Taniec Tradycyjny PL

Projekt
zakończony
9950
/ 20000 zł
160
wspierających
 

Taniec Tradycyjny PL to autorski projekt realizowany w Fundacji Czas Tradycji od 2013 roku.

TaniecTradycyjny.pl to internetowy kanał video, którego głównym zadaniem jest prezentacja serii krótkometrażowych filmów instruktażowych oraz wideoklipów, służących poznaniu i nauce polskich tańców tradycyjnych, gier i zabaw tanecznych, w ich formach popularnych, niescenicznych, a także stworzenie możliwości praktycznej nauki tych tańców w ich przebogatych odmianach regionalnych.

Dzięki naszemu projektowi przygotowujemy filmowe lekcje polskich tańców tradycyjnych w formach niescenicznych, które następnie umieszczamy bezpłatnie w Internecie na portalu You Tube https://www.youtube.com/channel/UCKFo2TIFrMfp0pJmdFBkyng oraz na innych tematycznych portalach takich jak np. http://www.tance.edu.pl/



W chwili obecnej na kanale You Tube zamieszczonych jest 41 lekcji oraz wideoklipów tanecznych. W tym roku chcemy wzbogacić portal o kolejnych dziesięć odcinków. Będą to lekcje kujawiaka, krakowiaka oraz tańca góralskiego z Podhala.

Nasze internetowe filmy realizowane są w sposób profesjonalny, w nowoczesnej, atrakcyjnej stylistyce dzięki doświadczonej ekipie filmowej i oświetleniowej oraz dzięki świetnym tancerzom, w formie akceptowanej przez pokolenie pozbawione żywego kontaktu z muzyka tradycyjną.

 


O projekcie

Ideą projektu jest przybliżenie wiedzy o polskich tańcach tradycyjnych w formach niescenicznych, a także stworzenie możliwości nauki tych tańców dzięki wykorzystaniu przestrzeni wirtualnej. W moim przekonaniu internetowe lekcje tańca mogą przyczynić się do zmiany stereotypowego sposobu postrzegania przez Polaków własnej kultury tradycyjnej.

 

Duża część Polaków, a zwłaszcza pokolenie urodzone w latach 70-tych i później, z reguły nie zna i nie potrafi tańczyć polskich tańców tradycyjnych, jak również nie ma żadnej wiedzy na ich temat. Poza studniówkowym polonezem, wiedza ta ogranicza się przeważnie do znajomości nazw tzw. polskich tańców narodowych czyli krakowiaka, mazura, oberka i kujawiaka.

 

Kiedy ponad 20 lat temu z grupą przyjaciół „odkryłem” na własnym polskim podwórku niestylizowaną, niesceniczną muzykę i taniec byłem zaskoczony jest ona inna od wzorca prezentowanego publicznie.

thumb_15289278_1164620610293587_72756343

Jak inne emocje wynikają z jej uprawiania. Po wielu latach obcowania z tym ukrytym światem pojawiło się pragnienie by móc podzielić się tą radością z innymi, a zarazem by był to pretekst do wspólnego spotkania się fantastycznych osób, które w różny sposób czerpią z polskiej tradycyjnej muzyki i tańca oraz z tymi którzy jej po prostu nie znają . Tak narodził się projekt TANIEC TRADYCYJNY PL.

 

O mnie

Nazywam się Piotr Zgorzelski (ur. 1969) thumb_PZ%20na%20odpal-crop_resize_600_60

z wykształcenia jestem etnologiem. Wraz z kolegami gram polską muzykę tradycyjną współtworząc kapelę Janusz Prusinowski Kompania (dawniej Janusz Prusinowski Trio).  Gram w niej na basach oraz tańczę. Od ponad 20 lat prowadzę warsztaty polskich tańców tradycyjnych w Polsce i na Świecie. Współpracowałem przy projektach realizowanych m.in. przez IMiT, NIFC, IAM.

Uczyłem się tańca bezpośrednio od wiejskich i miejskich tancerzy starszego pokolenia, jak również ze źródeł archiwalnych, wypracowując autorski program zajęć uwzględniający współczesne predyspozycje i umiejętności, pokolenia pozbawionego żywego kontaktu z muzyka ludową.

Jestem współzałożycielem warszawskiego Stowarzyszenia „Dom Tańca” (1994) oraz jego kilkuletnim prezesem.  Jestem autor i organizatorem szeregu cyklicznych imprez związanych z tradycyjną muzyką i tańcem o zasięgu lokalnym oraz międzynarodowym m.in. : „Dechy”, „Rzuć Blagę i chodź potańczyć tango na Pragę”, „Mały Off”, Tabor Domu Tańca - Chlewiska, „Korzenie w klubie Remont” oraz wiele innych.

Współpracowałem przez wiele lat jako aktor oraz choreograf w off-owym teatrze „Scena Lubelska 30/32” (przedstawienia „Kalewala”, „Dawid”, „Gilgamesz”, „Czarna Mańka - królowa przedmieścia”), a także z Teatrem Narodowym w Warszawie oraz Teatrem Polskim.

Jako śpiewak współpracowałem z Adamem Strugiem przy projekcie Monodia Polska oraz Strug Kompania.

Z kapelą Janusz Prusinowski Kompania prowadziłem warsztaty tańca i koncertowałem w większości krajów Europejskich, a także w Azji i Ameryce Północnej (m.in. Carnegie Hall NY, Chicago Symphony Center). Jestem kilkukrotnym stypendystą MKiDN.

W 2008 roku powołałem do życia wraz z żoną Fundację Czas Tradycji, której jestem prezesem i w której realizuje m.in. projekty upowszechniające wiedzę i umiejętności o polskich tańcach tradycyjnych.

Od 2015 roku we współpracuję z IMiT współtworząc według autorskiego pomysłu portal www.taniec.edu.pl, który zajmuje się upowszechnianiem wiedzy oraz nauką polskich tańców narodowych, dawnych i tradycyjnych.

Współpraca przy projekcie

Tegoroczna edycja powstaje dzięki współpracy kilku ważnych osób m.in.:

Katarzyny Chodoń (Kraków) thumb_Katarzyna%20Chodo%C5%84%20fot%20Ma

po ukończeniu studiów w 2009 zajęła się malarstwem oraz polskim tradycyjnym śpiewem i tańcem. Obecnie jest instruktorką grupy artystycznej Prądniczanki w Centrum Kultury w Sułoszowej, działam w duecie Cicho Sza Bajki oraz w śpiewam w grupie wokalnej Swada przy Dworku Białoprądnickim w Krakowie, a także współtworzy Kapelę Tadirindum z Krakowa. Jako śpiewaczka pracuję także między innymi z grupą wokalną Strojone w projekcie Preludium Słowiańskie, Alchemia Światła oraz w spektaklu Sztuczydło, a także Kapelą Dudek Lewicki z Tenczynka. Współpracując z grupami muzycznymi biorąc udział w projektach w kraju i za granicą, podczas których oprócz koncertowania, prowadzi warsztaty śpiewu i niestylizowanego tańca polskiego (m.in . Festiwal Folkowisko od 2013, Folk Caravan w D'Abruzzo w 2014, Festiwal Rozstaje w Krakowie w 2015).

 


Marcin Trebunia Tutka (Murzasichle koło Zakopanego) thumb__11021240_10205225460388902_446485

muzykant, tancerz, miłośnik kultury góralskiej. Gra na basach podhalańskich oraz na kontrabasie, zarówno lokalnie, w karczmach regionalnych, z przyjaciółmi, jak i na scenach w całej Polsce koncertując z kapelą „Śleboda”, założoną przez ojca, Krzysztofa Trebunię-Tutkę. Przez wiele lat tańczył w zespole „Młode Bartusie”, w ramach działalności którego prowadził również prelekcje na temat kultury podhalańskiej dla turystów. Studiuje teleinformatykę na krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej.

Dominik Wóltański (Toruń) thumb__DSC5004-crop_resize_600_600.jpg

tancerz i wodzirej, od 15 lat nieprzerwanie poznaje i promuje tańce tradycyjne. Współzałożyciel i motor toruńskiej grupy „n obrotów”, nauczyciel tańców trójmiarowych o polskim rodowodzie, organizator i prowadzący warsztaty, instruktaże, potańcówki, praktyk miejskiej lokacji tańców wiejskich, autor i współwykonawca prezentacji tanecznych promujących tańce m.in. polskę i kujawiaka.

Dlaczego proszę o wsparcie

W 2016 roku dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało nam się pozyskać 60 % budżetu potrzebnego do realizacji naszego projektu. Dzięki niej w najbliższych dniach wejdziemy na kilka dni do studia filmowego i na podstawie przygotowanych scenariuszy
zrealizujemy nagrania do kolejnych 10 lekcji tańca

 thumb__DSC4771%20na%20odpal_resize_600_6

Brakuje nam jednak funduszy na drugi etap pracy, czyli post produkcję. Składają się na nią nagrania, edycja, mix i mastering ścieżki dźwiękowej do filmu. Następnie realizatorzy obrazu wraz z reżyserem i autorem projektu muszą spędzić czas na przejrzeniu kilkadziesięciu godzin materiału filmowego (z dwóch kamer) i dokonaniu wyboru najlepszych zarejestrowanych ujęć filmowych. Kolejnym krokiem jest ich montaż w spójną całość, kolorkorekcja, oprawa graficzna oraz połączenie ścieżki filmowej z dźwiękową. Po tym procesie gotowy materiał będziemy mogli instalować na portalu You Tube, a Wy będziecie mogli się nim cieszyć i z niego korzystać tyle razy ile tylko będziecie chcieli.

thumb_15325297_1166102020145446_59085980

Zatem by nasza praca nie poszła na marne i nie została jedynie w formie nieobrobionej ścieżki filmowej na dysku komputerowym potrzebujemy Waszego wsparcia. Brakuje nam 20 000 zł.


Więcej o nas na naszym facebooku:

Taniec Tradycyjny PL


Dlatego zwracamy się do WAS WSZYSTKICH z prośbą o pomoc, która umożliwi nam ZREALIZOWANIE i UDOSTĘPNIENIE WSZYSTKIM BEZPŁATNIE W INTERNECIE KOLEJNYCH LEKCJI TAŃCA !


Dla osób chcących wesprzeć nas z poza Unii Europejskiej uruchomione jest konto o numerze IBAN: PL80124059211978001069424666

swift/ big code PKOPPLPW / ruting number – 80124059211978001069424666

Przy wpłacie osoba wpłacająca proszona jest o podanie imienia i nazwiska/ kraj /adres/oraz nazwę projektu czyli Taniec Tradycyjny PL .

Dziękujemy i pozdrawiamy tanecznie

thumb_15355723_1146008485434707_56302828

Regulamin komentowania

Wybierz nagrodę