Dronem na ratunek

Projekt
zakończony
5
/ 6200 zł
1
wspierających
 
Typ projektu:

Kilka słów wstępu…

Z roku na rok zderzamy się z brutalną rzeczywistością, która stanowi realne zagrożenie dla naszego życia. Dzięki wspólnej działalności istnieje natomiast szansa aby to zagrożenie zminimalizować. To jest właśnie kluczem tego projektu.

Kim jestem?

thumb__3aabb84b44_resize_600_600.jpeg

Nazywam się Bartłomiej Janisz. Do moich zainteresowań należą głównie nowe technologie i innowacje, które dzięki nim powstają. Od 2 lat moje zainteresowania skupiły się na celach do jakich wykorzystywane są drony. Niniejsza kampania została uruchomiona gdzie celem jest stworzenie urządzenia, które podłączone do drona będzie wspomagać akcje ratunkowe, poszukiwania i kontrolę skupisk ludzkich Więcej na temat tego pomysłu opisałem poniżej gdyż postanowiłem wspomóc się kampanią crowdfundingową i odpalić projekt pt. „Dronem na ratunek”.


Skąd się wziął mój pomysł?

W Internecie ale nie tylko napotykamy multum wiadomości z kraju i świata o klęskach żywiołowych, poszkodowanych osobach, ludziach, którzy zostali odcięci od świata a nawet o akcjach poszukiwawczych zaginionych osób. Te sytuacje wymagają przeprowadzenia szybkiej i skutecznej akcji ratunkowej jednak pojawiają się ograniczenia, które często uniemożliwiają dostęp do takich osób a nawet utrudniają i blokują oszacowanie sytuacji aby podejmować kolejne kroki akcji ratunkowych. Przykładem mogą być powodzie. W dzisiejszych czasach brak odpowiednich rozwiązań zmusza służby ratownicze do prowadzenia akcji lądowych. Podobnie jest w przypadkach zaginięć i oceny skali powstałego zagrożenia. Choć drony są już w takich celach wykorzystywane to nadal jest to trudno dostępne dla wielu jednostek.

Teraz do sedna.

Celem projektu jest stworzenie urządzenia, które będzie podczepiane do drona i pełniło wiele funkcji, które swoje zastosowanie znajdą tam gdzie człowiek ma utrudniony lub uniemożliwiony dostęp. Przyjęto dla niego nazwę RBox.


Szczegóły dotyczące urządzenia:

 • Obudowa wykonana z lekkiego tworzywa sztucznego

 • System dwukierunkowej komunikacji głosowej

 • System ostrzegania osób

 • Niezależny nadajnik GPS

 • Przestrzeń bagażowa na pojemniki kartonowe do transportu żywności, leków etc.


System dwukierunkowej komunikacji głosowej ma służyć do kontaktu osób poszkodowanych np. ze służbami ratowniczymi. Spełni swoją rolę w sytuacji gdy niezbędne będzie uzyskanie informacji o stanie zdrowia poszkodowanych, zapotrzebowaniu na żywność lub leki oraz informacji o sytuacji w jakiej się poszkodowana osoba znajduje. Dwukierunkowa komunikacja umożliwi przekazanie osobie poszkodowanej informacji, które będzie chciała uzyskać.


System ostrzegania osób będzie służył do przekazywania ważnych informacji nie tylko osobom poszkodowanym ale także służbom ratowniczym aby relacjonować sytuacje widzianą z powietrza. Ponadto będzie pełnił swoją rolę w innych okolicznościach. System ten znajdzie także swoje zastosowanie podczas kontroli większych skupisk ludzi i wydawania komend lub przekazywania informacji w innej formie w celu zachowania bezpieczeństwa wśród tłumu.


Niezależny nadajnik GPS pozwoli na zapis i przekazywanie współrzędnych lokalizacji, której konieczna jest interwencja ratownicza. Takie rozwiązanie wyeliminuje przypadkowe „ominięcie” miejsca, w którym konieczna jest pomoc.

Z uwagi na ograniczenia rozmiaru i wagi przestrzeń bagażowa będzie dopasowana do opakowań kartonowych o niedużych rozmiarach lecz wystarczających aby poszkodowany otrzymał to co najpotrzebniejsze.


Tak będzie wyglądał RBox:

thumb___rbox1_resize_600_600.jpgthumb__rbox2_resize_600_600.jpg

thumb_rbox3_resize_600_600.jpg
Czas na drona

RBox będzie doczepiony do drona DJI Phantom 3 w wersji Advanced. Funkcje drona w połączeniu z funkcjami RBox skomponują rozwiązanie, które będzie stanowiło szybką i skuteczną akcję ratunkową, która będzie mogła być prowadzona z powietrza. Zasięg drona na poziomie ok 2.5km pozwoli na kontrolę 4-5km powierzchni lądu nie ruszając się z miejsca. Posiada on wysokiej jakości kamerę co pozwoli uzyskać bardzo dobry obraz. Kamera w połączeniu z systemem komunikacji głosowej RBoxa pozwoli zweryfikować czy sytuacja zgodna jest z opisem poszkodowanego. Dron posiada własny nadajnik GPS, który umożliwi zapis drogi jaką pokonał co też ma duży wpływ na sprawność prowadzenia akcji.


thumb_2c7ea225db6cd41e9d93604b0bb2d91a_X


Reasumując… Realizacja tego projektu pozwoli na:

 • Dostęp oraz kontakt z osobami, które zostały odcięte od świata przez skutki pogodowe
 • Poszukiwania, dostęp oraz kontakt z osobami, które znalazły się w niebezpiecznej sytuacji, która uniemożliwia poruszanie się
 • Transport pożywienia, leków i innych artykułów dla osób tj. wyżej wymienione
 • Ostrzeganie osób lub grup w przypadku wykonywania niepożądanych czynności, agresji i innych sytuacjach gdy ostrzeżenie pozwoli uniknąć interwencji właściwych służb
 • Monitorowanie kamerą terenów zagrożonych niebezpieczeństwem
 • Zbieranie informacji o położeniu i lokalizacja jednostek oraz grup wymagających pomocy
 • Monitoring zbliżających się niebezpiecznych zmian pogodowych
 • Lokalizacja za pośrednictwem nadajnika GPS oraz monitoring wideo za pomocą fabrycznej kamery drona

Jeszcze krótko na temat etapu realizacji.

Przygotowany jest już projekt modułu. Została także ustalona specyfikacja urządzeń, które będą częścią składową systemu komunikacji głosowej. Działa fanpage na facebooku, który możecie obserwować. Posiadam również uprawnienia do sterowania statkami bezzałogowymi czyli dronami. Zostanie także uruchomiony dedykowany sklep online, w którym będzie możliwość zakupu urządzenia dla siebie, jednostki ratunkowej, firmy, która szuka tego typu rozwiązań i nie tylko.

Środki zebrane podczas tej kampanii zostaną przeznaczone na wyprodukowanie pierwszego egzemplarza RBoxa czyli wytworzenie obudowy i zakup podzespołów dla niego. Ponadto finansowany będzie zakup drona i wszelkie prowizje związane z pomyślnie przeprowadzoną kampanią.

thumb_pcb_resize_600_600.jpgthumb_Untitled-1%20copy_resize_600_600.j


Polub także fanpage na facebooku aby śledzić na bieżąco aktualności związane z projektem


Fanpage Dronem na Ratunek :-)


thumb_facebook-3d%20copy_resize_600_600.


Regulamin komentowania

Wybierz nagrodę