Ventilaid - urządzenie do walki z COVID-19

Projekt
zakończony
71310
/ 120000 zł
582
wspierających
 

Krótki opis projektu

Budujemy urządzenie wspomagające oddychanie – niedużych rozmiarów, kompaktowy „respirator”, który łatwo będzie można wdrożyć do masowej produkcji i dostarczyć wszędzie tam, gdzie pandemia koronowirusa zbiera największe żniwo.  Dzięki radom i sugestiom lekarzy przez kilka ostatnich tygodni intensywnie pracowaliśmy nad zupełnie nowym urządzeniem, VentilAid Mk-III jest realną szansą na walkę ze skutkami pandemii COVID-19. 


Dlaczego?


Ponieważ dajemy lekarzom wybór i dostęp do niedrogiego narzędzia, które pozwoli szybko podać pacjentowi tlen, by przeciwdziałać zapadaniu się pęcherzyków płucnych i dalszemu pogarszaniu się zdrowia pacjenta. Ventilaid powstało w oparciu o dwa główne założenia:




1. Personel medyczny jest najważniejszy i bezcenny


Chcąc rozwiązać pierwszy problem postawiliśmy na mobilny interface - urządzenie oddechowe można połączyć ze smarftonem, tabletem lub komputerem i zbiorczo monitorować stan zdrowia wielu pacjentów. Urządzenie sygnalizuje i w razie czego zawiadamia o nagłym pogorszeniu się sytuacji konkretnej osoby. Oszczędza to czas i energię tak bardzo przemęczonych w trakcie pandemii lekarzy i pielęgniarek. 




2. Urządzenie musi być proste w wykonaniu tak, aby nie brakło kluczowych podzespołów. 

Drugi problem okazał się nie lada wyzwaniem, ale naszym celem będzie udostępnienie dokumentacji Ventilaid do walki ze skutkami COVID-19 wraz z instrukcją jak złożyć i z jakich wymiennie elementów można je zbudować. To maksymalnie jak tylko będzie to możliwe uniezależni nas od przerwanych łańcuchów dostaw. 


Cały projekt podzieliliśmy na 3 głowne etapy:


Etap I – przygotowanie działającego prototypu 

Etap II – testy i certyfikacja,

Etap III – masowa produkcja


Jesteśmy po pomyślnym zakończeniu Etapu I


Zbieramy na testy i uzyskanie wiarygodnej certyfikacji, która pozwoli zastosować bezpiecznie nasze urządzenie.


Teraz czekają nas testy, najpierw na fantomach a następnie wspólnie z medyczną uczelnią wyższą rozpoczynamy proces testów klinicznych. Jesteśmy dobrej myśli, nasz prototyp to narzędzie niezwykle sprawne, osiągające bardzo dobre wyniki w testach. Pomyślne przejście tej procedury oznacza, że będziemy mogli zasilić swoimi urządzeniami szpitale i wszystkie miejsca, gdzie panuje pandemia COVID-19.



thumb_2828f98_resize_1920_1080.jpgthumb_34d921a_resize_1920_1080.jpgthumb_66c9467_resize_1920_1080.jpg


Ta prosta, szara skrzyneczka powstała za namową i dzięki poradom lekarzy. Dzięki ich sugestiom opracowaliśmy urządzenie, które pomaga pacjentom cierpiącym na COVID-19 lepiej oddychać, utrzymywać odpowiednie ciśnienie w płucach a dzięki temu szybciej wracać do zdrowia. Urządzenie VentilAid odciąża szpitale i lekarzy. 


Dlaczego warto nas wesprzeć?

Większość krajów cierpi na braki w wyposażeniu medycznym. Skala i szybkość rozprzestrzeniania się choroby bezlitośnie to obnażyła. Sprzęt służący ratowaniu życia może nie być wyprodukowany i dostarczony na czas wszędzie tam, gdzie jest niezbędny. Wreszcie, cena jego dostępności może przekraczać możliwości nawet świetnie zorganizowanych krajów. Świadomi tych braków i narastających problemów, teraz i w przyszłości uznaliśmy, że respiratory są na tym etapie jednymi z najbardziej kluczowych i deficytowych urządzeń medycznych. 

Decyzja o podjęciu się próby skonstruowania własnego respiratora zapadła w momencie, gdy docierały do nas co raz to nowe doniesienia z Włoch, gdzie zapasy urządzeń wspierających oddychanie szybko się wyczerpały.


Kim jesteśmy?

thumb_5ba069d_resize_1920_1080.jpg

Na zdjęciu krakowski trzon projektu VentilAid: Mateusz, Szymon i Szymon


Na co dzień zajmujemy się drukiem 3d - produkujemy drukarki przemysłowe i eksperymentujemy. Dla nas technologia druku 3d to doskonałe narzędzie do tworzenia prototypów, sprawdzania kolejnych wersji zaprojektowanych przez nas urządzeń. To dzięki drukowi 3d udało nam się najpierw w krótkim czasie opracować projekt "respiratora ostatniej szansy", którego pełna dokumentacja trafiła do sieci a następnie, w wyniku rozmów z lekarzami, zupełnie nowego urządzenia, które ma pomagać oddychać osobom cierpiącym z powodu choroby COVID-19 wywoływanej przez koronowirusa. 


Niedawno z Szymonem Bacherem, głównym konstruktorem urządzenia Ventilaid, rozmowę przeprowadził Tomasz Rożek z Kanału Nauka. To Lubię. Zapraszamy do oglądania, poznaj nasz projekt i Szymona bliżej!



Staramy się na bieżąco zdawać relacje z prowadzonych przez nas prac, za pośrednictwem naszego konta na Facebooku udostępniamy nagrania LIVE, gdzie prezentujemy nasze urządzenie a także odpowiadamy na pytania użytkowników. Przykładowe nagranie w j. polskim: 





Nasza strona, gdzie możecie dowiedzieć się więcej o projekcie: www.ventilaid.org


Zapraszamy także do śledzenia naszych profili w mediach społecznościowych: 

Facebook

YouTube

Twitter

Instagram


Media o nas



Regulamin komentowania

Wybierz nagrodę