O mnie
Nazywam się Kasia Sawko. Cztery lata temu zaczęłam hobbystycznie dłubać w drewnie i skrzyknęłam koleżanki i znajome, które tak jak ja czuły, że stolarka nie musi być zarezerwowana tylko dla chłopaków. Pomysł chwycił jak szalony! Rok później zrezygnowałam z pracy na etacie, by wspólnie z moim chłopakiem poświęcić się w całości obróbce drewna i dzieleniu się tą frajdą z innymi.
Dziś WIÓRY LECĄ to dwie stolarnie - jedna w Warszawie i jedna w pięknym siedlisku na Podlasiu, to krótko i długoterminowe kursy stolarki i renowacji mebli. Przede wszystkim jednak - to wciąż powiększające się grono miłośników drewna, którzy zaczynali od półki na książki a dziś potrafią zbudować stół, szafę i piękny regał. Chcecie poznać nas lepiej? Zapraszamy na naszą stronę i na FB!
Co chcę zrobić?
Na rynku książek przybywa poradników w stylu “Zrób to sam”, jednak nie znalazłam żadnej pozycji dla osób takich jak ja i nasi kursanci - całkiem początkujących, stopniowo i bez ciśnienia zdobywających kolejne etapy wtajemniczenia, tęskniących za manualną robotą z konkretnym, namacalnym efektem końcowym. Tak narodził się pomysł na książkę, którą mamy nadzieję wydać z Waszą pomocą!
O czym i dla kogo będzie ta książka?
Kto i dlaczego dzisiaj majsterkuje
Piszemy książkę, która opowie, za co kochamy robotę w drewnie. A jest za co! Opowiemy, dlaczego dzisiaj coraz więcej ludzi wyprostowuje wreszcie zgarbione nad komputerem plecy i łapie za hebel. Opowiemy o seniorkach, które na emeryturze zbijają deski, o młodych ojcach, którzy budują drewniane kołyski i młodych mamach, które w naszej stolarni robią piękne stojaki na wino do kuchni! Zdradzimy, co najczęściej robią sobie z drewna informatycy i pokażemy, co dobrego dla naszych mózgów mogą zdziałać prace manualne.
Proste, przyjazne instrukcje
W drugiej części książki zaprezentujemy pięknie zilustrowane instrukcje typu zrób-to-sam, podzielone na trzy poziomy trudności: od super prostych, które całkiem łatwo zrobić samemu, przez ciut bardziej wymagające, przy których przyda się konkretna pomoc fachowca, po najbardziej złożone - dla tych, którzy połknęli stolarskiego bakcyla i śnią o frezarkach.
Instrukcja, jak samemu wystartować i zaoszczędzić na usługach stolarskich
Mamy za sobą doświadczenia z grubo ponad tysiąca przeprowadzonych warsztatów, na których uczymy pracy z narzędziami i drewnem osoby przeważnie bez majsterkowych doświadczeń, więc czujemy, że nasz poradnik może mieć sporą wartość praktyczną. Posłuży też, mamy nadzieję tym, do których nie możemy dotrzeć z warsztatami i tym, którzy chcą zwyczajnie zaoszczędzić na wyposażeniu swojego mieszkania.
Na co zbieramy pieniądze?
Chcemy wydać tę książkę niezależnie, dlatego potrzebujemy pieniędzy na grafikę, korektę, skład i druk. Za zebrane środki wypuścimy w świat i w Wasze ręce wiórowy przewodnik - książkę o tym, że drewno jest wspaniałym nauczycielem cierpliwości i najlepszym przyjacielem dziewczyny i chłopaka!
Jeśli uda nam się zgromadzić więcej środków, zwiększymy nakład i przeznaczymy pulę egzemplarzy dla instytucji kobiecych, z którym mamy okazję na Wiórach współpracować: od kobiecego aresztu, przez spółdzielnie socjalne po stowarzyszenia seniorek na podkarpackich wsiach.
Ze względu na naszą stałą współpracę z marką Bosch, za ewentualne propozycje wspacia dziękujemy innym producentom elektronarzędzi.
Nasz zespół
Kasia Sawko - matka-założycielka, amatorka stolarki i stolarka-amatorka z coraz lepszą ręką do dłuta i hebla, autorka koncepcji książki i jej redaktorka
Michał Malikowski - ojciec-założyciel, stolarz-pasjonat, konsultant techniczny i merytoryczny książki
Michał Tomaszewski - nasza prawa stolarska ręka, współprowadzący wiórowe warsztaty, autor książkowych instrukcji "zrób-to-sam"
Małgorzata Ciępka - prawie inżynier architekt, studentka meblarstwa na SGGW, nasza kursantka, autorka książkowych ilustracji
Dorota Borodaj - zakochana w idei Wiórów od początku ich istnienia, współredaktorka książki i autorka wywiadów z kursantami