Jak w nowatorski sposób połączyć gastronomię z działalnością społeczną? Czy poprzez jedzenie można opowiedzieć historie osób, które uciekając przed wojną przybyły do Warszawy?
Nie samym chlebem człowiek żyje
Kuchnia Konfliktu to nie tylko knajpa z nieobecną dotychczas w Warszawie kuchnią. Celem projektu jest interwencja w przestrzeń publiczną poprzez kulinaria. Dzięki Kuchni Konfliktu mieszkańcy Warszawy poznają potrawy i kulturę państw konfliktu, wchodząc w bezpośrednie interakcje z uchodźcami i migrantami współtworzącymi ten projekt. Nasz projekt to przede wszystkim przedsiębiorstwo społeczne - płaszczyzna integracji społeczności cudzoziemców z mieszkańcami Warszawy. Cyklicznie zmieniające się menu będzie obejmować potrawy z każdego zakątka świata. Kolejnym odsłonom projektu towarzyszyć będzie przygotowany przez międzynarodowy zespół program edukacyjny i kulturalny. Do każdego złożonego zamówienia dołączona będzie osobista historia osoby z doświadczeniem migracyjnym, informacja o sytuacji politycznej danego regionu czy też ciekawostki związane z kulturą, sztuką i życiem społecznym. Te rozmaite perspektywy pozwolą odzwierciedlić różnorodność każdego kraju i będą przyczynkiem do rozmowy i dyskusji z naszymi gośćmi. Podczas organizowanych przez nas wykładów, warsztatów czy projekcji filmowych Warszawiacy będą mogli lepiej poznać kulturę danego kraju.
W obliczu radykalizacji debaty publicznej i braku woli politycznej do działania wobec kryzysu uchodźczego uważamy, że należy tworzyć preteksty do spotkań i lepszego zrozumienia się. Jest to istotne zarówno dla społeczności cudzoziemców, jak i dla nas samych. Kuchnia Konfliktu to przykład, że nie trzeba być biernym wobec narastającej ksenofobii i mowy nienawiści.
Dla współtworzących Kuchnię Konfliktu cudzoziemców projekt będzie okazją do poznania polskiej kultury i zawiązania bliskich relacji w przyjaznej przestrzeni zawodowej. Proponując uczciwe warunki zatrudnienia i szkolenie zawodowe chcemy umożliwić przybyszom lepszy, bezpieczniejszy start na polskim rynku pracy.
Apetyt rośnie w miarę jedzenia
Podekscytowani pomysłem stworzenia tak niezwykłego miejsca w Warszawie postanowiliśmy zaangażować w to przedsięwzięcie polskich artystów, ale także wszystkich zainteresowanych i chcących wesprzeć tę inicjatywę. Wzięci i cenieni graficy, fotografowie oraz malarze poproszeni o zinterpretowanie idei naszej inicjatywy przekażą swoje prace na aukcję na rzecz powstania Kuchni Konfliktu. Liczymy, że środki pozyskane w ten sposób, a także podczas crowdfundingu opartego na nagrodach, pozwolą na pokrycie jednorazowych kosztów związanych z pojawieniem się takiego miejsca na mapie Warszawy.
Równolegle do zaangażowanie polskich artystów nawiążemy współpracę z twórcami z poszczególnych regionów, którym aktualnie będziemy poświęcać uwagę. Specjalnie przygotowana przestrzeń internetowa (Facebook, Instagram oraz stona www) pozwoli na prezentowanie swoich dzieł osobom przebywającym w najodleglejszych częściach świata. W ten sposób sztuka może stać się językiem uniwersalnym i być narzędziem wzajemnego oswajania obcości.Głodnemu chleb na myśli, czyli czas na konkret
Kuchnia Konfliktu jako pilotaż w wersji mobilnej pojawi się w najbliższe lato na Placu Zabaw nad Wisłą, tuż obok stacji metra Centrum Nauki Kopernik. Wybór tętniącego życiem w ciepłe miesiące nabrzeża Wisły jest podyktowany próbą dotarcia do jak największej ilości Warszawiaków i wrażliwością organizatorów Placu Zabaw na sprawy społeczne. W pierwszej odsłonie zaprosimy gości do poznania kuchni i kultury Syrii, Konga oraz Ukrainy. W naszym menu znajdziecie sycący kibbeh, czosnkowe satori czy słodkie serowe sarnyky.
Jeśli chcesz spróbować tych smakołyków, w dodatku przygotowanych przez samych uchodźców i migrantów oraz przyczynić się do powstania tego społecznie zaangażowanego miejsca to wesprzyj Kuchnię Konfliktu na jeden z tych trzech sposobów:
1. weź udział w naszym crowdfundingu
2. weź udział w aukcji sztuki
3. skontaktuj nas z potencjalnym sponsorem lub partnerem projektu
Zastanawiasz się kim jesteśmy?
Paulina Milewska
Absolwentka prawa zainteresowana tematyką praw człowieka. Współtworzy Refugees Welcome Polska.
Jarmiła Rybicka
Socjolożka i aktywistka społeczna. Działa z młodzieżą romską na Pradze.
Maciek Kuziemski
Przedsiębiorca społeczny. Współtworzy Res Publicę i Koalicję na rzecz Polskich Innowacji
Nasi partnerzy:
Regulamin komentowania