Vladimir - spektakl Teatru EKIPA

Projekt
zakończony
3400
/ 8500 zł
40
wspierających
 

o VLADIMIRZE EKIPY

VLADIMIR” TO TEKST SŁOWEŃSKIEGO DRAMATURGA MATJAZA ZUPANČIČA Z 1997 ROKU. JEDEN Z POKOI W MIESZKANIU ALESA, MASY I MIKIEGO ZAJMUJE NOWY LOKATOR. VLADIMIR POJAWIA SIĘ W SAMĄ PORĘ, BO TRÓJKA PRZYJACIÓŁ MA SPORE PROBLEMY Z UTRZYMANIEM MIESZKANIA. SĘK W TYM, ŻE NOWY LOKATOR JEST BARDZO TAJEMNICZY.

ALE PRZECIEŻ O VLADIMIRZE COŚ JEDNAK WIEMY. MA ZA SOBĄ SKOMPLIKOWANY ŻYCIORYS I SŁUŻBĘ W MUNDURZE. WIADOMO, ŻE KIEDYŚ MIAŁ ŻONĘ, ALE NIE WIADOMO CO SIĘ Z NIĄ STAŁO. DLA PRZYJACIÓŁ JEST DOBRODUSZNY, DLA WROGÓW - NIEBEZPIECZNY. VLADIMIR TO SILNY CZŁOWIEK NA TRUDNE CZASY, GOTÓW POMÓC KAŻDEMU, KTO PODZIELA JEGO ZASADY. BO VLADIMIR MA ZASADY I WCIELA JE W ŻYCIE. I MA PIENIĄDZE.

TYLE WIEMY O NIM NA POCZĄTEK, ALE Z CZASEM DOWIEMY SIĘ WIĘCEJ. VLADIMIR NIGDY NIE WYPROWADZA SIĘ SZYBKO, KIEDY JUŻ SIĘ GDZIEŚ WPROWADZI...

                                             thumb_fragment%20press%20kitu%20vladimir


PREMIERA i na co ZBIERAMY


Premiera zaplanowana jest na 4 listopada 2016 roku. Odbędzie się w siedzibie teatru Druga Strefa, tam też będziemy próbować.

Miasto Stołeczne Warszawa przyznało nam dotację na realizację zadania w trybie tzw. małego grantu. Kwota dofinansowania przeznaczona będzie w całości na realizację spektaklu Vladimir. Nie wystarcza ona jednak na pokrycie wszystkich kosztów związanych z realizacją spektaklu, dlatego zdecydowaliśmy się na finansowanie społecznościowe.

Wasze pieniądze przeznaczymy na:

- zakup elementów scenografii

- kostiumy

- druk i produkcja materiałów promocyjnych

- rejestracja fotograficzna i wideo

   thumb_Zrzut%20ekranu%202016-09-05%20o%20  thumb_logo_biale_wspolfinansowanie_resiz     



dlaczego VLADIMIR z EKIPĄ


Sztuka “Vladimir” jest nam znana od paru lat, jednak dopiero teraz zdobyliśmy licencję od autora na realizację spektaklu. Wydaje nam się też, że czas jest odpowiedni na podjęcie tego tematu. Mimo, iż w tekście nie ma bezpośrednich nawiązań do współczesnej Rosji, Ukrainy i Vladimira Putina. Odnaleźliśmy w nimi wiele wspólnych mianowników. Chcemy wypowiedzieć się na ten temat, a teatr daje nam tą wyjątkową możliwość mówienia nie wprost o istotnych tematach. Poruszać wyobraźnię i emocje, dać wsparcie. “Vladimir” nie jest tekstem politycznym i spektakl też taki nie będzie, tym większa jego siła, największą radością dla nas będzie jeśli widzowie sami znajdą te mianowniki.

                                  thumb_plakat%20vladimir%20ma%C5%82y_resi

akcja VLADIMIRA w PIGUŁCE


„Vladimir” to współczesna sztuka autorstwa Matiasa Zupančiča. Opowiada historię trójki przyjaciół, którzy w związku z problemami finansowymi decydują się na wynajem pokoju pewnemu nieznajomemu. Tytułowy Vladimir to właśnie nowy lokator. Jest inny niż reszta bohaterów, dużo bardziej zaradny i doświadczony, ale także niosący ze sobą pewną tajemnicę a nawet niepokój. Jego pojawienie się diametralnie zmienia dotychczasowe życie reszty bohaterów. Zdają się oni poddawać jakiejś podskórnej manipulacji, która pcha ich właśnie tam, gdzie Vladimir sobie życzy. Nie dość że obdarowuje ich osobliwymi prezentami jak młotek czy małe zielone figurki, to również zaczyna rozwiązywać za nich ich problemy życiowe. Z czasem znajdują się w sytuacji, w której coraz bardziej zależą od swojego nowego współlokatora, odkrywając jednocześnie jego mroczną przeszłość i wynaturzone postrzeganie świata. Vladimir szybko pozbywa się jednego z domowników, natomiast dla innego staje się przykładem na radzenie sobie z przeciwnościami. Widać to doskonale w rozmowie Vladimira z Aleszem, w której ten pierwszy utwierdza drugiego, iż musi uważać na swojego najlepszego kolegę, gdyż ten może odebrać mu kobietę. Wszystko oczywiście po to by pozbyć się nielubianego współlokatora i zająć jego pokój. W końcu relacje w mieszkaniu diametralnie się zmieniają. Dotychczasowi przyjaciele się kłócą, Vladimir staje się samozwańczym panem domu, a jedyna w towarzystwie kobieta – Masza, próbuje odnaleźć się w nowej sytuacji, zupełnie nieświadoma jakim zagrożeniem może być dla niej tajemniczy Vladimir. Ostatecznie nasi bohaterowie będą musieli zmierzyć się nie tylko z podstępnym psychopatą, ale także z własnymi niedoskonałościami i kompleksami.
Dramat „Vladimir” opowiada o mechanizmach działania zła. O manipulacji, a także o niebezpieczeństwach czyhających na nas nie tylko w skali lokalnej, ale również i globalnej. Jest to studium sytuacji, w której ktoś z zewnątrz zaczyna zajmować nasze terytorium i dyktować na nim swoje warunki. Przykład na to jak każdą manipulację można przykryć płaszczykiem pomocy i chęci wprowadzenia ładu do otaczającego świata. Trudno wskazać, jakiś najbardziej wymowny i intrygujący moment w tej sztuce. Każda postać i sytuacja zdaje się idealnie korespondować z otaczającą nas rzeczywistością. Wszystko w tej sztuce zdaje się trafnie odzwierciedlać sytuacje, w których każdy z nas może się znaleźć... tytuł także.


o EKIPIE


thumb______________ekipa_jarek3_resize_6

                                  

Teatr EKIPA to zespół złożony z profesjonalnych aktorów, którego celem jest uczestniczenie w kulturalnym życiu Warszawy. Teatr powstał w 2011 roku i od tego czasu stara się tworzyć atrakcyjną ofertę wydarzeń dla mieszkańców stolicy.

Teatr EKIPA ma na swoim koncie kilka wydarzeń artystycznych o których warto wspomnieć. W 2011 roku zorganizowaliśmy w Warszawie cykl czytań pod tytułem Ekipa - Wstęp [bezpłatny]. 18 marca 2013 roku na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu miała miejsce pierwsza premiera EKIPY pod tytułem URBAN SOUNDS w reż. Anny Turowiec. Spektakl ten otrzymał Grand Prix na festiwalu PRO- CONTRA w Szczecinie w 2014 roku. Kolejnym spektaklem przygotowanym przez nasz zespół była Opowieść Wigilijna - słuchowisko radiowe na żywo, którą chętnie prezentujemy co roku tuż przed Świętami. Naszym najgłośniejszym spektaklem jak dotąd była Miłość szuka mieszkania z 2014 roku w reżyserii Jana Naturskiego. Premierą tą żegnaliśmy legendarne warszawskie kino Femina, a także przypomnieliśmy zaginiony przed laty, unikatowy na skalę światową, fenomenalny tekst Jerzego Jurandota. W 2015 roku na PPA we Wrocławiu miała miejsce premiera Czekając na Otella. Spektakl ten oprócz świetnych recenzji otrzymał wyróżnienie, a podczas Festiwalu Szekspirowskiego 2016 w Gdańsku zdobył drugą nagrodę.

EKIPA to teatr niezależny i poszukujący. Zależy nam na bezpośrednim kontakcie z widzem. Chcemy by publiczność dobrze się czuła w naszym towarzystwie i spotykała nas w miejscach niekoniecznie kojarzących się z teatrem.
W naszych spektaklach odnosimy się do otaczającego nas świata, dotykając tak samo jago współczesności jak i historii.  Lubimy łączyć różne formy teatralne i sceniczne, by zawsze poszukiwać czegoś nowego i nigdy się nie powtarzać.
Największą siłę teatru stanowią aktorzy, którzy przez swoją zawodową obecność w mediach ale i długoletnią współpracę z prestiżowymi scenami stolicy i kraju, są najlepszą wizytówką Teatru EKIPA.



thumb_1a_resize_600_600.jpgthumb_2_resize_600_600.pngthumb_3_resize_600_600.JPGthumb_4_resize_600_600.jpgthumb_5_resize_600_600.jpgthumb_6_resize_600_600.jpgthumb_7_resize_600_600.jpgthumb_8_resize_600_600.jpgthumb_9_resize_600_600.jpg


TWÓRCY SPEKTAKLU


thumb_ma%C5%82eJAN_resize_600_600.jpg

Jan Naturski

reżyser

Aktor, reżyser, pedagog, absolwent PWST we Wrocławiu. Od 2008 roku współpracował z Teatrem Ad Spectatores we Wrocławiu, gdzie gra w wielu spektaklach repertuarowych.
Od roku 2011 członek Teatru EKIPA, którego jest aktorem, dramaturgiem i reżyserem Miłość szuka mieszkania. Jest autorem adaptacji oraz tekstów piosenek do spektaklu Mury Hebronu, dla Teatru Capitol we Wrocławiu. W 2014 roku debiutował jako reżyser na deskach Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu w spektaklu Umwuka na podstawie reportażu W. Tochmana Dzisiaj narysujemy śmierć. Kolejnym spektaklem był Czekając na Otella który powstał w ramach Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu i został nagrodzony Nagrodą Drugą na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku w 2016 roku.


thumb_ma%C5%82e%20MARZENA_resize_600_600

Marzena Wodziak

scenograf

ur. 1991 w Zakopanem. Absolwentka Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej w Zakopanem, Liceum Plastycznego im. Antoniego Kenara w Zakopanem i l st. Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu. Laureatka I i II Nagrody na Ogólnopolskim Biennale Rzeźby w Drewnie. Obecnie studentka IV roku Scenografii na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autor scenografii do spektaklu Miłość szuka mieszkania Teatru EKIPA oraz Czekając na Otella. Asystent przy Humanka w reżyserii Agaty Puszcz.



thumb___ma%C5%82e%CC%A8DAGA_resize_600_6

Dagmara Bąk

Masza

Zadebiutowała główną rolą w holenderskim filmie Among Us Marco Van Geffena, którego premiera odbyła się na 64 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno gdzie zdobyła nagrodę Ekumeniczną. Grała również w takich filmach jak Kop Głębiej Konrada Szołajskiego czy Chce się żyć Macieja Pieprzycy (nagrodzonym m.in. na festiwalach w Montrealu i Gdyni), brała udział w wielu produkcjach telewizyjnych. Na deskach teatru występuje regularnie od 2009 r. a w kwietniu 2013 otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na festiwalu teatralnym w Rybniku za rolę w spektaklu Blackbird Konrada Dulkowskiego. Z Teatrem EKIPA związana jest od początku jego istnienia.


thumb_ma%C5%82ePAWEL_resize_600_600.jpg

Paweł Ferens

Vladimir

Debiutował w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu w spektaklu Biedronki powracają na ziemię w reżyserii Piotra Kruszczyńskiego. W tym samym teatrze grał w np. Majakowski w reżyserii Krystyny Maissner. Współpracował z wrocławskim Teatrem Capitol przy spektaklach Dzieje grzechu i Hair. Na srebrnym ekranie debiutował w filmie Piksele Jacka Lusińskiego. Grał również w takich produkcjach jak Golgota Wrocławska i Sala samobójców Janka Komasy, Mała Moskwa Waldemara Krzystka, Wymyk Grega Zglińskiego i wielu serialach telewizyjnych.



thumb_jarek3_resize_600_600.jpg

Jarosław Książek

Miki


Aktor teatralny i telewizyjny. Absolwent Studium Aktorskiego Machulskich oraz Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Współpracował z Teatrem im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie grał m.in. w Kochać, Akt bez słów - Komedia - Ostatnia taśma Krappa - Oddech. Można było go oglądać w takich produkcjach telewizyjnych jak Na dobre i na złe, M jak miłość i Prawo Agaty. Z Teatrem EKIPA zna się od dawna, jednak pierwszy raz będziemy wspólnie tworzyć spektakl.



thumb___MALEJEDRZE_resize_600_600.jpg

Jędrzej Taranek

Alesz

Aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Prezes i założyciel Stowarzyszenia Teatralnego EKIPA. Współpracował z takimi teatrami jak warszawski Teatr Narodowy Umowa, czyli łajdak ukarany reżyseria Jacques Lassalle, Teatr Studio Pułapka w reżyserii Agaty Puszcz, Zrób sobie raj reżyseria Kasia Adamik & Olga Chajdas, OCH-TEATR Udając ofiarę - reżyseria Krystyna Janda. Ponad to Instytut Teatralny i Teatr Palladium, oraz wrocławski Teatr Ad Spectatores. Na swoim koncie ma ponad 20 premier teatralnych. Brał udział w wielu projektach filmowych w tym kilku 30 minutowych. Jego twarz jest dobrze znana widzom chociażby z serialu “Ojciec Mateusz” czy “To nie koniec świata!”.



CO JUŻ ZROBILIŚMY Z VLADIMIREM

I CO PLANUJEMY


Chcemy by nasi przyszli widzowie bliżej poznali Vladimira jeszcze przed premiera dlatego rozpoczęliśmy digitalową kampanię mającą to na celu.
Vladimir ma

- profil na facebook

- konto na instagram

a przede wszystkim

- kanał na youtube - VladimirRadzi

Vladimir EKIPY prowadzi swój videoblog z poradami “jak żyć”, do tej pory zamieścił kilka filmów, gdzie zdradza stopniowo swoje poglądy oraz dzieli się lajf hakami. Jest trochę śmiesznie i trochę strasznie.. a będzie tego więcej, do premiery zaplanował jeszcze 10 materiałów video.

Vladimir wyruszy też w miasto, na terenie Warszawy będzie promować spektakl oraz zachęcać do wspierania projektu na odpalprojekt.pl.

Prócz aktorów Teatru EKIPA w rozpowszechnianie informacji o spektaklu i samym bohaterze włączają się osobowości medialne, których wypowiedzi dostępne są, również w formie video, na kanale Vladimira. Każdą z osób wypowiadających się na temat Vladimira jest ekspertem lub autorytetem w swojej dziedzinie.









Regulamin komentowania

Wybierz nagrodę