East-West Duo - Paleta dzwięków narodowych

Projekt
zakończony
420
/ 10000 zł
3
wspierających
 

Jesteśmy polsko - ukraińskim duetem (stąd nazwa East-West). Zbieramy na naszą pierwszą płytę CD! Znajdą się na niej dzieła kompozytorów Polskich i Ukraińskich. Wszystkie utwory zostaną wykonane w wersji na fortepian na...4 ręce i będzie to połączenie muzyki klasycznej z elementami folkloru, jazz'u oraz współczesnych technik kompozytorskich.

Poznałyśmy się w Łodzi i tutaj powstała idea założenia zespołu. Jesteśmy otwarte na świat i sztukę, pragniemy przemawiać do ludzi dźwiękami muzyki kameralnej skomponowanej na fortepian na 4 ręce i 2 fortepiany... dotrzeć wszędzie tam, gdzie nie jest ona poznana, ukazać jej wyjątkowe piękno i oryginalność.

thumb_DSCN2651%20(2)_resize_600_600.JPG


Formacja East-West Duo rozpoczęła działalność artystyczną w styczniu 2016 roku od dokonania nagrań miniatur Fryderyka Chopina, Arama Khachaturiana, Johannesa Brahmsa, Camilla Saint-Saens'a, Myroslawa Skoryka, Paula McCartney'a.

Duet współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi i dyplomatycznymi na świecie, takimi jak: Ambasada RP w USA, Ambasady Ukrainy w Brazylii i Rumunii i innymi.

Od początku swego istnienia zespół zagrał wiele koncertów w Polsce. Był zaproszony do wykonania recitalu w Sali Koncertowej (Sala lustrzana) Politechniki łódzkiej, a także wziął udział w ważnych koncertach odbywających się w Akademii Muzycznej.

Duet tworzą pianistki, laureatki krajowych i międzynarodowych konkursów solistycznych i kameralnych m.in. w Ukrainie, Polsce, Litwie i Włoszech, koncertujące w Austrii, Niemczech, Danii, Szwecji, Słowacji, Czechach, Francji, Finlandii.

Do ostatnich sukcesów zespołu zaliczyć można zaproszenie od Ambasady RP do wykonania recitalu z okazji Święta Konstytucji 3. Maja w House of Nobility w Helsinkach (Finlandia), a także występ na Festiwalu International Boat of Culture w Łodzi.

East-West Duo posiada w repertuarze utwory w różnych stylach i z różnych epok, m.in. walce, tanga, aranżacje znanych utworów klasycznych i dzieł symfonicznych skomponowane na 4. ręce i 2. fortepiany od Mozarta, Beethovena Chopina, Brahmsa poprzez Tansmana – Sonatinę Transatlantycką, Brubeck'a – Points of Jazz, po żyjących twórców, m.in. Andrzeja Dziadka i Myroslawa Skoryka którego prawykonań kompozycji zespół dokonał zarówno w Polsce jak i za granicą.

Poza graniem zespołowym każda z nas prowadzi aktywną działalność artystyczną i ma swoje osiągnięcia. 

OLESYA HAIDUK

thumb_ORYGYNAL%2024_resize_600_600.jpg

Studia w łódzkiej Akademii Muzycznej ukończyła w 2015 roku w klasie prof. Marii Koreckiej-Soszkowskiej.

Swoje umiejętności doskonaliła biorąc udział w kursach pianistycznych prowadzonych przez wybitnych pedagogów polskich i zagranicznych, m. in. prof. prof. Andrzeja Jasińskiego, Jarosława Drzewieckiego, Roberta Marata, Veronikę Vitaitė, Vierę Nosiną, Philippe Giusiano.

Współpracowała z wokalistami z Filharmonii i Opery Lwowskiej (Liliya Kostruba – sopran, Oleh Lyhach – tenor, Volodymyr Chibisov – baryton).

Podczas studiów uczestniczyła w kilku konkursach (m. in. Uczelnianym Konkursie Wykonawstwa Miniatury Fortepianowej; Międzynarodowym Forum Pianistycznym Bieszczady bez granic w Sanoku – III nagroda – Stypendium Muzyczne Polskiej Grupy Energetycznej; XXVIII Turnieju Studentów Stypendystów Zagranicznych w Antoninie (2015) – nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworów Fryderyka Chopina; I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Music without limits” (Łódź 2013, Dyplom uczestnictwa).

Otrzymała także: II nagrodę na I Krajowym Konkursie Pianistów (Lwów 2009); II nagrodę na Konkursie im. Henryka Neihauza (Kirowograd 2009); Wyróżnienie Nagrodą Muzyczną Rolanda na Międzynarodowym Forum Pianistycznym (Sanok, 2012); Nagrodę Prof. Urszuli Bartkiewicz – „Klawesynista Forum” (Sanok 2013); w roku 2012 Dyplom zaś w 2013 V nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu – Konkurs „Music without limits” (Litwa). Dwukrotnie uczestniczyła w Międzynarodowym Konkursie „Roma 2012” (Dyplom) i „Roma 2015”. W styczniu 2015 roku otrzymała Nagrodę Romuldasa Kondrotasa, Dyrektora Narodowej Szkoły Sztuk Pięknych w Wilnie.

W kwietniu 2016 roku wzięła udział w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi.

W roku akademickim 2015/2016 odbyła staż artystyczny w klasie prof. AM dr hab. Aleksandry Nawe.

Brała wielokrotnie udział w projektach Wydziału Wokalno-Aktorskiego, macierzystej Uczelni (Międzynarodowe Warsztaty Wokalno-Sceniczne OPERA-CONNECTING PEOPLE oraz koncert „Zmysłowa fuzja głosów i kolorów” studentów Konserwatorium w Rovigo), audycjach wokalnych i koncertach studentów łódzkich. Utwory Fryderyka Chopina, Franciszka Liszta i Johannesa Brahmsa prezentowała w ramach cyklu Estrada Młodych oraz Poniedziałkowe Wieczory Muzyczne.

Koncertowała w Ukrainie i za granicą – w Polsce, Litwie, Słowacji oraz Finlandii.

ALEKSANDRA NAWE

thumb_ORYGYNAL%2022_resize_600_600.jpg

Studia w łódzkiej Akademii Muzycznej ukończyła z wyróżnieniem w 1990 r. w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Lasockiego oraz klasie kameralnej prof. Rajmunda Ambroziaka. Jej Mistrzami byli także profesorowie Anita Krochmalska-Podfilipska i Tadeusz Chmielewski z AM w Łodzi oraz Ivan Klansky z Academy of Art w Pradze.

Jest laureatką X Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Kameralnej w Łodzi (1989 – II nagroda). Wielokrotnie brała udział w krajowych i międzynarodowych konkursach instrumentalnych i wokalnych (Duino, Trnava, Salzburg, Barcelona, Gdańsk, Łódź, Duszniki Zdrój, Nowy Sącz, Warszawa). Otrzymywała dyplomy za najlepszy akompaniament.

Współpracowała z wybitnymi pedagogami podczas mistrzowskich kursów instrumentalnych i wokalnych (Łódź, Szczawnica, Duszniki Zdrój, Radziejowice, Monaco).

Koncertuje w kraju i za granicą (Łotwa, Litwa, Austria, Słowacja, Niemcy, Dania, Francja, Czechy, Finlandia), bierze udział w festiwalach muzycznych, konferencjach naukowo-artystycznych, realizuje autorskie projekty (m.in. medytacja słowno-muzyczna Pamięci Haliny Poświatowskiej – 2005, Jerzy Bauer – heterogeniczny – 2006, Inspiracje poetyckie w pieśni artystycznej – 2008, Spotkanie z Chopinem – 2010, Zielony pejzaż… Piosenki Piotra Hertla – 2011, Dwa teatry – 2011, Gwiazda Piotra Hertla – 2012, Poświatowska i muzyka – 2015). Dokonała licznych prawykonań utworów kompozytorów współczesnych, w tym kompozycji jej dedykowanych.

Ma w dorobku kilkanaście płyt CD z muzyką m.in. Moniuszki, Żeleńskiego, Szostakowicza, Schumanna, Poulenca, Dvořáka, R. Straussa, Czajkowskiego, Minkova, Bacewicz, Kisielewskiego, Hertla, Przybylskiego, Grzeszczaka oraz liczne DVD z zapisem koncertów, np. wydany przez firmę Hot Pot Zielony pejzaż… Piosenki Piotra Hertla. Dokonała nagrań dla radia polskiego i łotewskiego, telewizji holenderskiej (12 filmów w cyklu Klasyka o północy) oraz dla teatru i filmu w telewizji polskiej.

Dwukrotnie (1997, 2006) otrzymała Nagrodę Rektora Akademii Muzycznej w Łodzi za działalność artystyczną i dydaktyczną, a w 2003 r. została wyróżniona odznaką Zasłużony Działacz Kultury przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W macierzystej uczelni zatrudniona jest od 1988 r., obecnie na stanowisku profesora nadzwyczajnego. W 2007 r. uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego sztuki muzycznej. W Katedrze Kameralistyki prowadzi zajęcia z nauki akompaniamentu i kameralistyki fortepianowej.

Więcej o nas:

Zapraszamy na naszą oficjalną stronę: http://www.east-westduo.com, gdzie można zapoznać się z pełną informacją na temat zespołu.

Regulamin komentowania

Wybierz nagrodę