both signed by the artists

 

120zl – Kujawy – Russia package - Kujawy Atlantis CD and 2 CD album „Laweczka” by the East Warsaw Ensemble; both signed by the artists

120zl – Kujawy – Sweden package - Kujawy Atlantis CD and a 2 CD album „Poland - paths of dance”; both signed by the artists

 

150zl – Kujawy – Russia – Sweden package - Kujawy Atlantis CD signed by the artists; 2 CD albums „Laweczka” and „Poland – paths of dance”

 

200zl – Happy Singer 1 package - Kujawy Atlantis CD signed by the artists and participation in vocal workshops with Ewa Grochowska

 

200zl – Happy Singer 2 package - Kujawy Atlantis CD signed by the artists and participation in vocal workshops with Justyna Piernik

 

200zl – Happy Base player package - Kujawy Atlantis CD signed by the artists and participation in base workshops with Piotr Zgorzelski

 

300zl – Happy Fiddler package - Kujawy Atlantis CD signed by the artists and participation in fiddle workshops with Janusz Prusinowski

 

1000zl – Kujawy sponsor package – 10 x Kujawy Atlantis CD’s, your logo or name on the CD cover as a sponsor and participation with one of the workshops chosen by you

 

2000zl – Kujawy sponsor package – 20 x Kujawy Atlantis CD’s, your logo or name on the CD cover as a sponsor and participation with all the workshops above


 

Regulamin komentowania

Wybierz nagrodę