SMARTPANTRY

Projekt
zakończony
300
/ 15000 zł
3
wspierających
 

CZYM JEST SMARTPANTRY?

W założeniu projekt SMARTPANTRY to strona internetowa a docelowo aplikacja mobilna, która w inteligentny sposób kojarzy produkty z twojej lodówki/spiżarni a następnie daje Ci odpowiedź wraz z przepisem co z danych składników jesteś w stanie ugotować.

Ponadto SMARTPANTRY to również:

1. Generalna baza produktów i wyrobów przetworzonych z Polski i Świata podzielona na poszczególne kategorie.

2. Baza klasycznych dań z kuchni ze wszystkich stron świata wraz z podstawowymi recepturami na nie.

3. Usystematyzowana baza najlepiej pasujących do siebie produktów oraz najlepszych połączeń smakowych.


DLACZEGO SMARTPANTRY?

Często zdarza Ci się zastanawiać co zrobić z resztek składników zalegających w lodówce lub spiżarni? A może masz lodówkę wypełnioną po brzegi, ale po raz kolejny nie masz pomysłu co zrobić na obiad. Wszyscy znamy te uczucia, a mimo to na rynku dalej nie pojawiła się strona internetowa, program czy aplikacja, która umożliwiałaby w prosty sposób logiczne kojarzenie naszych zasobów z potencjalnymi potrawami jakie jesteśmy w stanie ugotować.

Projekt SMARTPANTRY to kompleksowe rozwiązanie, które pozwoli Ci oszczędzić czas i pieniądze- brzmi jak tanie hasło reklamowe, ale to prawda. Wykorzystując SMARTPANTRY nie musisz tracić czasu na wertowanie internetu w celu sprawdzenia jak można połączyć dane składniki, a taka metoda jest przecież zawsze czasochłonna, frustrująca i często nieefektywna. Poza tym wykorzystując to co masz w lodówce czy spiżarni do cna, oszczędzasz naprawdę sporo pieniędzy. Pomyśl tylko ile jedzenia marnuje się w Twoim domu.


JAK DZIAŁA SMARTPANTRY?

To bardzo proste. Ale rozpiszę to w paru krokach:

1.Wejdź na stronę SMARTPANTRY.PL

thumb__PASEK%20URL_resize_600_600.png

2.Wybrierz część serwisu, którą chcesz odwiedzić:

Główna część serwisu to przycisk gotuj. Klikając w ten przycisk dowiesz się  co możesz ugotować z produktów, które posiadasz w domu.

thumb___INTERFACE%20STRONY%201_resize_60

3.Wybrierz charakter potrawy

thumb_INTERFACE%20STRONY%202_resize_600_

4.Wybierz ile czasu na gotowanie możesz poświęcić

thumb_INTERFACE%20STRONY%203_resize_600_

5.Wybierz jakim sprzętem dysponujesz

thumb_INTERFACE%20STRONY%204.14_resize_6

6.Wypisz jakie produkty masz w domu

thumb_INTERFACE%20STRONY%205_resize_600_

7.Gotowe! Otrzymujemy listę potraw jakie możesz ugotować przy danych parametrach.

thumb_INTERFACE%20STRONY%207_resize_600_

8. Pozostało już tylko wybrać co chcesz gotować i otrzymujesz gotowy przepis.

thumb_INTERFACE%20STRONY%208_resize_600_


BAZA DANYCH

Poza powyższą wyszukiwarką chciałbym, aby SMARTPANTRY oferowało również wgląd do rozbudowanej listy produktów oraz wyrobów przetworzonych z Polski oraz ze Świata. Niestety, ale aktualnie w polskojęzycznej części internetu na próżno szukać strony, na której przykładowo można byłoby znaleźć kompleksową listę produktów, które daje polska ziemia. Chciałbym, aby to się zmieniło. Projekt zakłada stworzenie bazy produktów z Polski i Świata podzielonej na 15 kategorii (mięso, drób, podroby ryby, owoce morza, owoce, warzywa, warzywa strączkowe, grzyby, kasze, nabiał, orzechy i pestki, przyprawy, zioła, kwiaty jadalne) gdzie każdy produkt, który znajdzie się na liście będzie pieczołowicie opisany wraz z sezonem występowania.


KUCHNIE ŚWIATA

Tutaj problem wygląda podobnie jak w powyższym akapicie. W polskojęzycznej części internetu nie ma aktualnie strony, na której realnie można by poszerzyć swoją wiedzę na temat kuchni świata. Właściwie wiedzę można zdobyć jedynie na temat 10 najpopularniejszych kuchni, takich jak włoska, francuska, hiszpańska, grecka, japońska, tajska, amerykańska, arabska, hinduska, meksykańska. Niestety poza tymi kuchniami temat się urywa, więc jest to nisza, którą warto zapełnić.


INSPIRUJ SIĘ

Kącik inspiruj się, jest dedykowany dla młodych aspirujących kucharzy oraz dla osób lubiących po swojemu eksperymentować w kuchni. Dział ten ma za zadanie inspirować i nauczać w kwestii klasycznego łączenia produktów. Niepowszechnie istnieje bowiem baza klasycznych połączeń produktów takich jak np. czekolada-chilli, kaczka-pomarańcza, dorsz-kalafior, która jest tak naprawdę fundamentem, z którego wyrasta cały fine dining'owy świat.


CHARAKTER SMARTPANTRY

Chciałbym aby SMARTPANTRY szło z duchem czasu i odpowiadało na potrzeby internautów. Design strony ma być jak najbardziej prosty, przejrzysty i wygodny, dlatego zastosowanie kafelkowego interface'u uważam, że będzie w tym przypadku optymalne.

 

REJESTRACJA

Bardzo istotną rzeczą jest aby, internauci, którzy będą korzystali z naszej strony mogli mieć dostęp do rejestracji na stronie oraz zapisanie swoich osobistych ustawień takich jak np. sprzęt kuchenny jaki posiadają, albo dodawanie do lubianych i ulubionych swoich preferowanych potraw.

Idea SMARTPANTRY to spore przedsięwzięcie. Tworzenie strony, bazy produktów, dodawanie przepisów, których ma być początkowo przynajmniej 500-1000 to sporo pracy, dlatego w projekt chciałbym zaangażować również internautów. Każda osoba zarejestrowana na stronie będzie miała możliwość wysyłania na stronę przepisów i/lub zdjęć wykonanych dań, które w przypadku zamieszczenia będą premiowane nagrodami.


DLACZEGO ODPALPROJEKT?

Crowdfunding to w chwili obecnej jedyna droga do tego, aby projekt wystartował. Tworzenie tak skomplikowanej strony internetowej to wysokie koszty przy stosunkowo niewielkich profitach finansowych, ale za to ogromna korzyść dla wszystkich chcących korzystać z tej strony internautów. Układ jest według mnie jak najbardziej sprawiedliwy. Ja poświęcam swoją pracę i czas, a Wy drodzy internauci dostajecie w zamian owoc mojej pracy. Zdecydowałem się na platformę odpalprojekt.pl gdyż jest to najsensowniej działająca platforma crowdfundingowa w Polsce. Nie ukrywam, że moim wielkim marzeniem jest aby projekt SMARTPANTRY nie zaprzestał jedynie na stronie internetowej, ale także stał się z czasem aplikacją mobilną, z której będą mogli korzystać ludzie na całym świecie. 


CELE ZBIÓRKI/KOSZTA

1) ROZBUDOWANA WERSJA STRONY

Koszt utworzenia strony – 15.000zł

2) PODSTAWOWA WERSJA STRONY

Koszt utworzenia strony- 8.000zł

Ad. 1

Rozbudowana wersja serwisu to dokładnie taka jak przedstawiona na tutorialu. Poza główną częścią ,,GOTUJ!!!” serwis oferowałby również katalogi: ,,BAZA DANYCH”, ,,KUCHNIE ŚWIATA” oraz ,,INSPIRUJ SIĘ”.

Ad. 2

Podstawowa wersja strony niestety, ale ograniczałaby się jedynie do głównej części serwisu czyli ,,GOTUJ!!!” oraz ,,INSPIRUJ SIĘ”. Na stworzenie katalogów ,,BAZA DANYCH” oraz ,,KUCHNIE ŚWIATA” środków już by niestety nie starczyło. Poza tym wyszukiwarka ,,GOTUJ!!!” pozbawiona byłaby własnych przepisów a jedynie przekierowywałaby do różnych stron kulinarnych z gotowymi przepisami. Ponadto brak możliwości rejestracji. 

W przypadku stworzenia wersji podstawowej docelowo w przyszłości miałaby powstać kolejna strona o nazwie gastrodatabase.pl która byłaby uzupełnieniem pierwotnego projektu smartpantry.pl


KIM JESTEM

Mam na imię Karol i mam 20 lat. Jestem człowiekiem z wielką pasją do gotowania. Gotuję praktycznie codziennie dla rodziny od jakiś 3 lat i myślę, że moim największym osiągnięciem jest właśnie uśmiech na twarzach mojej rodziny. Moim najlepszym dniem w życiu były 18-ste urodziny, w których rodzice zabrali mnie do Atelier Amaro. Tam zmieniło się moje postrzeganie na gotowanie, ponieważ zobaczyłem, czym tak naprawdę jest kuchnia kreatywna. Moja głowa na gotowanie otworzyła się ogromnie i zaczerpnęła mnóstwo inspiracji. Pasja do gotowania spowodowała, że ostatnio zająłem się również wyrobem domowych alkoholi. Udało mi się oczywiście na własny użytek wyprodukować parę butelek czerwonego, mocno wytrawnego wina i parędziesiąt butelek orzeźwiającego cydru. Jedynym, relatywnie sporym sukcesem kulinarnym jakim mogę się pochwalić, to wygranie finału programu Yoga w Kuchni (link powyżej). Mam nadzieję, ze projekt SMARTPANTRY będzie kolejnym. 

thumb_JA%201_resize_600_600.jpg


PORTFOLIO:

Yoga w Kuchni:


Przykładowe wykonania:

thumb____1_resize_600_600.jpg

thumb_2_resize_600_600.png

thumb_3_resize_600_600.jpg

thumb_4_resize_600_600.jpg

thumb_5_resize_600_600.jpg

thumb_6_resize_600_600.jpg

thumb_7_resize_600_600.jpg


ZAKOŃCZENIE

Powszechnie widać, że nisza kulinarna jest mocno wypełniona w internecie dlatego może się wydawać, że ciężko będzie się takiemu projektowi, jak ten, na niej wybić.

Ja jednak uważam, że nisza kulinarna w polskim internecie nie jest wypełniona lecz nieco ,,zagracona” i tylko projekt taki jak SMARTPANTRY, może dać nową jakość wprowadzając usystematyzowanie do polskiego internetowego kulinarnego świata.

Regulamin komentowania

Wybierz nagrodę