Jeszcze tu wrócę / lato: Kalendarz Loesje półroczny

Projekt
zakończony
11180
/ 9345 zł
232
wspierających
 
Typ projektu:
Dlaczego Loesje wydaje kalendarz od czerwca do grudnia?

Kalendarz z tekstami Loesje to sposób na to, aby inspirujące hasła trafiły poza obieg internetowy i mogły zrobić komuś dzień dobry.
Pierwszy kalendarz z polskimi hasłami Loesje powstał w grudniu zeszłego roku, również dzięki akcji crowdfundingowej. Mimo że od jego wydania minęło ponad dwa miesiące – wciąż dostajemy pytania o jego dostępność. Bardzo nas to cieszy, a po wielu wahaniach decydujemy się na kolejną akcję, która ma zapewnić dodruk.
Na co dzień działamy jako inicjatywa oddolna, stąd crowdfunding jest dla nas praktyczną możliwością na sfinansowanie tego pomysłu – każdy wspierający otrzymuje kalendarz, a hasła Loesje trafiają w obieg w formie drukowanej.
Ze względu na czas trwania kampanii i czas potrzebny na wydruk kalendarza i przekazanie go wspierającym, zdecydowaliśmy o wydaniu kalendarza półrocznego, a w zasadzie – siedmiomiesięcznego – od czerwca do grudnia. Dlatego tym razem na okładkę wybraliśmy hasło "Jeszcze tu wrócę / lato / Loesje".

thumb__1_Kalnd_cz-li_small_resize_600_60

Jak wygląda kalendarz Loesje?

Kalendarz ma poręczny format A6 i charakter "zrywki", którą w dzieciństwie mogliście widywać u dziadków. Każdy dzień ma przypisane inne hasło Loesje, a poza tekstami z plakatów gdzieniegdzie kryją się dodatkowe kartki z niespodziankami i kreatywnymi zabawami. Kartki każdego miesiąca zostały zaprojektowane w innym stylu, ale wszystkie łączy czarno-biała estetyka typowa dla plakatów Loesje. Ponieważ kartki zadrukowane są tylko z jednej strony – rewers można wykorzystać na notatki czy pamiętnik.

thumb__2_Kalnd_sie-wrz_small_resize_600_

A do tego pocztówka i wlepki!

Kalendarzowi towarzyszy kartka pocztowa A6 z hasłem "Świat jest piękniejszy z tobą". Ten tekst Loesje to gwarancja na poprawienie humoru sobie i innym.
Nakład pozwoli na to, aby pocztówka stanowiła pamiątkę dla osób, które wesprą projekt, a ponadto była dostępne na otwartych warsztatach kreatywnego pisania organizowanych przez Loesje. W ten sposób możesz podarować kartkę zupełnie nieznajomej osobie, która przyjdzie na warsztaty, by dołożyć kreatywną cegiełkę do nowych tekstów Loesje – Ty z kolei zobaczysz efekty twórczej warsztatowej pracy w postaci kolejnych plakatów na www.loesje.pl oraz www.loesje.org. Możesz też przyjść na warsztaty i otrzymać kolejną pocztówkę :)

Dodatkowo Loesje wyda także nową serię wlepek (10 haseł), które trafią do wspierających projekt oraz na otwarte warsztaty pisania. Głosowanie online na teksty, które złożą się na tę serię odbędzie się w drugiej połowie akcji crowdfundingowej, na oficjalnym profilu Loesje Polska w serwisie Facebook.com (www.fb.com/loesjepolska).

thumb_Poczt_wlepsmall_resize_600_600.jpg

Jak to działa?

W ramach tego projektu zbieramy przede wszystkim na dodruk kalendarza, pocztówek oraz wlepek, a także prace graficzne niezbędne do przystosowania projektu do okresu od czerwca do grudnia. Każdy pakiet obejmuje też koszty wysyłki. Jeśli akcja się powiedzie, każdy wspierający otrzyma kalendarz i inne upominki z wybranego przez siebie zestawu. Część pocztówek i wlepek trafi na otwarte warsztaty kreatywnego pisania, których kalendarium można znaleźć na stronie www.loesje.plTak powstawała holenderska edycja kalendarza Loesje na rok 2017

A tak będą wyglądać kartki z polskiego wydania:

thumb__3_Kalnd_paz_list_small_resize_600

Kim jest Loesje i dlaczego pisze teksty?

Loesje [luszje] to imię młodej Holenderki, które od ponad 30 lat gości na czarno-białych plakatach z inspirującymi hasłami. Dzięki krótkim tekstom Loesje pragnie inspirować do refleksji i kreatywnego myślenia, a także uświadamiać, że każdy może mieć wpływ na swoje najbliższe otoczenie.
Imię to posłużyło również jako nazwa międzynarodowej organizacji (Loesje International) i sieci grup lokalnych, obecnych w prawie 30 krajach. Grupy lokalne organizują m.in. warsztaty kreatywnego pisania, podczas których powstają plakaty w różnych językach. Teksty Loesje zawsze mają autorski charakter (nie są cytatami), a po warsztatach trafiają też na wlepki, murale, przypinki, magnesy, torby.

Jedną z grup lokalnych jest Loesje Polska, która organizuje tę akcję.
Loesje nie jest organizacją o bardzo sformalizowanych zasadach. Jesteśmy grupą osób, która w kreatywny sposób praktykuje wolność wypowiedzi. Działamy oddolnie, chcąc zaprosić do refleksji, uśmiechu, spojrzenia na rzeczywistość z innej perspekywy.

Jako Loesje Polska w ciągu ostatnich kilku lat zorganizowaliśmy kilkadziesiąt otwartych warsztatów kreatywnego pisania (m.in. w Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Białymstoku, Hrubieszowie), w trakcie których powstało kilkaset plakatów. Wszystkie dostępne są nieodpłatnie w archiwach na stronach Loesje.pl oraz Loesje.org w formacie pdf. Dzięki temu każdy może pobrać je i wykorzystać w dowolnym niekomercyjnym celu, np. powiesić na klatce schodowej, w szkole, w miejscu pracy, oprawić w ramkę czy opakować w niego prezent.
Szczegółowe informacje o naszych działaniach dostępne są na stronie www.loesje.pl.Jak przebiega projekt?

1. Akcja trwa do 5 kwietnia – tym razem jest dłuższa, dzięki czemu może wziąć w niej udział więcej osób – również dzięki temu, że nie ma limitu w podstawowym pakiecie upominkowym akcji (kalendarz, pocztówki, wlepki).

2. W drugiej połowie trwania projektu (druga połowa marca) na oficjalnym profilu Loesje Polska w serwisie Facebook.com odbędzie się głosowanie na wlepki, które trafią do crowdfundingowej serii: www.fb.com/loesjepolska

3. W przypadku powodzenia projektu (uzbierania kwoty minimalnej do końca zakończenia akcji) – przygotowujemy i wysyłamy kalendarz, pocztówki i wlepki do druku.

4. Po uzbieraniu kwoty minimalnej skontaktujemy się indywidualnie z osobami, które wpłaciły cegiełki na rzecz projektu – by ustalić adres wysyłki oraz teksty na przypinki/magnesy/płótno, zależnie od tego, jaki typu upominku wybierze dana osoba. Po tych ustaleniach zestawy prezentów rozsyłamy pocztą (przesyłki polecone tzw. gabaryt B, koszt wysyłki wliczony jest w akcję; płótna – wysyłki kurierem). W przypadku pakietu warsztatowego – ustalimy z wspierającym datę i miejsce warsztatów.

5. Jeśli akcja zakończy się powodzeniem, tuż po jej zakończeniu przygotujemy pliki do druku – szacujemy, że będzie to nie później niż 10 kwietnia, stąd druki powinny być gotowe do końca tego miesiąca. Upominki będziemy wówczas rozsyłać w maju – więc do każdego wspierającego trafią one przed pierwszą datą ujętą w kalendarzu (1 czerwca).

6. Ponieważ Loesje w Polsce jest jednym ze stałych działań Fundacji Sztuki Arteria, w przypadku powodzenia projektu, zebrane środki zostaną formalnie przekazane na konto Fundacji, która później przekaże upominki wspierającym i przygotuje raport. Więcej o Fundacji Sztuki Arteria: Arteria.art.pl

thumb_Torby1small_resize_600_600.jpg


Na co zostaną przeznaczone środki z akcji?

1. Przede wszystkim na druki (kalendarz, pocztówki, wlepki) oraz drobne prace graficzne związane z przygotowaniem druków – ich minimalny koszt to w sumie 4900 zł brutto (może on być wyższy – zależnie od tego, ile osób wesprze akcję w pakiecie podstawowym, gdzie nie ma górnego limitu liczby upominków; wyprodukujemy je wszystkich osób, które będą nim zainteresowane – pod warunkiem, że akcja zbierze kwotę minimalną).

2. Koszty wysyłek są już wliczone w akcję (wysyłki zrealizujemy pocztą, tzw. gabarytem B – ze względu na rozmiary kalendarza; albo kurierem – w przypadku płócien). Odbiór osobisty będzie możliwy tylko w Warszawie (okolice Metra Świętokrzyska) – a te osoby, które zdecydują się na taką drogę, mogą liczyć na pakiet dodatkowych pocztówek, wlepek, przypinki i magnes. Koszty wysyłek szacujemy na min. 3800 zł (mogą być wyższe, zależnie od tego, ile osób wesprze akcję w pakiecie podstawowym, gdzie nie ma górnego limitu liczby upominków).

3. Wśród kosztów jest także prowizja, jaką pobiera serwis OdpalProjekt.pl, w wysokości 4.9%, oraz prowizja pobierana przez operatora płatności w wysokości 2.5% uzbieranej kwoty (w sumie 7.4%, zgodnie z Regulaminem serwisu, według par. 4; stąd przy kwocie 8700 zł prowizje brutto to dodatkowe 645 zł).

5. W przypadku uzbierania kwoty większej niż minimalna, zwiększymy nakład druków proporcjonalnie do liczby osób, które wesprą projekt.

thumb_Poczt_przy_small_resize_600_600.jp


Gdzie znaleźć Loesje?

  • www.loesje.pl – informacje o działaniach grupy Loesje Polska; archiwum plakatów z warsztatów kreatywnego pisania prowadzonych przez Loesje Polska i tłumaczenia plakatów z  serii międzynarodowych na język polski; plakaty można nieodpłatnie pobrać w formacie pdf z działu Plakaty

  • www.loesje.org – strona Loesje International, poświęcona działaniom międzynarodowym; obszerne archiwum plakatów w różnych językach (m.in. angielski, holenderski, francuski, hiszpański, niemiecki, polski); plakaty można nieodpłatnie pobrać w formacie pdf z działu Archive

  • www.facebook.com/LoesjePolska – oficjalny profil Loesje Polska, codzienna dawka pozytywnych tekstów Loesje i bieżących informacji o działaniach

  • www.instagram.com/loesje_pl – oficjalne konto Loesje Polska na Instagramie, inspirujące hasła Loesje w różnych zakątkach świata i bez filtra ;)

  • www.twitter.com/LoesjePL – oficjalny profil Loesje Polska, krótkie i inspirujące hasła od Loesje po polsku i angielsku

  • www.facebook.com/Loesjeint – oficjalny profil Loesje International, teksty Loesje po angielsku oraz bieżące informacje o działaniach międzynarodowych


Jak się z nami skontaktować?
1. Pytania związane z projektem: [email protected]
2. Inne pytania, warsztaty: [email protected]

Więcej o Loesje

  • Posłuchaj o warsztatach kreatywnego pisania Loesje w audycji Kwadrans bez muzyki
  • Posłuchaj audycji o Loesje i kreatywnym języku polskim w Czacie Czwórki
  • Przeczytaj o trwającej do końca marca w krakowskim Pasażu wystawie posterów Loesje w O.pl

Regulamin komentowania

Wybierz nagrodę