Wietrzni OPTYmiści

Projekt
zakończony
5520
/ 15000 zł
56
wspierających
 

Kim jesteśmy?

W 2014 roku, kilku młodych instruktorów prowadzących harcerskie drużyny wodne, postanowiło połączyć siły, aby móc jeszcze lepiej pracować z dziećmi i młodzieżą. Tak powstał 1 Szczep Drużyn Wodnych im. gen. Mariusza Zaruskiego. 

Działamy w Hufcu ZHP Białystok, liczymy 6 jednostek i ciągle się rozwijamy. Jako jedyni w województwie podlaskim pracujemy specjalnością żeglarską z zuchami, czyli dziećmi od 6. do 10. roku życia. Sami jesteśmy młodymi instruktorami, którzy kochają żeglarstwo. Ciągle poszerzamy swoje umiejętności i pragniemy przekazywać wiedzę naszym zuchom i harcerzom. 


thumb_szczep1_resize_600_600.jpg


Wietrzni OPTYmiści - o co chodzi?

Od wielu lat jeździmy na obozy żeglarskie, na których zachęcamy dzieci i młodzież do żeglowania, a od dwóch lat organizujemy takie obozy samodzielnie. Większość młodych żeglarzy pierwsze kroki stawia na małych łódkach - optymistach- które pozwalają dzieciom zdobyć podstawowe umiejętności żeglarskie. Chcielibyśmy, aby nasze zuchy i młodsi harcerze także mieli taką możliwość. Niestety wypożyczenie tych jachtów jest praktycznie niemożliwe. 


thumb___opty1_resize_600_600.jpg


Jednak jesteśmy wiecznymi OPTYMISTami i wierzymy, że możemy to zmienić. Dlatego prosimy o pomoc w spełnieniu marzeń naszych małych żeglarzy. W tym roku organizujemy obóz żeglarski w Suchej Rzeczce koło Augustowa, która leży nad pięknym jeziorem Serwy, idealnym do nauki żeglowania. Pragniemy, aby nasi najmłodsi mogli skorzystać z tej okazji i rozpocząć swoją żeglarską przygodę. 

Dlaczego optymisty?

Nie od razu Rzym zbudowano, a i żeglarz nie wypływa na wyprawę dookoła świata bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Chcemy, by nasi najmłodsi mogli w przyszłości realizować takie marzenia w sposób bezpieczny i profesjonalny. Do nauki żeglarstwa konieczny jest sprzęt, a ten musi być odpowiednio przystosowany. Zuch nie będzie w stanie poprowadzić większego jachtu, dlatego potrzebne nam są specjalnie dla nich stworzone jednostki – optymisty. Jest to jednoosobowa łódka regatowa, na której swoją żeglarską przygodę rozpoczyna praktycznie każdy młody żeglarz.

Optymist posiada wiele zalet, które klasyfikują go jako jacht odpowiedni do nauki żeglarstwa. Przygotowanie go do wypłynięcia jest szybkie, dziecko po kilku próbach jest w stanie poradzić sobie z tym samodzielnie. Optymist jest również bardzo łatwy do sterowania, a stosunkowo trudny do przewrócenia, co sprawia że jest bezpieczny. Dzieci mogą dzięki temu uczyć się samodzielności, ale jednocześnie współpracy, bo na wodzie trzeba uważać i dbać o kolegów. 


thumb___opty2_resize_600_600.jpg


Ile to kosztuje?

Nowa łódka kosztuje ok. 3 700 zł. Dlaczego nowa? Nasza przygoda z tą klasą jachtów dopiero się zaczyna. Chcemy mieć pewność, że nic nie pokrzyżuje naszych planów i nie będziemy musieli skupiać się na remontowaniu sprzętu, a na umiejętnościach rozwijanych przez zuchy i harcerzy. 

Aby móc efektywnie szkolić dzieci potrzebujemy kilku jednostek. Zależy nam na zakupie 4 jachtów, ale każdy z nich będzie dla nas dużym krokiem do samodzielności i niezależności w szkoleniu. Dlatego jeśli nie uda nam się zebrać całej zakładanej kwoty, zakupimy tyle optymistów, ile będzie możliwe. Wierzymy jednak w siłę społeczności i mamy nadzieję, że będziemy mogli się cieszyć wspaniałą flotą. Natomiast jeśli przekroczymy zakładany próg, nadwyżkę zainwestujemy w środki bezpieczeństwa - ponton z silnikiem lub jachty dla starszych harcerzy. Ogromnie wierzymy, że nam się uda! 


thumb_zuchy_resize_600_600.jpg


Poznaj nas lepiej!

Zachęcamy do zajrzenia na naszą stronę internetową i fp na portalu facebook. Liczymy na Waszą pomoc!

Strona internetowa: http://1szdw.zhp.net.pl/
Facebook 1 Szczepu Drużyn Wodnych: https://www.facebook.com/1szdw/
Facebook naszych zuchów: https://www.facebook.com/91bdzpiraci/
Facebook naszych harcerzy młodszych: https://www.facebook.com/19.BWDH.Galeon/

Chętnie odpowiemy na każde pytanie. Zachęcamy do pisania do nas na facebooku 1 Szczepu lub e-mailem [email protected]

Regulamin komentowania

Wybierz nagrodę